Vaata peasisu

ESG ja kestlikkuse meistriklass

ESG akronüüm viitab vastutustundlikult juhitud ettevõttele, kes pöörab tähelepanu enda tegevustega kaasnevale keskkonnamõjule (environmental), sotsiaalsetele suhetele (social) ning ärijuhtimise praktikale (governance).   Euroopa roheleppe regulatsioonid ja sellest tekkiv turunõudlus suunab ettevõtteid ESG teemadega süsteemselt tegelema.

ESG meistriklass aitab Sinu ettevõttel turu nõudmistele vastata, ootustega kohaneda, maandada riske ja tõsta oma ärimudeli, toodete/teenuste positiivset mõju ja konkurentsivõimet. 

Miks tulla meistriklassi? 

  1. Sinu ettevõte saab kompaktse ja tervikliku ülevaate ESGst ja kestlikkusest Eesti suurima kogemusega ekspertidelt;
  2. Koostöös mentoriga analüüsid enda ettevõtte tänast ESG olukorda ja määrad võimaliku tulevikustsenaariumi; 
  3. Lood enda ettevõttes päriselt kasutatava ESG ja kestlikkuse strateegia ning teekaardi.

Praktiline meistriklass koosneb avapäevast, kuuest koolituspäevast, praktilistest harjutustest ja mentorkohtumistest koolituspäevade vahel mahus 20 tundi. Selle tulemusena valmib igal ettevõttel oma mõjukohtadest, riskidest ja võimalustest lähtuv ESG ja kestlikkuse strateegia ning teekaart, lisaks esmane süsiniku jalajälje analüüs. Programmi valitakse 20 ettevõtet.

Ära jää klientide ja äripartnerite nõuete ning aruannete-regulatsioonide rongist maha. Kandideeri ESG ja kestlikkuse meistriklassi ja muuda rangetele kestlikkuse nõuetele vastavus enda ettevõtte ärivõimaluseks ja konkurentsieeliseks. 

 

Nimi
ESG ja kestlikkuse meistriklass
Kestus
6 kuud
Hind
750 eurot + KM
Töökeel
eesti ja inglise keeles
Staatus
Suletud

Millisele ettevõttele on meistriklass mõeldud?

  • On tegutsenud vähemalt kolm aastat;
  • Pakub tööd vähemalt kümnele töötajale;
  • Ekspordib või planeerib eksporti;
  • Kes soovib luua ESG strateegia ja teekaardi;
  • On valmis pingutama, et kohaneda ja maandada riske ning suurendada oma ärimudeli, toodete/teenuste positiivset mõju ja konkurentsivõimet;
  • Omab piisavalt ressurssi tulla programmi 2-3 osalejaga. Meeskonnas peab olema vähemalt üks ettevõtte juht või juhtkonna liige, kellel on mandaat teha strateegilisi otsuseid.

Meistriklass on eriti kasulik juhul, kui ettevõtte tarneahel, koostööpartnerid või kliendid on rahvusvahelistel turgudel. Samuti kui planeeritakse kaasata rahastust pankadelt, investoritelt, Euroopa Liidu või Eesti rahastusmeetmetest või mujal finantssektorist.

Teenuses osalemise VTA (vähese tähtsusega abi) ettevõtte kohta on kuni 14 605,50 eurot. 

Vaata, mis on sinu ettevõtte VTA jääk

Mis sinu ettevõttes muutub?

Rätseplahendusena lood koostöös mentoriga ESG strateegia, teekaardi ja teostad esmase süsiniku jalajälje arvutuse.

Saad tervikliku ülevaate turu nõuetest, parimast praktikast ja rakendatavast tööriistakastist.

Tugevdad äristrateegiat ja ärimudelit, mis muudab sinu ettevõtte tulevikukindlaks.

Kandideerimine

  • Programmi kandideerimiseks tuleb täita kandideerimisankeet.  
  • Kandideerimisankeedi täitnud ettevõtted kutsutakse virtuaalsele 15-​minutilisele vestlusele.  
  • Vestluse, kandideerimisvormi ja majandusaasta aruande tulemusena hinnatakse ettevõtte ambitsioone, ressursse ja motivatsiooni, lisandväärtust töötaja kohta, ekspordi müügitulu ja EBITDA marginaali.  
  • Vestlusel käsitletavad teemad saadetakse kandideerijale intervjueerimisaja kinnituse järel.  
  • Pärast kandideerimisperioodi lõppu teeb osalejate lõpliku valiku EAS ja Kredex hindamiskomisjon.  
  • Programmi valitakse osalema 20 ettevõtet, kes vastavad osalejatele ettenähtud tingimustele ja kelle jaoks programm loob enim väärtust.

Programmi sisu ja ajakava

Osalejad jaotatakse kahte gruppi. Toodud on mõlema grupi kuupäevad. Avapäeva ja 6. koolituspäev koos lõpuüritusega on kahele grupile ühine. Koolituspäevad toimuvad Tallinnas.

  • 22.11.2023 (ühine, kl 12-17) –  Avapäev Erinevate Tubade Klubis Tallinnas: programmi sisu, ESG teemad, mentorite ja teiste osalejate tutvumiseks;
  • 12. või 13.12.2023 (kl 10-16) – 1. koolituspäev: ESG mõjukohtade, riskide ja võimaluste kaardistamine;
  • 9. või 10.01.2024 (kl 10-16) – 2. koolitusepäev: ESG ja kestlikkuse regulatsioonid ning jätkusuutlik rahastus;
  • 30. või 31.01.2024 (kl 10-16) – 3. koolituspäev: ESG juhtpõhimõtete ja strateegia loome;
  • 20. või 21.02.2024 (kl 10-16) – 4. koolituspäev: ESG teekaardi loomine ja olulisimate ESG mõjukohtade juhtimine (fookuses keskkonnamõju aspektid);
  • 12. või 13.03.2024 (kl 10-16) – 5. koolituspäev: ESG teekaardi loomine ja olulisimate ESG mõjukohtade juhtimine (fookuses sotsiaalse mõju ja juhtimisküsimuste aspektid);
  • 3.04.2024 (ühine, kl 10-20) – 6. koolituspäev ja lõpuüritus: ESG juhtimisstruktuur ning strateegia/teekaardi juurutamine (juhtidele suunatud koolituspäev ESG governance teemal).

ESG hetkeseisu kaardistus

Avapäeva järel aitab mentor viia ettevõttes läbi ESG ja kestlikkuse teemade hetkeseisu kaardistuse. Selle eesmärk on hinnata ettevõtte senist lähenemist, võimekust ja arenguvajadusi. Selle põhjal teavad  ettevõte ja mentor täpsemalt, millele ESG meistriklassi raames keskenduda.

Kaardistus viiakse läbi etteantud küsimustiku toel, kus mentor ja ettevõte analüüsivad Sinu ettevõtte tänast olukorda.

Süsiniku jalajälje mõõtmine (vabatahtlik lisaväärtus)

Iga osalev ettevõte saab võimaluse viia programmi raames läbi oma ettevõtte süsiniku jalajälje esmane analüüs. Selleks saavad osalejad tasuta kasutamiseks programmi läbiviija poolt loodud Greenspecti veebiplatvormi. Süsiniku jalajälje mõõtmine on vabatahtlik. 

 

Lõppväljund: ESG strateegia ja teekaart

Meistriklassi lõpuks loovad osalejad enda ettevõtte ESG ja kestlikkuse strateegia ning teekaardi. Strateegia on katusdokument, mis sõnastab ESG juhtpõhimõtted, ettevõtte kestlikkuse visiooni ja ambitsiooni ning fookusteemad. Kuni 3-aastane teekaart defineerib vajalikud tegevussuunad planeeritu saavutamiseks, seab eesmärgid ja mõõdikud tegevuste monitoorimiseks, määrab esialgse ajakava, vastutajad/elluviijad ja vajalikud ressursid. 

Strateegia ja teekaart koos loovad eeldused ettevõtte ESG ja kestlikkuse aruande koostamiseks.

Koolitajad ja mentorid

Els Heile, põhikoolitaja ja mentor

Els on Sustinere ESG ekspert, kes aitab ettevõtetel kaardistada ning hinnata oma ühiskondlikku mõju, mille põhjalt koostada terviklik ESG strateegia. Lisaks nõustab ta ettevõtteid jätkusuutlikkuse ja ESG regulatsioonide alal. Els on viinud läbi palju ESG ja kestlikkuse esitlusi ja seminare, töötubasid ning arutelusid Eesti suurimate ettevõtete juhtidele, huvigruppide kohtumisi ja fooksugruppe. Ta on külalislektor EBSi „ESG juhi arenguprogrammis“. Els on lõpetanud Lundi Ülikooli International Human Rights Law magistriprogrammi (LL.M). Tal on varasem töökogemus sotsiaalsete- ja inimõiguste valdkonnas.

Marko Siller, põhikoolitaja ja mentor

Marko on Sustinere asutaja, partner ja ESG ekspert, kes on enam kui 10 aasta jooksul aidanud rohkem kui 30 ettevõtetel kujundada strateegilist lähenemist ESG ja jätkusuutlikkuse teemade juhtimisele – alates oluliste mõjukohtade ja fookusteemade kaardistamisest kuni mõõdikute, eesmärkide ja arendustegevuste seadmise ning raporteerimiseni. Ta on viinud läbi rohkelt esitlusi, töötubasid, arutelusid ja meeskonnaüritusi ettevõtete juhtidele ja töötajatele. 2010. aastal oli Marko oli üks esimesi, kes Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi juhina tegeles püsivalt ESG ja jätkusuutlikkuse teemade teadliku arendamisega Eesti ärimaastikul.

 

Maris Ojamuru, mentor

Maris on Sustinere asutaja, partner ja ESG ekspert, kellel on enam kui 15 aastat praktilist kogemust ESG ja jätkusuutlikkuse teemade strateegilise juhtimise ja juurutamise valdkonnas. 2013-2015 oli Maris tegev Baltikumi ainsa strateegilise filantroopia fondi, Heateo SA, juhina. Lisaks sellele on ta olnud aktiivne juhatuse liige Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumis, koolitaja ja konsultant ettevõtetele ja avaliku sektori organisatsioonidele alates 2012. aastast. Marisel on ärijuhtimise magistrikraad Tallinna Tehnikaülikoolist ja ta on täiendanud ennast Stockholmi Ülikooli ja Stockholm Resilience Centre jätkusuutlikkuse juhtimise programmis.

Susanna Vain, mentor ja lisakoolitaja

Susanna on Sustinere keskkonnaekspert, kliimamõjude ja elurikkuse hindamise ja juhtimise projektide juht, ekspert ja analüütik. Ta keskendub eelkõige põllumajanduse ja toidutööstuse ettevõtete aitamisele. Tal on bakalaureusekraadi ökoloogias ning elustiku kaitses, magistrikraadi bioloogias ning hetkel on lõpetamas doktorantuuri jätkusuutliku põllumajanduse vallas (kõik Tartu Ülikoolist). Enne Sustinerega liitumist tegeles Susanna teadustööga jätkusuutliku põllumajanduse edendamiseks. Lisaks on ta ka osalenud mitmesugustes elurikkusega seotud projektides alates seirest kuni majandamiseni.

Paula Kristel Kaljula, mentor ja lisakoolitaja

Paula on Sustinere keskkonnaekspert, kellel on praktiline tööstusettevõtte kvaliteedi- ja keskkonnajuhtimise kogemus. Ta aitab tööstusettevõtetel kujundada roheteekaarte, viib läbi erinevaid töötubasid ja koolitusi ning loob straeegiaid ja tegevuskavasid keskkonnamõjude vähendamiseks. Eelnevalt on ta töötanud erinevatel positsioonidel autotööstuses, kus lisaks insener-tehnilistele ülesannetele viis läbi siseauditeid ja keskkonnamõju hindamisi olemasolevatele ja uutele projektidele. Paulal on magistrikraad Tallinna Tehnikaülikoolist keemia- ja keskkonnakaitsetehnoloogia erialalt. Lisaks on andnud ta loenguid organisatsiooni keskkonnajuhtimissüsteemide kohta Tallinna Ülikoolis ja Rohetiigri Akadeemia raames.

 

Dace Helmane, välisriigi mentor (Läti)

Dace on Sustinere Läti kaas-asutaja, partner ja ESG ekspert. Ta on toetanud erinevaid Läti era-, riigi- ja börsiettevõtteid ESG ja jätkusuutlikkuse juhtimise küsimustes. Samuti on Dace läbi viinud töötubasid ja koolitusi nende tippjuhtide meeskondadele ja töötajatele. Mittetulundusühingu Institute for Sustainability and Responsibility juhina alates 2011. aastast on ta koolitanud Läti ettevõtteid kestliku arengu teemadel ning toetanud neid jätkusuutlikkuse ja vastutustundliku ettevõtluse juurutamisel.

Mayri Tiido, mentor

Mayri on 10 aastase kogemusega kutsega täiskasvanute koolitaja (tase 6) ja ettevõtja. Igapäevaselt tegeleb ta Eestis ringmajanduse edendamisega läbi koolituste, teavitustöö ja iduettevõtte Materjalivoog. Ta on sertifitseeritud ringdisaini meetodi CIRCO koolitaja Eestis ja täiendanud end Ringsete Ärimudelite Innovatsiooni teemal Cambridge’i Ülikoolis. Ta kuulub maailma suurima ringmajandust edendava sihtasutuse Ellen MacArthur Foundation võrgustikku ja on külalisõppejõud Eesti Kunstiakadeemias jätkusuutlikkuse ja ringmajanduse teemadel. Mayri on olnud mitme rohe- ja ringmajanduse teemalise koolitusprogrammi juht ja koolitaja (nt Pärnumaa ringmajanduse meistriklass, 2021; Prototroni rohevoor, 2022; Rae valla ringmajanduse arenguprogramm, 2023).

Johanna Lund Rockliffe, välisriigi mentor (Rootsi)

Johanna on Ramboll Management Consultingu strateegilise jätkusuutlikkuse nõustamise Manager, kellel on pea 15 aastat kogemust ettevõtete nõustamisel ja koolitamisel ESG ja kestlikkuse teemadel. Johanna töötas varem pikalt ühes Rootsi juhtivas jätkusuutlikkuse, kus tema üheks ülesandeks oli mitme aasta jooksul Swedish Institute tellimusel kõrgekvaliteedilise ja põhjaliku Swedish Institute Management Programme (SIMP) kestlikkuse teemalise arenguprogrammi planeerimine ja läbiviimine igal aastal pea 30 liikmelisele Läänemere regiooni ettevõtjate ja tippjuhtide grupile.

 

Anne Mette Christiansen, välisriigi koolitaja (Taani)

Anne Mette on Ramboll Management Consultingu strateegilise jätkusuutlikkuse nõustamise Market Director, kellel on üle 20 aasta kogemust ettevõtete nõustamisel ja koolitamisel ESG ja kestlikkuse teemadel. Anne Mettel on väga põhjalik ja pikaajaline ettevõtete juhtide õpetamise kogemus ESG ja kestlikkuse teemadel üle kõigi Põhjamaade (Taani, Rootsi, Soome, Island), eelkõige strateegilistes küsimustes, süsteemi loomisel ja rakendamisel. Ta on nõustanud koos Sustinere ekspertidega ka mitut Eesti ja Läti ettevõtet. Anne Mette on mitme aasta jooksul viinud läbi Põhjamaade juhtivat põhjalikku ESG koolitusprogammi Swedish Institute Management Programme (SIMP) igal aastal pea 30 liikmelisele Läänemere regiooni ettevõtjate ja tippjuhtide grupile.

Mihkel Tammo, mentor

Mihkel on praktikuna vedanud eest kestlikkuse transformatsioone kõigis kolmes sektoris ning on rõõmus, et Estanci näol on suudetud nende mudelist luua piparkoogivorm teistele ja Rohetiigris on loodud kõige aktiivsemalt kestlikkuses kaasa rääkiva ja avalikkust mõjutava liikmesoraganisatsiooni erasektorile. Täna pakub Mihklile enim pinget ettevõtete edasi aitamine kestlikkuses läbi inspiratsioonikõneluste ja mentorprojektide. Ehk seal kus ettevõtted ise kinni kiiluvad oma muutuse protsessis.

Ivar Heinola, mentor

Ivar on meeskonnajuht IT valdkonnas ja jätkusuutlikkuse coach. Tal on praktiline ettevõtja kogemus ärimudeli mõttes kestliku ettevõtte Werrowool Technologies asutaja ja pikaaegse juhina 2007-2020. Ivar on mitmel järjestikusel aastal planeerinud ja osalenud aktiivselt Climate-KIC Pioneers into Practice rohetehnoloogiate teemalise arenguprogrammi õppetöö läbiviimisel ning panustanud kolmel viimasel aastal mentorina Rohetiigri Akadeemia programmis, olles igal aastal mentorina toeks 1-2 ettevõttele.

ESG ja kestlikkuse meistriklass

  • Programmi kandideerimiseks tuleb täita kandideerimisankeet.  
  • Kandideerimisankeedi täitnud ettevõtted kutsutakse virtuaalsele 15-​minutilisele vestlusele.  
  • Vestluse, kandideerimisvormi ja majandusaasta aruande tulemusena hinnatakse ettevõtte ambitsioone, ressursse ja motivatsiooni, lisandväärtust töötaja kohta, ekspordi müügitulu ja EBITDA marginaali.  
  • Vestlusel käsitletavad teemad saadetakse kandideerijale intervjueerimisaja kinnituse järel.  
  • Pärast kandideerimisperioodi lõppu teeb osalejate lõpliku valiku EAS ja Kredex hindamiskomisjon.  
  • Programmi valitakse osalema 20 ettevõtet, kes vastavad osalejatele ettenähtud tingimustele ja kelle jaoks programm loob enim väärtust.

Osalejad jaotatakse kahte gruppi. Toodud on mõlema grupi kuupäevad. Avapäeva ja 6. koolituspäev koos lõpuüritusega on kahele grupile ühine. Koolituspäevad toimuvad Tallinnas.

  • 22.11.2023 (ühine, kl 12-17) –  Avapäev Erinevate Tubade Klubis Tallinnas: programmi sisu, ESG teemad, mentorite ja teiste osalejate tutvumiseks;
  • 12. või 13.12.2023 (kl 10-16) – 1. koolituspäev: ESG mõjukohtade, riskide ja võimaluste kaardistamine;
  • 9. või 10.01.2024 (kl 10-16) – 2. koolitusepäev: ESG ja kestlikkuse regulatsioonid ning jätkusuutlik rahastus;
  • 30. või 31.01.2024 (kl 10-16) – 3. koolituspäev: ESG juhtpõhimõtete ja strateegia loome;
  • 20. või 21.02.2024 (kl 10-16) – 4. koolituspäev: ESG teekaardi loomine ja olulisimate ESG mõjukohtade juhtimine (fookuses keskkonnamõju aspektid);
  • 12. või 13.03.2024 (kl 10-16) – 5. koolituspäev: ESG teekaardi loomine ja olulisimate ESG mõjukohtade juhtimine (fookuses sotsiaalse mõju ja juhtimisküsimuste aspektid);
  • 3.04.2024 (ühine, kl 10-20) – 6. koolituspäev ja lõpuüritus: ESG juhtimisstruktuur ning strateegia/teekaardi juurutamine (juhtidele suunatud koolituspäev ESG governance teemal).

Avapäeva järel aitab mentor viia ettevõttes läbi ESG ja kestlikkuse teemade hetkeseisu kaardistuse. Selle eesmärk on hinnata ettevõtte senist lähenemist, võimekust ja arenguvajadusi. Selle põhjal teavad  ettevõte ja mentor täpsemalt, millele ESG meistriklassi raames keskenduda.

Kaardistus viiakse läbi etteantud küsimustiku toel, kus mentor ja ettevõte analüüsivad Sinu ettevõtte tänast olukorda.

Iga osalev ettevõte saab võimaluse viia programmi raames läbi oma ettevõtte süsiniku jalajälje esmane analüüs. Selleks saavad osalejad tasuta kasutamiseks programmi läbiviija poolt loodud Greenspecti veebiplatvormi. Süsiniku jalajälje mõõtmine on vabatahtlik. 

 

Meistriklassi lõpuks loovad osalejad enda ettevõtte ESG ja kestlikkuse strateegia ning teekaardi. Strateegia on katusdokument, mis sõnastab ESG juhtpõhimõtted, ettevõtte kestlikkuse visiooni ja ambitsiooni ning fookusteemad. Kuni 3-aastane teekaart defineerib vajalikud tegevussuunad planeeritu saavutamiseks, seab eesmärgid ja mõõdikud tegevuste monitoorimiseks, määrab esialgse ajakava, vastutajad/elluviijad ja vajalikud ressursid. 

Strateegia ja teekaart koos loovad eeldused ettevõtte ESG ja kestlikkuse aruande koostamiseks.

Els Heile, põhikoolitaja ja mentor

Els on Sustinere ESG ekspert, kes aitab ettevõtetel kaardistada ning hinnata oma ühiskondlikku mõju, mille põhjalt koostada terviklik ESG strateegia. Lisaks nõustab ta ettevõtteid jätkusuutlikkuse ja ESG regulatsioonide alal. Els on viinud läbi palju ESG ja kestlikkuse esitlusi ja seminare, töötubasid ning arutelusid Eesti suurimate ettevõtete juhtidele, huvigruppide kohtumisi ja fooksugruppe. Ta on külalislektor EBSi „ESG juhi arenguprogrammis“. Els on lõpetanud Lundi Ülikooli International Human Rights Law magistriprogrammi (LL.M). Tal on varasem töökogemus sotsiaalsete- ja inimõiguste valdkonnas.

Marko Siller, põhikoolitaja ja mentor

Marko on Sustinere asutaja, partner ja ESG ekspert, kes on enam kui 10 aasta jooksul aidanud rohkem kui 30 ettevõtetel kujundada strateegilist lähenemist ESG ja jätkusuutlikkuse teemade juhtimisele – alates oluliste mõjukohtade ja fookusteemade kaardistamisest kuni mõõdikute, eesmärkide ja arendustegevuste seadmise ning raporteerimiseni. Ta on viinud läbi rohkelt esitlusi, töötubasid, arutelusid ja meeskonnaüritusi ettevõtete juhtidele ja töötajatele. 2010. aastal oli Marko oli üks esimesi, kes Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi juhina tegeles püsivalt ESG ja jätkusuutlikkuse teemade teadliku arendamisega Eesti ärimaastikul.

 

Maris Ojamuru, mentor

Maris on Sustinere asutaja, partner ja ESG ekspert, kellel on enam kui 15 aastat praktilist kogemust ESG ja jätkusuutlikkuse teemade strateegilise juhtimise ja juurutamise valdkonnas. 2013-2015 oli Maris tegev Baltikumi ainsa strateegilise filantroopia fondi, Heateo SA, juhina. Lisaks sellele on ta olnud aktiivne juhatuse liige Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumis, koolitaja ja konsultant ettevõtetele ja avaliku sektori organisatsioonidele alates 2012. aastast. Marisel on ärijuhtimise magistrikraad Tallinna Tehnikaülikoolist ja ta on täiendanud ennast Stockholmi Ülikooli ja Stockholm Resilience Centre jätkusuutlikkuse juhtimise programmis.

Susanna Vain, mentor ja lisakoolitaja

Susanna on Sustinere keskkonnaekspert, kliimamõjude ja elurikkuse hindamise ja juhtimise projektide juht, ekspert ja analüütik. Ta keskendub eelkõige põllumajanduse ja toidutööstuse ettevõtete aitamisele. Tal on bakalaureusekraadi ökoloogias ning elustiku kaitses, magistrikraadi bioloogias ning hetkel on lõpetamas doktorantuuri jätkusuutliku põllumajanduse vallas (kõik Tartu Ülikoolist). Enne Sustinerega liitumist tegeles Susanna teadustööga jätkusuutliku põllumajanduse edendamiseks. Lisaks on ta ka osalenud mitmesugustes elurikkusega seotud projektides alates seirest kuni majandamiseni.

Paula Kristel Kaljula, mentor ja lisakoolitaja

Paula on Sustinere keskkonnaekspert, kellel on praktiline tööstusettevõtte kvaliteedi- ja keskkonnajuhtimise kogemus. Ta aitab tööstusettevõtetel kujundada roheteekaarte, viib läbi erinevaid töötubasid ja koolitusi ning loob straeegiaid ja tegevuskavasid keskkonnamõjude vähendamiseks. Eelnevalt on ta töötanud erinevatel positsioonidel autotööstuses, kus lisaks insener-tehnilistele ülesannetele viis läbi siseauditeid ja keskkonnamõju hindamisi olemasolevatele ja uutele projektidele. Paulal on magistrikraad Tallinna Tehnikaülikoolist keemia- ja keskkonnakaitsetehnoloogia erialalt. Lisaks on andnud ta loenguid organisatsiooni keskkonnajuhtimissüsteemide kohta Tallinna Ülikoolis ja Rohetiigri Akadeemia raames.

 

Dace Helmane, välisriigi mentor (Läti)

Dace on Sustinere Läti kaas-asutaja, partner ja ESG ekspert. Ta on toetanud erinevaid Läti era-, riigi- ja börsiettevõtteid ESG ja jätkusuutlikkuse juhtimise küsimustes. Samuti on Dace läbi viinud töötubasid ja koolitusi nende tippjuhtide meeskondadele ja töötajatele. Mittetulundusühingu Institute for Sustainability and Responsibility juhina alates 2011. aastast on ta koolitanud Läti ettevõtteid kestliku arengu teemadel ning toetanud neid jätkusuutlikkuse ja vastutustundliku ettevõtluse juurutamisel.

Mayri Tiido, mentor

Mayri on 10 aastase kogemusega kutsega täiskasvanute koolitaja (tase 6) ja ettevõtja. Igapäevaselt tegeleb ta Eestis ringmajanduse edendamisega läbi koolituste, teavitustöö ja iduettevõtte Materjalivoog. Ta on sertifitseeritud ringdisaini meetodi CIRCO koolitaja Eestis ja täiendanud end Ringsete Ärimudelite Innovatsiooni teemal Cambridge’i Ülikoolis. Ta kuulub maailma suurima ringmajandust edendava sihtasutuse Ellen MacArthur Foundation võrgustikku ja on külalisõppejõud Eesti Kunstiakadeemias jätkusuutlikkuse ja ringmajanduse teemadel. Mayri on olnud mitme rohe- ja ringmajanduse teemalise koolitusprogrammi juht ja koolitaja (nt Pärnumaa ringmajanduse meistriklass, 2021; Prototroni rohevoor, 2022; Rae valla ringmajanduse arenguprogramm, 2023).

Johanna Lund Rockliffe, välisriigi mentor (Rootsi)

Johanna on Ramboll Management Consultingu strateegilise jätkusuutlikkuse nõustamise Manager, kellel on pea 15 aastat kogemust ettevõtete nõustamisel ja koolitamisel ESG ja kestlikkuse teemadel. Johanna töötas varem pikalt ühes Rootsi juhtivas jätkusuutlikkuse, kus tema üheks ülesandeks oli mitme aasta jooksul Swedish Institute tellimusel kõrgekvaliteedilise ja põhjaliku Swedish Institute Management Programme (SIMP) kestlikkuse teemalise arenguprogrammi planeerimine ja läbiviimine igal aastal pea 30 liikmelisele Läänemere regiooni ettevõtjate ja tippjuhtide grupile.

 

Anne Mette Christiansen, välisriigi koolitaja (Taani)

Anne Mette on Ramboll Management Consultingu strateegilise jätkusuutlikkuse nõustamise Market Director, kellel on üle 20 aasta kogemust ettevõtete nõustamisel ja koolitamisel ESG ja kestlikkuse teemadel. Anne Mettel on väga põhjalik ja pikaajaline ettevõtete juhtide õpetamise kogemus ESG ja kestlikkuse teemadel üle kõigi Põhjamaade (Taani, Rootsi, Soome, Island), eelkõige strateegilistes küsimustes, süsteemi loomisel ja rakendamisel. Ta on nõustanud koos Sustinere ekspertidega ka mitut Eesti ja Läti ettevõtet. Anne Mette on mitme aasta jooksul viinud läbi Põhjamaade juhtivat põhjalikku ESG koolitusprogammi Swedish Institute Management Programme (SIMP) igal aastal pea 30 liikmelisele Läänemere regiooni ettevõtjate ja tippjuhtide grupile.

Mihkel Tammo, mentor

Mihkel on praktikuna vedanud eest kestlikkuse transformatsioone kõigis kolmes sektoris ning on rõõmus, et Estanci näol on suudetud nende mudelist luua piparkoogivorm teistele ja Rohetiigris on loodud kõige aktiivsemalt kestlikkuses kaasa rääkiva ja avalikkust mõjutava liikmesoraganisatsiooni erasektorile. Täna pakub Mihklile enim pinget ettevõtete edasi aitamine kestlikkuses läbi inspiratsioonikõneluste ja mentorprojektide. Ehk seal kus ettevõtted ise kinni kiiluvad oma muutuse protsessis.

Ivar Heinola, mentor

Ivar on meeskonnajuht IT valdkonnas ja jätkusuutlikkuse coach. Tal on praktiline ettevõtja kogemus ärimudeli mõttes kestliku ettevõtte Werrowool Technologies asutaja ja pikaaegse juhina 2007-2020. Ivar on mitmel järjestikusel aastal planeerinud ja osalenud aktiivselt Climate-KIC Pioneers into Practice rohetehnoloogiate teemalise arenguprogrammi õppetöö läbiviimisel ning panustanud kolmel viimasel aastal mentorina Rohetiigri Akadeemia programmis, olles igal aastal mentorina toeks 1-2 ettevõttele.

Eesti ettevõte GScan diagnoosib Ühendkuningriigis ohtlikke sildu

Eesti süvatehnoloogiaettevõte GScan sihib revolutsioonilise müüonkiirgusel põhineva tehnoloogiaga uut globaalset turgu – infrastruktuuriobjektide diagnostikat. 2018. aastal kukkus Itaalias Genovas kokku maanteesild, tragöödias hukkus 43 inimest. Paljud 20. sajandi keskel ehitatud sillad on jõudmas oma elukaare lõpuni ning vajaksid hädasti rekonstrueerimist. Näiteks USAs on hinnanguliselt 44 000 kehvas olukorras silda, millest kõik ei vaja küll kohest rekonstrueerimist, kuid mida tuleks tähelepanelikumalt jälgida. Probleem on selles, et paljude sillatüüpide puhul on diagnostika kas äärmiselt kallis või väga keeruline – siin tulebki appi Eesti ettevõte GScan. Ettevõtte patenteeritud tehnoloogia rakendab ohutut ja looduses esinevat müüonkiirgust, mis aitab näha materjalidest läbi paremini kui ühegi teise

Ekspert: ESG pole abstraktne hookuspookus, vaid konkurentsis püsimise küsimus
Ekspert: ESG pole abstraktne hookuspookus, vaid konkurentsis püsimise küsimus

Sel sügisel käivitame esmakordselt ESG ja kestlikkuse meistriklassi. EASi ja KredExi ühendasutuse roheteenuste teemajuht Anet Adamsoni sõnul peaksid ESG teemadega tutvuma kõik ettevõtted, kes soovivad pikaajaliselt konkurentsis püsida. Tähekombinatsioonist ESG oleme tänaseks paljud kuulnud, seda seostatakse eelkõige keskkonna- ja kliimaküsimustega. Kuidas tegelikult lood on? ESG-st räägitakse palju, sest see ei jäta ühtegi ettevõtet lähiaastatel puutumata. Keskkond on tõesti akronüümi üks osa, kuid selle kõrval on sama olulised teised tähed: sotsiaalne vastutustundlikkus ehk S ja jätkusuutlik juhtimiskvaliteet ehk G. See pole pelgalt abstraktne hookuspookus – uuringud näitavad, et keskkonnaküsimuste, sotsiaalse vastutustundlikkuse ja juhtimiskvaliteediga tegelemine mõjutab ettevõtte finantstulemusi ja väärtust. Oma äri

Konverents: isegi kui initsiatiiv on karistatav, innovatsioon on teostatav!

Avaliku sektori uuendajaid ja ettevõtete esindajaid kogunesid täna Kultuurikatlasse kuulama kolleegide kogemuslugusid innovatsiooni loomisest ja hankimisest erinevates valdkondades. Konverentsi eesmärk on julgustada avaliku sektori organisatsioonide esindajaid katsetama, piloteerima ja tulevikku vaatama ning otsima lahendusi erasektorist. Konverentsi avanud majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo sõnul peab avalik sektor olema innovatsiooni eeskujuks. „Eesti 2035 visiooni teostumiseks on meil vaja uusi ja paremaid lahendusi ehk innovatsiooni. Igal aastal tellivad riigiasutused ligikaudu 4-5 miljardi euro eest tooteid ja teenuseid, mis moodustab Eesti SKPst pea viiendiku. See tähendab, et riigihangetel on turul märkimisväärne ostujõud, millega saab anda hoogu Eesti ettevõtete innovaatilistele toodetele ja teenustele. On vaja

EASi ja KredExi ühendasutus avas uue toetusvooru teadmusmahukate arenduste elluviimiseks

Täna, 9. oktoobril avas EASi ja KredExi ühendasutus rakendusuuringute programmi (RUP) viienda toetusvooru teadmusmahukate tootearendusprojektide ja rakendusuuringute elluviimiseks. Vooru eelarve on 15 miljonit eurot ning maksimaalne toetus ühele ettevõttele kaks miljonit eurot. Ettevõtete arendusprojekte aitavad ette valmistada ja läbi mõelda erinevate valdkondade spetsialistid.  “Eesti majandusele uue hoo andmise eelduseks on üleminek teadmusmahukale majandusele ning seeläbi kõrgtehnoloogilise ekspordi suurendamine. Selliste tehnoloogiate väljatöötamine on seotud suure riskiga, mistõttu tuleb riik ettevõtjatele nii nõu kui ka toetusega appi,” sõnas EASi ja KredExi ühendasutuse rakendusuuringute osakonna juht Madis Raukas.  Ta lisas, et RUP aitab ettevõtetel riske maandada ning arendustööd kiirendada. Taotlusprotsessis osalemise eelduseks on

Ivo Suursoo: digihirmu vastu aitab õppimine

Äripäeva Raadio saates jagas ärikonsultatsiooni ettevõtte Columbus Baltikumi tegevjuht ja Tööandjate Keskliidu Innovatsiooni Käivituskoja juht Ivo Suursoo viite praktilist sammu ettevõtete juhtidele ja juhtkonna liikmetele, mida digitaliseerimise projektide ja digiinvesteeringute peale mõeldes astuda. Esmalt aga suurtest digitaliseerimise trendidest rääkides tõi Suursoo välja automatiseerimise. „Tuleviku trendide mõttes võib põhimõtteliselt jagada ettevõtted kaheks – tööjõumahukad ettevõtted ja tootemahukad ettevõtted. Tööjõumahukates ettevõtetes on kindlasti üks trend hüperautomatiseerimine, millele tasub kohe ka tegelikult rongile hüpata. Tänane integratsioonitehnoloogiate areng võimaldab ebavajalikku tööd inimese jaoks vältida ja hulga käsitööd vahelt ära lõigata,“ selgitas ta. „Hea uudis on see, et automatiseerimise lahendused ei ole enam kallid. Väikeettevõtte