Vaata peasisu

Turu-ülevaade: Suurbritannia turg on jõulise majandusimpulsi ootel

EASi ja KredExi ühendasutus
27. november 2019
5 min

Kuigi Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust on võtnud suisa seebiooperlikud mõõtmed, tasub ekspordisihtide seadmisel kindlasti jätkuvalt arvestada ka UK turu pakutavate võimalustega, sest saareriigi majandus seisab segadustest hoolimata kindlatel alustel.

Nn. Brexiti lõpplahendust ei suuda ükski selgeltnägija ette ennustada, sest täna on laual mitu enam-vähem realistlikku stsenaariumit – ühe kohaselt lahkuvad britid ühendusest peale 12. detsembril toimuvaid üldvalimisi, teise kohaselt korraldatakse uus referendum Euroopa Liitu jäämise küsimuses ning samuti hõljub õhus ka võimalus, mille kohaselt lahkuvad britid küll senise kokkuleppe tingimustel, kuid pingeliste kaubandusläbirääkimiste venimisel ning üleminekuaja pikendamata jätmisel võib lõpptulemuseks olla Euroopa Liidust väljumine ilma leppeta. Ehk kokkuvõtvalt – kolm aastat peetud kõneluste ja debattide järel on poliitiline tulevik endiselt ebaselge.

Arundeli loss, Sussexi krahvkond, Lõuna-Inglismaa – jõukas piirkond, kus toodetakse palju meditsiinitehnikat, kuid kus hääletati Euroopa Liidust lahkumise poolt

Vaatamata poliitilisele segadusele on Briti majanduse olukord mandri-Euroopa suurriikidega võrreldes siiski hea, sest majanduselu on samal ajal edasi liikunud ning vundament püsib tugev. Viimastel aastatel on plahvatuslikult kasvanud mikroühingute ja iseendale tööd andvate inimeste osakaal, kellest suur osa on hõivatud niinimetatud “tööampsumajanduses” (gig-economy). Just teenusmajanduse suur osakaal iseloomustab Briti majandust kõige paremini – kuigi tööstusrevolutsiooni hälliks loetakse just Inglismaad, on tööstuse reaalne panus tänaseks kahanenud 19 protsendini majanduse kogutoodangust, samas kui teenuste osakaal on kerkinud 80 protsendini kogu majandusest.

Ühendkuningriik on püsinud Eesti kaubavahetusbilansis 10 suurima sihtturu seas juba viimased kaheksa aastat, ulatudes mahu poolest poole miljardi euroni. Viimasel ajal on märgatavalt kasvanud teenuste ekspordi maht, peamiselt tänu ettevõtetele nagu Bolt, Transferwise ja Monese, kelle kliendid asuvad küll Suurbritannias, kuid arenduskeskused on Eestis. Kaupade ekspordi osas annavad enim kaalu puitgraanul, mööbel, ehitusmaterjal ning puitmajad, samal ajal on kasvanud ka erinevate mahetoodete ja nišitoodete mahud.

UK turu eelisteks meie ettevõtjate silmis on selle suurus ning sealsete tarbijate ostujõud, samuti suhteline geograafiline lähedus Eestile ja keeleliselt mõistetav kultuuriruum. Samas tuleb igal Briti turu huvilisel mõista, et sealne turg ning ärikultuur on ülejäänud Euroopaga võrreldes vägagi teistsugused ja kohati suisa keerulised. Inglismaa kultuuriruumis edu saavutamiseks tuleb väga hästi mõista erinevaid keelelisi nüansse, samuti ka vahel üllatavalt kirjuks osutuvaid inimestevahelisi suhteid. Ka peale pikaajalist kokkupuudet kohaliku  ärikultuuriga ei väsi üllatamast brittide oskus muuta meie jaoks lihtsad asjad erakordselt keerukaks.

Andreas Heiki Pant, EASi esindaja Londonis, võttis vastu Emerging Europe tunnustuse parima turismikampaania #EstonianWay eest

Sõnumite seadmisel UK turule sisenemiseks tasub kindlasti kaasata inglise keelt emakeelena kõnelev ekspert, sest siinses kultuuriliselt ja ajalooliselt mitmekesises komberägastikus on lihtne eksida. Eesti turul hästi toimiv reklaamlause või sisuline mõte ei pruugi otsetõlkes sugugi sama tähendada ning võib oma kohatusega anda tõsise tagasilöögi.  Ehk mistahes reklaammaterjal ja sotsiaalmeedia sisuturundus vajab tingimata kohaliku toimetaja teravat pilku ja eelnevat kontrolli.

Briti turge sihtides tasub meenutada ühe Eesti suurima aiamajatootja paari aasta taguseid sõnu – UK on agendi turg, meeldib see asjaolu või mitte. Sellega arvestamata jätmine võib anda hoogsatele laienemisplaanidele surmahoobi, kuigi kes tahaks oma “pirukat” jagada teiste asjaosalistega. Senise kogemuse põhjal võib öelda, et ilma agendita on väga keeruline kanda kinnitada näiteks ehitusmaterjalide, tekstiili või kosmeetika valdkondades.

Tarbekaupade puhul on maaletooja kaasamine vältimatu, sest kohalikud jaekaupmehed ei ole huvitatud ise kaupade importimisest. Maaletooja ja edasimüüja otsimisel võib tekkida nokk-kinni-saba-lahti olukord, kus kaubanduskett võib küll üles näidata huvi, kuid ilma maaletoojata tehinguks ei lähe. Samal ajal ei soovi maaletooja toodet oma nimistusse lisada enne, kui on veendunud edasimüüjate või jaekaupmeeste tõsisemas huvis. E-kaubanduse kontekstis on kõige olulisem toimiva logistikalahenduse välja töötamine koostöös maaletooja või sobiva vahelaoteenuse pakkujaga.

Teenuste müügi puhul on edu saavutamine ilma kohaliku partneri või agentuurita samuti väga keeruline, eriti kui eesmärk on müüa Eestis osutatavat teenust UK turul. Olgu tegemist arhitektiteenuse, raamatupidamise või muu intellektuaalteenuse müügiga, igal juhul tasub leida kohapealne partner või vähemalt Eestis elav Briti alam, kes aitaks teenusel lõpptarbijani jõuda.

Suurbritannia 60 miljonit ostujõulist tarbijat jäävad tooteid ja teenuseid ostma ka peale Brexitit, hoolimata sellest, millisel kujul see realiseerub. Brexitiga kaasnev ebakindlus on sundinud paljud suurfirmad investeeringute tegemisel ooteasendisse, kuid siinsed majandusteadlased on ühel nõul, et detsembris toimuvad valimised peaksid õhku veidi klaarimaks lööma ning edasise raamistiku selgudes võib Briti turul vallanduda väga suur investeeringute laine. See justkui kolm aastat paisu taga oodanud jõuline majanduslik impulss võib avada palju uusi ärivõimalusi ka Eesti ettevõtetele.

EAS korraldab koostöös SEB ärinõuandlaga 12. detsembri hommikul Briti turu eripärasid tutvustava seminari, kus selgitatakse konkreetsete näidete varal, kuidas sealsele konkurentsitihedale turule siseneda, mida arvestada eeltöö tegemisel ning kuidas kaardistada koostööd ning ühenduda võimalike partneritega. Seminarile saab registreeruda SIIN (pikk link: https://www.eventbrite.com/e/kuidas-siseneda-suurbritannia-turule-tickets-82586485401 )

Andreas Heiki Pant
Ekspordinõunik
Tel: + 44 (0) 207 838 5395
Mob:+ 44 (0) 750 865 8091
E-post: [email protected]
Estonian Embassy in London
44 Queen’s Gate Terrace
London SW7 5PJ, United Kingdom
Töökeeled: inglise, eesti

Jaga postitust

Tagasi üles