Vaata peasisu

Turu-ülevaade – Rootsis on lootused e-kaubandusel

EASi ja KredExi ühendasutus
3. juuni 2020
4 min

Rootsi valis koroonaviirusega võitlemiseks teistest riikidest erineva tee – kauplused, restoranid, spordisaalid ja koolid jäid pandeemia ajal avatuks, kuid inimestel paluti hoida teineteisega distantsi ning käituda mõistlikult. Sellele vaatamata ennustatakse Skandinaavia suurimale majandusele tänavuseks 7-protsendilist langust.

COVID-19 on Rootsis põhjustanud märkimisväärselt rohkem haigestumisi ja surmajuhtumeid kui teistes Põhjala ja Balti riikides, vastavalt 31 tuhat ja 3800 juhtu. Kui esialgsete hinnangute kohaselt võis eeldada Rootsi majanduse paremat kohanemist uute oludega, siis viimased andmed seda arvamust kahjuks ei toeta. Rootsi rahandusministri Magdalena Anderssoni sõnul on riik sügavas majanduskriisis ning järsk langustrend on arvatust palju kiiremini hoogu kogumas.

Pool Rootsi SKPst rajaneb ekspordil ning välisnõudluse vähenemise tõttu on riigi suurimad ettevõtted Volvo ja Electrolux pidanud koondama tuhandeid töökohti, lisaks kardab 40% Rootsi teenindusettevõtetest pankrotilaine tulekut, mis ei jätaks ka neid puudutamata. Rahandusminister Anderssoni hinnangul ei ole majanduse kiire taastumine kuigi realistlik stsenaarium ning oodata võib pikemaajalist languse jätkumist.

Kuigi Rootsi ei keelanud pandeemia ajal riiki sisenemist ning on äritegevusele jätkuvalt avatud, ei ole Tallinn-Stockholmi ühendus veel taaskäivitunud ning ekspordiks ja Rootsi reisimiseks on parim lahendus Soome koridori kasutamine.

EASi Rootsi esindus on välja töötanud tegevuskava Eesti ettevõtjate toetamiseks praegusel muudatusterohkel ajal. Usume, et e-kaubandus hoogustub Rootsis veelgi enam ning seetõttu korraldasime ka e-kaubanduse alase webinari, mida saab järele vaadata siit(pikk link: https://www.eas.ee/teenus/sihtturu-seminarid/)

Geograafilisele ja ajaloolisele lähedusele vaatamata erinevad Eesti ja Rootsi ärikultuurid teineteisest kuigivõrd, seega tasub olla tähelepanelik mitme asjaolu suhtes.

Rootslased ja üksmeel

Rootsi ettevõtetes võib otsuse tegemine võtta rohkem aega kui Eestis, sest Rootsis eelistatakse enne tähtsa otsuse langetamist nõu pidada kõigi ettevõtte võtmetöötajatega. Eduka otsuse eelduseks on konsensus, seega on väga tähtis, et kõik toetaksid ettepanekut. Seepärast tasub Rootsi ettevõtetega asjaajamisel arvestada enne lepinguni jõudmist pikema ajakuluga ning arvukate koosolekutega. Eesti ettevõtjad võivad seda ekslikult pidada aegluseks või huvipuuduseks. Soovitame säilitada kannatlikku meelt ning aeg-ajalt viisakalt uurida oma päringu seisu kohta, kuid mitte peale käia.

Läbirääkimistehnikad

Veidi üldistades võib väita, et eestlastel on rootslastest mõnevõrra karmimad läbirääkimistehnikad ning seega ei peljata ka vastasseisu minna. Rootslastele on vastasseisu tekitamine võõras, nende eesmärk on leida ühiseid lahendusi ning nii ollakse altimad kompromisside abil lepinguni jõudma.

Kogemused on samas näidanud, et vahel on rootslased valmis ka lepingust või kokkuleppest loobuma, kui vastaspool ei näita mingeid märke valmisolekust kompromissi leida. Eesti ettevõtjatel tasub see mõttetera meelde jätta ning olla tulemuse saavutamiseks avatud kompromisslahendustele.

Kirjalikud kokkulepped ja põhjalik ettevalmistus

Rootslased eelistavad läbirääkimisteks põhjalikult valmistuda ning tihti visandavad eesseisvaks protsessiks ka kavandi. Läbirääkimiste tulemus vormistatakse kirjalikult, soovitavalt kohe peale kohtumist. Samuti oodatakse põhjalikku ettevalmistust ka teiselt poolelt. Rootslaste jaoks on leping kehtiv alles siis, kui kõik lepingupunktid on lõplikult läbi arutatud.

Üldine soovitus on alati lähtuda kirjalikest kokkulepetest ning pöörata tähelepanu lepingu sisule – et see oleks võimalikult selgelt formuleeritud ning mõlemale osapoolele ühtemoodi mõistetav, eriti kui õhus on keelebarjäärist tingitud arusaamatuste oht.

Soovime edu Rootsi turul läbi löömiseks ning oleme valmis igakülgselt selle saavutamisele kaasa aitama.

Huvi korral, võta palun ühendust:

Peder Degnbol
Ekspordinõunik Stockholmis
Tel: +46 766 350 144
E-post: [email protected]
Kristi Kivi Frimpong
Ekspordinõunik Malmös
Tel: +46 723 758 394
E-post:[email protected]

 

Jaga postitust

Tagasi üles