Vaata peasisu

Work in Estonia korraldab inseneride puudusele keskenduva tööjõufoorumi

Martin Altraja
21. november 2022
3 min

EASi ja KredExi ühendasutuse programm Work in Estonia korraldab 24. novembril tuleviku tööjõu foorumi „Eestile on kombeks üks insener korraga?“, kus oma ala eksperdid ja teadlased tutvustavad Eesti majanduse konkurentsi seisukohalt hädavajalikke lahendussuundi inseneride puuduse leevendamiseks.  

Foorumil räägivad ettevõtete esindajad lugusid tippspetsialistide tööjõuvajadusest ja teadlased tutvustavad, mida näitavad selle kohta uuringud. Paneelarutelus võtavad ettevõtjad kokku eesseisvad murekohad ning sõnastavad Eesti majanduse konkurentsi seisukohalt hädavajalikud lahendussuunad ja valikud. „Lisaks kõrgetele elektrihindadele ja tarneraskustele kannatavad meie tööstusettevõtted sobivate talentide puuduse tõttu – see mõjub omakorda pärssivalt Eesti majandusele. Anname foorumil Eesti tööstusettevõtetele hääle, et nad saaks ise oma probleemidest rääkida ja pakkuda välja ka lahendusi,“ ütles Work in Estonia programmi juht Anneli Aab

Tööjõu ja -oskuste prognoosisüsteemi OSKA uuringu järgi jääb töötlevas tööstuses aastaks 2030 puudu 2/3 inseneridest. Eesti ülikoolilõpetajad katavad vaid 1/3 töötleva tööstuse tuleviku juhtide ja spetsialistide vajadusest. „Tööjõupuudus on tingitud peamiselt sellest, et iga-aastased ülikoolilõpetajad ei anna kokku piisavalt inimesi, keda tööturg vajaks. Osa üliõpilasi ei lõpeta valitud erialal õpinguid või siirdub pärast lõpetamist mujale valdkonda tööle. Lisaks ei õpetata meil paljusid vajalikke erialasid ka Eesti väiksuse tõttu. Seepärast on tarvis vaadata tarkade välistalentide poole, kelle siia meelitamine ei ole aga riikidevahelise konkurentsi tõttu üldse lihtne ülesanne,” ütles Aab. 

Välistööjõu suurem kaasamine saab küll olla lahendus, kuid seda ei soodusta tänane seadusandlus. „Meil oleks vaja lihtsustada välistöötajate värbamist. Välismaalaste seaduses kehtestatud välistöötajate värbamise reeglid on maailma majandusfoorumi andmeil teiste arenenud majandustega võrreldes maailma viimaste seas. Tänavune sisserände piirarv on 1311 inimest kõigi välistööjõudu vajavate sektorite peale ning seda on liiga vähe. Lisaks peaks muutuma sisserände piirarv tehnilise haridusega tippspetsialistidele ning ka palganõue vajaks leevendust,” ütles Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas

Foorumil esinevad valdkonna eksperdid ja eestkõnelejad, sh Tartu Ülikooli Sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse juhataja Siim Espenberg, Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja peadirektor Mait Palts ning Tööandjate Keskliidu volikogu liige ja Eesti Masinatööstuse Liidu nõukogu liige Veljo Konnimois. Tööstus- ja tootmisettevõtete kogemuslugusi avavad NPM Silmet peadirektor Raivo Vasnu, ABB Baltikumi tegevdirektor Jukka Patrikainen, Milrem Robotics teadus- ja arendusdirektor Raul Rikk ning Incap Corporation president ja tegevjuht Otto Pukk. Päevajuhiks on Solaride tegevjuht ja kaasasutaja Kristel Leif. 

Tuleviku tööjõu foorum „Eestile on kombeks üks insener korraga?“ toimub 24. novembril Noblessneri Valukojas ja ülekandega online’is kell 10.00–14.00 ning on kõikidele huvilistele tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine.

Registreeru üritusele siin ja saa teada, milline saab olema inseneeria tulevik. 

Jaga postitust

Tagasi üles