USA ekspordinõuniku ülevaade: USA on nukras olukorras nr. 1
EASi ekspordinõunik Ameerika Ühendriikides James Samuel York kirjutab, millised mõjud on viirusepuhangu mõjud USAs.
Ameerika Ühendriigid on 327 miljoni elanikuga hiigelturg, mis ulatub üle kuue ajavööndi ning mille ida- ja läänerannikut lahutavad 4500 kilomeetrit. Meile lubati, et oleme maailmas number üks. Nüüd olemegi, kuid mitte sellistel põhjustel, mida oleks võinud ealeski soovida.
USA on nukras olukorras. Nende ridade kirjutamise ajal ei ole Ameerika nr. 1 mitte nendes kategooriates, milles üks riik sooviks olla esireas, vaid suurimate viirusesse nakatunute arvu ning paraku ka surmajuhtumite poolest. Praeguseks on nakatanuid üle 500 tuhande ning surmajuhtumeid ligi 20 tuhat.
Kuigi viirus on levinud üle kogu maa, on kõige suurema löögi all USA suurlinnad – New Yorki peetakse koguni praeguse kriisi globaalseks epitsentriks.
13. märtsil, mis õõvastaval kombel juhtus olema reede, kuulutas president Trump välja riikliku hädaolukorra ning kolm päeva hiljem palus ameeriklastel jääda 15 päevaks koju, et viiruse levikut peatada. Seda palvet on nüüdseks pikendatud 30. aprillini. Meditsiinieksperdid on kõhkleval seisukohal selle meetme piisavuse osas pakutud ajaraamis, seega võib eriolukord jätkuda ka peale nimetatud kuupäeva. Nii ei jää kogu riigil üle muud kui hoida distantsi ja hinge kinni, et näha kui laugeks õnnestub nakatumiste kasvukurv suruda.
Nagu mujalgi maailmas, on ka Ameerikas valitsemas isikukaitsevahendite ning vajalike meditsiinitarvikute osas korralik põud ning nõudlus kasvab hüppeliselt iga päevaga. Lisaks on suurem osa inimestest üle viidud kodutöö režiimile, mis omakorda tekitab akuutse vajaduse distantskoostöö dünaamilisemaks korraldamiseks mõeldud lahenduste leidmiseks. Turul on palju ruumi teistelegi teenusepakkujatele peale Zoomi, sest lisaks üks-ühele kohtumistele tuleb lahendus leida ka teiste ettevõtte äritegevuse jätkumise seisukohast elutähtsate funktsioonide korraldamiseks kontaktivabas maailmas.
Eesti ettevõtetele ja idufirmadele võib terendada USA turul märkimisväärne konkurentsieelis, kui oma toodete ja teenustega suudetakse leevendada sealsete tarbijate ja ettevõtete kasvuraskusi uue reaalsusega kohanemisel. Tähelepanu pälvimine on muutunud senisest lihtsamakski, sest näiteks välireklaami efektiivsus on nüüdseks kivina langenud, sundides samas kõiki reklaamijaid võrdsetel alustel internetireklaami mängumaale.
USA föderaalvalitsus pingutab sarnaselt kõigi osariikide ja suuremate linnadega meeleheitlikult selle nimel, et tagada elupäästvate materjalide ja vahendite olemasolu ja kättesaadavus kriisi hoogustumisel. Tulemuseks on hindade kerkimine kosmiliste tasemeteni, sest koordineeritud koostöö asemel võistlevad osariigid omavahel samade ressursside eest, samal ajal konkureerides veel ka föderaalvalitsuse ostupalavikuga. Lisaks vajalike toodete hankimisele nii kodu- kui välisturult, püüavad USA suurlinnad ja osariigid leida koostöös kohalike ettevõtjatega võimalusi tootmistegevuse ajutiseks ümberkorraldamiseks, et veelgi võimsama hooga käivitada meditsiinitarvikute ja teiste vahendite masstootmine ka USA pinnal.
Näiteks on õllepruulikojad alustanud desovahendite tootmist ning Pennsylvanias asuv rõivatootmisettevõte “Fanatics”, mis tavaoludes toodab USA pesapalliliiga jaoks vormiriietust, on ümber profileerunud maskide ja kitlite õmblemisele.
Üldiselt on USA majandus hetkel väga segases seisus. 95 protsenti ameeriklastest on kas kodutöö režiimil või karantiinis, seega on väga paljud tööstused pidanud oma tegevuse täielikult peatama, kuigi mõistagi on iga kriisi puhul ka võitjaid, kelle valdkonnad on saanud täiendava arenguspurdi.
Ka USAs on järsult kasvanud e-kaubanduse müügimahud. Kui seni olid ameeriklased harjunud oma hulgioste tegema suurte kaubanduskettide nagu Amazoni, Targeti ja Walmarti internetipoodides, siis üllatuslikult on need suurtegijad jäänud suure nõudluse tõttu hätta logistika korraldamisega, andes sellega konkurentsieeliste väiksematele internetikauplejatele. Kauba kättesaamiseks suurtest kettidest kulub rekordiliselt kaua aega ning väiksematel tegijatel on kiirema logistika toel õnnestunud suurtelt hiiglastelt näpata arvestatav hulk tellimusi. Kui varem oli Amazoni-suguse platvormi mugavuse ning kaubavalikuga väga keeruline konkureerida, siis nüüd on mänguväli suurel määral ühtlustunud.
Virtuaalkeskkondadel ja e-kaubandusel läheb hästi, kuid paraku on riigi majanduse vundament, ehk tööstused ja teenusettevõtted väga raskes seisus ning tõenäoliselt näeme veel olukorra jätkuvat halvenemist enne paranemist. Mõnede prognooside kohaselt võib töötuse määr kerkida Ühendriikides 32 protsendini, ehk kriisi lõpuks võib töötuks jääda koguni 47 miljonit inimest – mis omakorda põhjustab juba järgmise, teistsuguse kriisi.
Kui Eestil õnnestub viiruse taandumisel väljuda koroonakriisist võidukalt ja kindlalt, võib Eesti ettevõtjaid ees oodata uus ja harukordne positsioon USA turu toetamiseks ning partnerluseks sealsete ettevõtetega. Lisaks juba teada-tuntud konkurentsivõimeliste hindade ning innovatsiooni eelistele, saaksid eestlased aidata USA ettevõtetel kindlustada tarneahelate järjepidevust väga ebakindlas maailmas.
Praegusel ajahetkel soovitaks siiski üldiselt lasta USA turul veidi rahuneda ja hinge tõmmata. Eesti ettevõtete sihtrühmaks olevad USA väike-ettevõtte näevad praegu pööraselt vaeva elementaarse tegevuse käigushoidmise ja töötajatele palga maksmisega. Ning arvestades USA meedia eripärasid võib üsna kindel olla, et suurem osa Ameerika Ühendriikidest tegeleb lisaks tervise- ja majandusprobleemidele veel mõnda aega kõikvõimalike eksistentsiaalsete kriisidega.
Ennustuste kohaselt peaks USAs viiruse tipphetk saabuma millalgi aprillis või mai alguses. Näeme ka täna mõningast edukat müügitegevust USA suunal, kuid siiski ei tasu ootusi praeguses ajahetkes kuigi kõrgele kruvida. Just nüüd on sobiv hetk olemasolevate klientide ja partnerite poole pöördumiseks, et lihtsalt uurida, kuidas neil ja nende peredel läheb. Isiklikku (mittefüüsilist) kontakti peetakse kriisiajal väga oluliseks, kuid tõsisema müügitöö võiks hoida vähemalt juunikuuni pausil. Oma klientide, partnerite ja võimalike ostjatega inimliku suhte loomine ja hoidmine on tõenäoliselt parim investeering, mida praegu teha.
Koostöös New Yorgis resideeruva Eesti peakonsulaadi ja peakonsuliga oleme EASi ja välisministeeriumi ühise võrgustiku kaudu jaganud siinsetele omavalitsustele teavet Eesti ettevõtete kohta, kes suudaksid koheselt eksportida vajaminevaid vahendeid või muul moel toeks olla. Kogu meie meeskond, sealhulgas ka väga tugev aukonsulite võrgustik, on sajaprotsendiliselt valmis aitama Eesti ettevõtjaid, kellel on tõsine huvi Ameerika Ühendriikide hiigelturu vastu nii täna kui ka kriisijärgses tulevikus.
Projekti kaasrahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist.
James Samuel York
[email protected]
EASi ekspordinõunik Ameerika Ühendriikides