Vaata peasisu

Work in Estonia: Eesti ettevõtted värbasid eelmisel aastal üle 1600 rahvusvahelise tippspetsialisti

EASi ja KredExi ühendasutus
1. veebruar 2023
3 min

EASi ja KredExi ühendasutuse programm Work in Estonia näeb, et Eestis töö leidnud IT ning loodus- ja täppisteaduste tippspetsialistide arv on kasvuteel: kui 2021. aastal sai elamisloa 1246 kolmandatest riikidest pärit tippspetsialisti, eksperti või iduettevõtte töötajat, siis 2022. aastal oli neid juba 1660. 

„Ettevõtte ehitamist võib võrrelda pusle kokkupanekuga. Tihti on õigest tiimist just see üks kõige paremini sobiv tükk puudu ja kui teda Eestist ei leia, on loogiline, et pilgud pööratakse välismaale,“ ütles Work in Estonia programmi juht Anneli Aab. „Kuigi töötute arv on tõusmas, on tegemist klassikalise näitega struktuursest tööpuudusest –  IT-sektorisse ja insenerideks otsitakse endiselt aktiivselt spetsialiste, keda Eestist ei leia,“ lisas Aab. 

Möödunud aastal keskendus Work in Estonia varasemast enam loodus- ja täppisteaduste välisspetsialistidele. „Erinevad tööstusettevõtted ja ettevõtlusorganisatsioonid on järjepidevalt välja toonud, et inseneride põud takistab ettevõtete arengut ja vajab kiiret lahendust. Mõistagi tuleb tegeleda hariduse parendamisega, aga paljudel juhtudel on välisvärbamine möödapääsmatu,“ kommenteeris Aab.  

Work in Estonia veebi kaudu Eestisse tööle kandideerinud välisspetsialistide arv suurenes aastaga kolmandiku võrra: kui 2021. aastal kandideeris ca 45 000 talenti, siis 2022. aastal 61 000 välistalenti. 

Enim on Work in Estonia kodulehele kandideerima jõudnud  inimesed Türgist, Brasiiliast, Gruusiast ja Indiast. Kõige rohkem on värvatud välisspetsialiste tarkvaraarendaja ametikohtadele ning erinevatele IT-valdkonna ametikohtadele laiemalt. 

2018. aastal avas EAS koostöös Mainori ja teiste partneritega Eesti Rahvusvahelise Maja, kust välisspetsialist ja tööandja saavad infot Eestis pakutavate teenuste kohta ühest kohast. Eesti Rahvusvahelises Maja pakkus välisspetsialistidele ja nende peredele ning ettevõtetele 4308 korral erinevaid nõustamisi. Välisvärbamisega alustamise küsimustes nõustasime 44 ettevõtet. 

Kuna välistöötaja Eestist lahkumise enimlevinud põhjuseks on asjaolu, et tema elukaaslane või abikaasa ei leia riigis endale sobivat rakendust, pakub Work in Estonia probleemi leevendamiseks välistalentide kaaslastele programmi, mille eesmärk oli tutvustada välistalentide abikaasadele ja elukaaslastele Eestis töötamist ja elu-​olu ning pakkuda neile personaalset nõustamist, aga ka uusi tutvusi kogukonnas. 2021. aasta programmi vilistlaste maksutulu oli üle 370 000 euro, millega ületati programmi kulusid enam kui kümnekordselt.  

Work in Estonia programm on osa EASi ja KredExi ühendorganisatsioonist ning selle eesmärk on toetada Eesti ettevõtteid välisvärbamisel. Selleks tutvustatakse välistalentidele Eestit atraktiivse töötamise kohana, toetatakse Eestis tegutsevaid ettevõtteid välisspetsialistide tööle võtmisel ja tööl hoidmisel, pakkudes teenuseid alates välistalentide meelitamisest kuni nende ja nende kaaslaste ning perekonna ümberasumise ning kohanemise toetamiseni. 

Jaga postitust

Tagasi üles