Vaata peasisu

Ühendkuningriik on hea tööpõld uudsete tehnoloogiatega tegelevatele ettevõtetele

EASi ja KredExi ühendasutus
24. aprill 2023
3 min

Ühendkuningriigis on pikaajaline tootmistraditsioon ning oskusteave, kuid paljudes tööstusharudes on tootmine veel üsna vanamoodne. Koostöös Eesti ettevõtetega on võimalik kogu sealset tootmisprotsessi automatiseerida ja efektiivsemaks teha.

Ühendkuningriiki (ÜK) eksportimise peale võiksid mõelda kõik Eesti ettevõtted, kelle valdkond ulatub alates rohetehnoloogiatest kuni finantstehnoloogiateni ja kellel on oma teenus Eestis välja töötatud. Reeglina on see teenus hästi digitaalne ja nutikas. Fractory ja Eziil Production Intelligence on head näited Eesti firmadest, kes on ÜKs tööstustehnoloogiaid digitaliseerinud.

Kuidas viia nutikas Eesti lahendus suurtesse ÜK süsteemidesse, mis on sageli seotud ka globaalsete tarneahelatega? Eestis on harjutud, et ettevõtted on suhteliselt väiksed, hästi paindlikud ja kontaktide loomisega suuri probleeme pole. ÜKs valitseb aga igal sammul agressiivne ülemüük ja siin on väga keeruline mürast läbi murda ehk õigete inimesteni jõuda ning selgitada, et „see on sinu huvides, me ei taha sulle midagi üle müüa“. Otsustajaid tuleb veenda, et kogu tööstus liigub suurema digitaliseerimise suunas ning kui sa paari aasta jooksul ei reageeri, siis jääd lihtsalt rongist maha.

EASi ja KredExi ühendasutus püüab omalt poolt leida ja kaardistada õiged inimesed, kellega võiks sel teemal rääkida. ÜK turul hard sell ei toimi – siin ei saa oma teenust müüa nagu Kariibi mere saare puhkuseosakut, asudes kohe presentatsiooni tegema. Tegutsemine on mitmeastmeline: kõigepealt tuleb usaldus võita ja alles siis jõuad selleni, et saad oma demo ära teha. Kui usaldus on võidetud, siis kuulatakse sind avatumalt: „Aa, see ongi see, mis teeb mu elu kolm korda lihtsamaks!“

Kui demo on tehtud ja võimalik koostööpartner on nõus tarkvara testima, siis järgneb sageli rida bürokraatlikke tegevusi. Selleks et ÜK firma tarneahelasse sisse saada, tuleb arvestada seadusandlusega ning olla valmis vastama küsimustele, mis puudutavad ettevõtte jätkusuutlikkust (net zero transition policy + sustainability policy), anti slavery policy’t (moodsa nn orjapidamise vastane poliitika), võrdset kohtlemist, transpordi- ning LGBTQIA+ poliitikat jne. Kui need nõuded on täidetud, on tehing käes. Küll aga võib takistuseks saada see, kui inimestel, kes on kas füüsiliselt või virtuaalselt kokku viidud, ei teki klappi. Lõppude lõpuks tehakse äri ju inimeste vahel. Paberi peal võib sul olla ülimalt hästi sobiv teenus, aga kui osaliste isikuomadused ei klapi, siis ei jõua te mitte kuskile. Lahendusena võib sel juhul läbirääkimistele saata teise inimese, kes ehk suudab ÜK ettevõtte esindajaga ühise keele leida. Eesti firmast ei pea kõnelustel tingimata osalema tippjuht, see võib vabalt olla ka müügi- või arendusjuht. Selles suhtes on ÜKs natuke skandinaavialikku stiili: tiitlid ei maksa kuigi palju – tähtis on see, mida ja kuidas sa teed.

Võtke julgelt ühendust, kui olete ÜK turust huvitatud!

Andreas Heiki Pant

ekspordinõunik (UK)

+327 613 4495 / +44 207 838 5395
E-post: [email protected]

Keeled: eesti keel, inglise keel

Jaga postitust

Tagasi üles