Vaata peasisu

Tööd alustas enam kui miljoni raamatuga laenutusplatvorm

EASi ja KredExi ühendasutus
24. oktoober 2022
2 min

Septembri lõpus avati raamatukogude aasta puhul Eesti raamatukogude ühine laenutusplatvorm Minu Raamatukogu (MIRKO), mis pakub tellimiseks enam kui miljonit teost ning võimaldab lugejal laenutada kuni viis raamatut kas pakiautomaati või otse kulleriga koju. Minu Raamatukogu (MIRKO) on arendatud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse innovatsiooni edendavate hangete programmi toetusel rahvusraamatukogu projektijuhtimisel ja koostöös arendaja NET GROUP OÜga.

“Tänavuse raamatukogude aasta esimesel kuuel kuul tehti Eesti raamatukogudest kokku viis miljonit laenutust. See näitab, et raamatukogude traditsiooniline roll kirjavara juurde juhatajana, lugemisharjumuste kujundajana ei ole muutunud. On hea meel näha, et meie raamatukogud on ka tõelised tuleviku raamatukogud – tänasest saavad Eesti lugejad kasutada täiesti uuenduslikku, mugavat ja paindlikku laenutamisvõimalust,” kõneles kultuuriminister Piret Hartman.
Uus laenutusplatvorm sobib lugejatele, kes vajavad paindlikku raamatute laenutamise võimalust lisaks tavapärasele laenutamisele raamatukogust. Kui raamatukogu või raamatukapp jääb kaugele või ei saa raamatukokku minna selle lahtiolekuaegadel, siis MIRKOst on kindlasti abi.

Mugavus eelkõige

Rahvusraamatukogu direktor Janne Andersoo selgitas, et MIRKO üks olulisi eesmärke on tuua raamatud lähemale ja tagada vaatamata elukohale paindlik raamatute kättesaamine. “MIRKO võimaldab pääsu kirjanduse juurde ilma, et peab raamatukogusse teosele järele minema.”
MIRKOst saab teoseid tellida kas pakiautomaati või kulleriga koju. Raamat jõuab pakiautomaati või kulleriga koju 2–4 päevaga. Tasuda tuleb vaid transpordikulu eest. Laenutada saab ilukirjandust, teaduskirjandust ja noote. MIRKO pakub ka koolide soovitatud kirjandust.

Uudne lahendus

Uudse lahendusena võimaldab MIRKO laenutatud teoseid soovitada ka sõbrale.
Korraga saab tellida kuni 5 raamatut 21 päevaks. Tähtaja saabumisel on võimalik tellimust pikendada. Tellimiseks tuleb registreeruda laenutusplatvormi kasutajaks ja sisselogimisel kasutada riiklikke autentimisvahendeid. MIRKO kasutajaks saavad kõik ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID omanikud alates 13 eluaastast. Esmalt tuleb end aadressil www.mirko.ee sobiva autentimisvahendiga tuvastada ja registreerida kasutajaks.

Laenutusplatvormil on ligi 30 raamatukogu

MIRKO platvormile lõimitakse tulevikus veel mitmeid teisi raamatukogude teenuseid. Uuel aastal saab MIRKOst laenutada e-raamatuid, e-ajakirju ja audioraamatuid. Minu Raamatukogu (MIRKO) laenutusplatvormiga on liidestatud 28 (27. septembri seisuga) raamatukogu või haruraamatukogu kogud.

Jaga postitust

Tagasi üles