Vaata peasisu

Uus e-Eesti Esitluskeskus viib Eesti digiedulood maailma

EASi ja KredExi ühendasutus
20. veebruar 2019
3 min

Eile, 19. veebruaril avas Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid Ülemiste linnakus Öpiku majas uue e-Eesti Esitluskeskuse, mis tutvustab kõrgetele era- ja avaliku sektori esindajatest väliskülalistele meie ainulaadset digiühiskonda ja e-lahendusi.

“See e-Eesti, mis meil täna on, teeb meie riigi ausaks, läbipaistvaks ja kiirelt toimivaks. Meie eeskuju järgitakse juba ka Euroopas ja eelkõige Põhjamaades. Kui Põhjala riigid aitasid meid majanduslikult järele 90-ndatel, siis nüüd saame meie neile tagasi anda ja võtta nad endaga 21. sajandisse kaasa koos selle suurema paindlikkusega, mida on e-riigina mõtlemiseks ja toimimiseks vaja,“ kirjeldas president Kersti Kaljulaid e-Eesti rolli esitluskeskuse pidulikul avamisel.

Esitluskeskuse juhi Liina Maria Lepiku sõnul on huvi Eesti e-lahenduste vastu läbi aastate aina kasvanud. “Eelmisel aastal võttis e-Eesti Esitluskeskus vastu üle 800 delegatsiooni ja ligi 9 000 külalist, mis on 20% enam kui aasta varem. Meie e-lugu on eriline ja paelub rahvusvahelist auditooriumi ning mitmed e-võimalused, mis meie jaoks igapäevased, on veel suurele osale maailmast utoopia,” selgitas ta.

Lepik lisab, et paljud riigid on jõudmas arusaamisele digitaalse ühiskonna juurutamise vajalikkusest ja võimalikkusest oma riigis. “Üha rohkem tuntakse huvi selle vastu, kuidas üht või teist e-lahendust oma riigis kasutusele võtta ja seetõttu pöördutakse nõu saamiseks Eesti poole. Meie esitluskeskuse üks eesmärkidest on viia välisriikide huvilised kokku Eesti ettevõtetega, kes e-lahendusi pakuvad ning seeläbi kasvatada Eesti e-teenuste eksporti.”

IKT-ga tegelevaid ettevõtteid ja organisatsioone ühendav Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu IKT klastri juht Doris Põld peab e-Eesti Esitluskeskuse rolli oluliseks e-Eesti kuvandi kujundamisel ja hoidmisel. “Keskus on meie väliskülalistele esmane värav,  mis aitab paremini mõista meie digitaalseid teenuseid ja ettevõtete võimekust. Ettevõtetele on esitluskeskus oluline rahvusvaheliste kontaktide saamiseks ning edasiste partnerlussuhete loomiseks.”

Uutes ruumides oma kümnendat tegutsemisaastat tähistavas esitluskeskuses kaasajastati kogu Eesti e-riigi tutvustamise kontseptsioon. Keskendutakse rohkem innovaatilistele digitaalsetele erilahendustele ja vähem füüsilisele väljapanekule. Ekspositsioon viib külastaja e-rännakule, mida täiendavad interaktiivsed mängud, kus saab ehitada oma e-riiki ja seigelda bürokraatia labürindis.

Digitaalses ekspositsioonis tutvustatakse Eesti riigi poolt pakutavaid e-teenuseid, mis ei ole enamikes riikides veel kasutusel, sh digitaalne identiteet, X-tee, e-valimised, e-maksuamet, e-residentsus jpt. Esindatud on Eesti tehnoloogia- ja tarkvaraettevõtete lahendused, sealhulgas näiteks Nortal, Stigo, Cybernetica, Guardtime, Helmes, Veriff, Icefire, Proekspert ja Datel.

Pildigalerii (Jelena Rudi): https://drive.google.com/drive/folders/1ACo1XMM3bVRTD3fsjkmZExc41lbFtAdm

10 tegutsemisaasta vältel on e-Eesti Esitluskeskus võõrustanud üle 52 000 inimese ja ligi 4000 delegatsiooni. Nende hulgas on riigijuhid, avaliku sektori otsustajad, akadeemikud, ajakirjanikud, ettevõtjad ja investorid enam kui 130 riigist. Aastate jooksul on esitluskeskust külastanud näiteks Hollandi kuningas Willem-Alexander, Austria president Alexander Van der Bellen, Austraalia välisminister Julie Bishop, Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, Uus-Meremaa siseminister Peter Dunne, Jaapani majandusminister Akira Amari ning suurettevõtted nagu Deutsche Post, Google, Baker Hughes General Electric, Novartis, Fujitsu jpt.

Fakte e-Eesti Esitluskeskusest:

  • Asutatud aastal 2009 ICT (IKT) Demokeskusena
  • 2014 koliti Ülemiste linnakusse (Lõõtsa 2A)
  • Esindatud 47 ettevõtet (pidevalt täienemas)
  • 2018. a ligi 9000 külastajat ja üle 800 delegatsiooni
  • Kogu tegutsemisaja vältel 52 000 külastajat 4000 delegatsioonist 130 riigist
  • 10 töötajat
  • Uue keskuse suurus: 500m2

Jaga postitust

Tagasi üles