Vaata peasisu

USAs on ka teisi atraktiivseid piirkondi peale Silicon Valley ja New Yorgi

EASi ja KredExi ühendasutus
18. jaanuar 2024
4 min

Hea maandumispaik Eesti ettevõtetele võiks olla Põhja-Carolina, ütleb Silve Parviainen, EASi ja KredExi ühendasutuse ekspordinõunik USAs. Siin räägib ta lähemalt, miks nii.

Sageli pööravad välismaised ettevõtted (minu kogemuse järgi eriti Põhjamaade, sealhulgas Eesti omad) tähelepanu ainult USA kõige kuulsamatele idufirmade ja riskikapitali, nimelt Silicon Valley, New Yorgi ja Bostoni piirkonnale. Tõsi, suurem osa riskikapitali finantseeringutest Ameerika Ühendriikides on ajalooliselt keskendunud sellele kolmikule, sest tehnoloogia ja innovatsiooni ökosüsteem areneb seal jõudsalt. Siiski on mujalgi USAs märkimisväärseid keskusi ja rahastamisvõimalusi, kus innovatsioonitaset peegeldav riskikapitali rahastamise osakaal on viimastel aastatel suurenenud. Sellised piirkonnad nagu Austin ja Dallas Texases, Miami Floridas, Denver ja Boulder Colorados, Seattle Washingtoni osariigis ja Põhja-Carolina on saavutanud edu, nende idufirmade ökosüsteemid on märkimisväärselt kasvanud.

Tugev investeerimiskeskkond on muidugi uuenduste rahastamiseks ülioluline, aga sama oluline on ka uuendustele avatud sõbralik ökosüsteem. Põhja-Carolina paistab silma oma tervishoiuvaldkonnaga – seal on maailmatasemel meditsiiniasutused, uurimiskeskused ja haiglad. Nii et tervishoiutehnoloogia, digitaalse tervishoiu ja bioteaduste valdkonnas tegutsevatel ettevõtetel on seal juurdepääs kliinilisele oskusteabele ja koostöövõimalustele.

Research Triangle

Põhja-Carolina innovatsiooni ökosüsteemi tuumaks on piirkond nimega Research Triangle (ka Research Triangle Region või lihtsalt The Triangle). Nime on see saanud Põhja-Carolina kolme linna järgi, mis moodustavad topograafiliselt kolmnurga: Raleigh, Durham ja Chapell Hill. See kolmik paistab silma oma teadusülikoolide, tehnoloogiaettevõtete ja teadusasutuste kontsentratsiooni poolest ning on üks olulisemaid tehnoloogia- ja teaduskeskusi Ameerika Ühendriikides.

Raleigh on Põhja-Carolina osariigi pealinn. Durhamis asuvad muu hulgas Duke’i ülikool ja tuntud Duke’i ülikooli meditsiinikeskus ning Chapel Hillis paikneb Põhja-Carolina ülikool (UNC), mis on üks vanemaid avalik-õiguslikke kõrgkoole Ameerika Ühendriikides.

Research Triangle Park on üks maailma suuremaid teadusparke, mis loodi 1959. aastal, et anda hoogu teadusuuringutele, innovatsioonile ja koostööle akadeemiliste ringkondade, valitsuse ja tööstusettevõtete vahel. Keskuses asub rohkelt tehnoloogia-, biotehnoloogia- ja farmaatsiaettevõtteid alates idufirmadest kuni ülemaailmsete korporatsioonideni ning see pakub ainulaadset koostöö ökosüsteemi. See omakorda meelitab ligi talente, teadlasi, ettevõtjaid ja investeeringuid ning mõjutab suurel määral kogu Põhja-Carolina majandust.

Toetav ökosüsteem

Ettevõtte kasvuks on vaja tipptasemel talente ja neid leidub Põhja-Carolinas tänu mitmele kõrge tasemega akadeemilisele asutusele ning madalatele elamiskuludele, mis julgustab inimesi siia kolima. Osariik paneb suurt rõhku teadusuuringutele ja innovatsioonile, eriti bioteaduste ja biotehnoloogia sektoris, ning on loonud toetava süsteemi, mis pakub alustavatele ettevõtetele mitmesuguseid ressursse, näiteks inkubaatoreid, kiirendeid ja võrgustiku loomise üritusi, samuti on loodud riigi ja kohalike omavalitsuste programme, mis aitavad innovatsiooni edendada.

Ameerika Ühendriikides on riskikapitali finantseeringud koondunud küll Silicon Valley, New Yorgi ja Bostoni piirkonda, aga samas on mitu fondi, mis tegutsevad väljaspool neid. Kohalike meditsiinikeskuste rohkuse tõttu on bioteaduste valdkonnas tegutsevatel ettevõtetel suur koduosariigi turg, lisaks sellele tähendab Põhja-Carolina keskne asukoht idarannikul seda, et läheduses on teisedki suured tervishoiuturud, sealhulgas Washington ja Atlanta. Põhja-Carolina tervishoiutehnoloogia ettevõtted saavad teha koostööd juhtivate tervishoiuteenuste pakkujate ja ravimifirmadega, mis hõlbustab tootearendust ja pääsu turule. Kuna piirkond ei ole kodumaistest ja rahvusvahelistest ettevõtetest küllastunud, nagu näiteks Silicon Valley, on osariigi tervishoiutehnoloogia kogukond tuntud oma koostöövaimu ja valmisoleku poolest toetada uusi tulijaid, et teha nende jaoks võrgustike loomine, õppimine ja kasv lihtsamaks. Avalik sektor pakub omalt poolt head seadusandlikku tuge, mis üldiselt soodustab tervishoiutehnoloogia innovatsiooni, keskendudes patsiendi ravile ja turvalisusele.

Põhja-Carolina pakub tervishoiutehnoloogia iduettevõtjatele mitmeid eeliseid, aga oluline on teha ka põhjalik turu-uuring ja hinnata oma konkreetseid ärivajadusi, et teha kindlaks, kas sealne turg vastab teie eesmärkidele. Samuti on tark ennast kursis hoida sealsete majanduslike tingimuste ja seadusandlusega, mis aeg-ajalt ikka muutuvad.

Järgmistes artiklites räägin lähemalt veel mõnest USA piirkonnast kui rahvusvahelise ettevõtluse tegevuskeskkonnast. Mõne jaoks on tuntud tee San Francisco Bay piirkonda õige lahendus, teisele avanevad paremad võimalused ehk näiteks USA kesklääne- või lõunaosas. Kõik sõltub ka ärisuunast, näiteks bioteaduste valdkonnale sobib Põhja-Carolina ja digitaalse tootmise jaoks Chicago piirkond, kui tuua välja vaid mõned seosed.

Kui olete huvitatud Ameerika Ühendriikide turust, võtke lisateabe saamiseks julgelt ühendust Ameerikas asuva ekspordinõunikuga.

Silve Parviainen

ekspordinõunik (USA)

[email protected]
Keeled: inglise keel, soome keel

Jaga postitust

Tagasi üles