Vaata peasisu

Visit Estonia eriauhind muuseumirottide galal Vormsi talumuuseumile

Piret Malv
5. veebruar 2024
2 min

Pärnu kontserdimajas jagati muuseumirotte Eesti parimatele muuseumidele. Ühendasutuse turismiosakonna kõige külastajasõbralikuma muuseumi eriauhinna Rotilõks pälvis sel aastal Vormsi talumuuseum.

Ühendasutuse turismijuhi Rainer Aaviku sõnul käis tervelt kolmandik mullu Eestit väisanud välismaalastest siin ka muuseumis või näitusel, mis näitab, et meie muuseumid on väga olulised turismiobjektid. Sedasama on Aaviku ütlust mööda ka külastajasõbraliku muuseumi tiitliga pärjatud Vormsi talumuuseum, mis on ühtaegu Vormsi saare värav ja turismiinfopunkt kui ka rannarootslaste identiteedi edasikandja.

„Saarelisus ja kaugus keskustest lisab turistide silmis Vormsi talumuuseumile kindlasti võlu, ent saare enda inimeste jaoks on ta enamat kui kultuuri- ja ajaloopärandi hoidja – väikeses kogukonnas omandab muuseum laiema mõõtme ja tähenduse. Ühelt poolt on see väike, aga tubli mäluasutus pühendunud vormsirootslaste kultuuri ja eluolu tutvustamisele, teisalt aga toimetab suviti kogukonnakeskusena. Autentselt renoveeritud rookatusega hoonete, rannarootslaste kultuurile omaste tarbeesemete ja näitustegevuse kõrval annavad muuseumi külastamiseks põhjust suvised talharpa ehk hiiu kandle kontserdid, olavipäeva tähistamine, õpitoad, lastehommikud ja võimalus vaadata ehtsat töötavat suitsusauna,“ ütles Aavik.

Turismijuht tõi välja, et kui äsja alanud üle-eestilise kultuuririkkuse aasta sõnumiks on märgata, väärtustada ja hoida Eesti mitmekesist kultuuriruumi, siis Vormsi talumuuseum on samasuguse eesmärgiga tegutsenud juba enam kui 30 aastat. „Saare muuseum talletab minevikupärandit, millest paljud eestlasedki suurt ei tea. Ühe rahvakillu ajalugu on osatud eksponeerida nii ehedalt, et välisturistide kõrval jagub ahhaa-hetki ka meile endale – eks rannarootslaste omaaegne eluolu ja võõrapärased kohanimed mõju ju veidi eksootiliselt,“ märkis Aavik.

Turismiosakond annab kõige külalislahkema muuseumi auhinda juba 13ndat aastat eesmärgiga tõsta muuseumikogude arendamise ning haridus-​ ja teadustöö kõrval esile muuseumide panust turismituludesse ja -​eksporti. Rotilõksu visuaal, mis kujutab külalisi muuseumivalgusse meelitavat rahulolevat rotti, pärineb karikaturist Urmas Nemvaltsi sulest. ​​​​​​​

Foto alla: Rotilõksu eriauhinna andis üle Vormsi talumuuseumi perenaisele Marju Tammele üle Visit Estonia tootespetsialist Tatjana Koor.

Loe lähemalt: Selgusid Muuseumirottide võitjad | Muinsuskaitseamet

Jaga postitust

Tagasi üles