Toetusest teavitamine
Olles saanud toetust projektile, tuleb rahastamisele viidata ning kasutada toetust andva fondi logo. Logoga tähistatakse toetust saanud projekti objekte ja tegevusi vastavalt teavitusmäärusega seatud nõuetele.
NB! Kuna toetusfonde on erinevaid, siis jälgi, et kasutaksid õiget logo.
Kuna avalikkuse teavitamine toetuse saamisest on kohustuslik, siis peab toetuse taotleja teavitamisega seotud kuludega arvestama juba projekti eelarvestamise faasis. Teavitamisega seotud kulud saab katta projekti eelarvest, kui meetme määruses on teavitamise kulud abikõlblikud.
Ühtekuuluvuspoliitika fondid 2021–2027
Perioodi 2021–2027 ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika fondidest toetust saanud projektid tuleb tähistada vastavalt Vabariigi Valitsuse määrusele Perioodi 2021–2027 ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika fondide vahendite andmisest avalikkuse teavitamine.
Ühtekuuluvuspoliitika fondidel on üks logo, mida kasutatakse sh Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfond+, Ühtekuuluvusfondi ja Õiglase Ülemineku Fondi toetustest teavitamisel.
Projekti elluviimise, sealhulgas ürituse, koolituse, seminari ja ehitustegevuse asukohta paigaldatakse projekti abikõlblikkuse perioodiks toetuse saamisest teavitav plakat. Plakat võib olla ka elektrooniline.
Enam kui 500 000 euro suuruse kogumaksumusega projekti korral paigaldatakse toetuse tahvel.
Logo kasutamine on kohustuslik:
- Reklaamid, infomaterjalid, trükised, slaidid (piisab kui logo on esilehel)
- Trüki- ja digimeediaväljaannete kuulutused
- Veebilehe avavaates (sh mobiilivaated)
- Telesaated ja videod
- Üritused, koolitused, seminarid
- Meened ja riistvara
Kõnes avalikkuse teavitamise korral või juhul, kui objekti eripärast tulenevalt ei ole võimalik objekti tähistada logoga, tuleb suuliselt või tekstis kasutada väljendit „Kaasrahastanud Euroopa Liit“ või „Rahastanud Euroopa Liit“.
Näide: XXX projekti kaasrahastas Euroopa Liit.
Logol kuulub Euroopa Liidu embleemi juurde tekst:
„Rahastanud Euroopa Liit“, kui projekti toetuse määr on 100 protsenti.
Logol kuulub Euroopa Liidu embleemi juurde tekst:
„Kaasrahastanud Euroopa Liit“, kui toetuse määr on alla 100 protsendi.
NB! EASi logo ei ole vajalik Ühtekuuluvuspoliitika fondide 2021–2027 logo juurde lisada.
Kui toetuse saajal on veebileht või sotsiaalmeediakonto tuleb seal toetuse saamisest teavitada. Projektile võib teha eraldi veebilehe või sotsiaalmeediakonto, kuid see ei ole kohustuslik. Teavitus tuleb lisada projekti rahastamisotsuse saamisel projekti abikõlblikkuse perioodiks. Teavituskohustus lõpeb projekti abikõlblikkuse perioodi lõpuga.
Projekti kajastaval veebilehele või sotsiaalmeediakontole tuleb lisada logo. Logo peab olema värviline, mustvalge logo kasutamine veebis ei ole lubatud. Lisaks logole tuleb lisada projekti lühikirjeldus, eesmärk, tulemus ja toetuse summa.
Sõltumata digiseadmest (näiteks mobiilivaade) peab veebilehele paigutatud või veebirakenduses kasutatud logo olema digiseadme ekraanil kergesti nähtav (logo tekst loetav).
Projektis osalev partner võib paigutada oma projektiga seotud tegevusi kajastavale veebilehele ja sotsiaalmeedia kontole logo, kui sealjuures on viide (link) toetuse saaja veebilehele või sotsiaalmeedia kontole, kus on olemas eeltoodud nõutud teave projekti kohta.
Projekti elluviimise asukohta, sealhulgas ürituse, koolituse, seminari ja ehitustegevuse asukohta on kohustuslik paigaldada plakat (v.a. üle 500 000 eurose kogumaksumusega projektidel, mille puhul tuleb paigaldada tahvel).
Kui plakatit ei ole võimalik või mõistlik objekti või tegevuse asukohta paigaldada, võib selle paigutada projektiga seotud asukoha esindusruumi või rajatisele. Plakat võib olla ka elektrooniline.
Plakat peab olema üleval projekti abikõlblikkuse perioodil. Kui plakatit kasutatakse üksiktegevusest teavitamiseks (näiteks konverents, kultuuri- või spordisündmus), hoitakse plakat üleval tegevuse toimumise ajal.
Plakat peab olema suurusega vähemalt A3 ning sellel peab asetsema logo, millele eraldatakse vähemalt 25 protsenti plakati pindalast. Lisaks sellele projekti nimetus või lühikirjeldus. Juhul kui kasutatakse lühikirjeldust, peab see olema seostatav projekti nimetusega. Projekti nimetus või lühikirjeldus peab moodustama plakati kõrgusest vähemalt 30 protsenti (vaata siit, joonis 12).
Plakati loomisel saad mugavalt kasutada plakati generaatorit:
Kui toetust saanud projekti kogumaksumus on üle 500 000 euro, tuleb investeeringu või seadme asukohta püstitada tahvel (vaata siit, joonis 13).
Tahvel tuleb püstitada kohe pärast investeeringuga seotud toiminguga või ostetud seadme paigaldamisega alustamist.
Tahvli kasutamisel järgi järgmisi nõudeid:
- tahvel paigaldatakse avalikkusele nähtavasse kohta, mis asub objekti vahetus läheduses
- tahvlile paigutatakse logo, millele eraldatakse vähemalt 25 protsenti tahvli pindalast
- tahvlile kirjutatakse projekti nimetus ja peamine eesmärk, millele eraldatakse vähemalt 30 protsenti tahvli kõrgusest
- tahvli minimaalne suurus on 500×300 mm
- tahvlile võib soovi korral paigutada muu teabe, kui see ei takista eeltoodud nõuete täitmist
Kui samas asukohas on samal ajal käsil kuni kaks tahvli nõudega projekti, võib eeltoodud teabe kanda ühele tahvlile.
Kui objekti või tegevuse asukoht ei ole avalikkusele juurdepääsetav, võib tahvli paigutada projektiga seotud asukoha esindusruumi või rajatisele. Tahvel võib olla ka elektrooniline.
Tahvlit hoitakse üleval projekti abikõlblikkuse perioodi lõpuni või kestuse nõude kohaldumise korral selle nõude täitmise aja lõpuni.
Tahvli kujundusfaili loomisel saad mugavalt kasutada tahvli generaatorit:
Ühtekuuluvuspoliitika fondide logo koosneb Euroopa Liidu embleemist ja purjekujulisest Eesti lipu kujutisest ning nende all olevast tekstist. Logol kuulub Euroopa Liidu embleemi juurde tekst „Rahastanud Euroopa Liit“, kui projekti toetuse määr on 100 protsenti, või „Kaasrahastanud Euroopa Liit“, kui toetuse määr on alla 100 protsendi.
Logo paigutatakse objektil kergesti märgatavale kohale ning see ja nõutud tekst peavad olema selgelt nähtavad ja mõistlikust kaugusest loetavad. Sõltumata digiseadmest peab veebilehele paigutatud või veebirakenduses kasutatud logo olema samuti digiseadme ekraanil kergesti nähtav.
Logo kasutamisel tuleb jälgida järgmist:
- Logo ümber peab olema turvaala – tühi ala, millel ei ole muid kujunduselemente. Logo turvaala proportsioone logo suhtes ei tohi muuta
- Ühtekuuluvuspoliitika fondide Euroopa Liidu embleemi kõrguse väikseim lubatud mõõt on 10 mm
- Tumedal ja kirjul taustal kasutatakse logo koos valget värvi turvaalaga (vaata siit, joonis 5). Kui embleemi all oleva teksti taustana kasutatakse tumedat või kirjut tausta, tuleb logo ümber trükkida valge piirjoon laiusega 1/25 logo kõrgusest (vaata siit, joonis 6)
- Reklaami, teavitamise või muul sellelaadsel eesmärgil kasutataval väikesel esemel ja andmekandjal, kui logo kasutamine ei ole tehniliselt võimalik, sealhulgas juhul, kui tumedast ja kirjust taustast ei saa loobuda, võib logo asemel kasutada Euroopa Liidu embleemi koos tekstiga „Euroopa Liit“, mis trükitakse valget värvi turvaalaga, mille laius on 1/25 embleemi kõrgusest (vaata siit, joonised 14 ja 15)
- Kui logo kõrval paikneb teisi logosid, peab logo olema kõrguselt või laiuselt vähemalt sama suur kui muu suurim logo
- Logo kasutatakse värvilisena (vaata siit, joonis 8). Kui põhjendatud juhul ei ole logo värvilisena kujutamine võimalik, võib logo olla mustvalge, välja arvatud veebilehel. Mustvalge logo korral on Euroopa Liidu embleemi raam must ja tähed mustad valgel taustal (vaata siit, joonis 9)
Kleebisega tähistatakse ese või objekt, millele ei ole logo paigaldatud tootmise käigus.
Kleebist kasutatakse järgmiselt:
- väikesele esemele paigutatakse vertikaalne 25×45,8 mm suurune kleebis (vaata siit, joonis 10) või horisontaalne 43,5×25,3 mm suurune kleebis (vaata siit, joonis 10)
- suurele esemele paigutatakse vertikaalne 70×120 mm suurune kleebis (vaata siit, joonis 11) või horisontaalne 120×70 mm suurune kleebis (vaata siit, joonis 11)
Juhul kui toetusega seotud esemed ei liigu ruumist välja, võib kasutada logo kleepsude asemel ka A3 plakatit, mis on paigaldatud ruumi seinale avalikkusele nähtavale kohale.
Loe lähemalt teavitamise määrusest:
Muud logo näidised ja failid
Toetuse saaja teavitab avalikkust ja tegevustes osalejaid toetuse päritolust alates toetuse saamisest, viidates kõnes või tekstis, et projekti on rahastanud Euroopa Liit taasterahastu NextGenerationEU vahenditest, ning kasutades objektide ja avalikkusele mõeldud esemete ja dokumentide märgistamisel logo koos märkega „Rahastanud Euroopa Liit – NextGenerationEU”.
Projekti kajastaval veebilehel, kui veebileht on olemas, avaldatakse lisaks logole projekti lühikirjeldus, eesmärk, tulemus ja toetuse summa. Partner võib paigutada oma projektiga seotud tegevusi kajastavale veebilehele logo, kui sealjuures on viide toetuse saaja veebilehele või veebirakendusele, kust nähtub lõike esimeses lauses nõutud teave projekti kohta.
Siit saad alla laadida sobiliku logo:
Perioodi 2021–2027 ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika fondidest toetust saanud projektid tuleb tähistada vastavalt Vabariigi Valitsuse määrusele Perioodi 2021–2027 ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika fondide vahendite andmisest avalikkuse teavitamine.
Ühtekuuluvuspoliitika fondidel on üks logo, mida kasutatakse sh Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfond+, Ühtekuuluvusfondi, Õiglase Ülemineku Fondi toetustest teavitamisel.
Projekti elluviimise, sealhulgas ürituse, koolituse, seminari ja ehitustegevuse asukohta paigaldatakse projekti abikõlblikkuse perioodiks toetuse saamisest teavitav plakat. Plakat võib olla ka elektrooniline.
Enam kui 500 000 euro suuruse toetuse korral paigaldatakse toetuse tahvel.
- Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium – EAS logo (.pdf)
- Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium – EAS logo (.jpg)
- Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium – EAS logo (.ai)
- Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium – EAS logo eng (.jpg)
- Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium – EAS logo eng (.pdf)
- Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium – EAS logo eng (.ai)
- Norra finantsmehhanismi raames rahastatavate projektide logod
- Norway Grants & EAS – kaksiklogod
Ettevõtte veebilehel ja teistes projekti tutvustavates materjalides avaldatakse projekti lühikirjeldus ja toetuse summa ning tähistatakse see Eureka Eurostarsi logoga.
Eurostars Eureka logo (jpg)
EASi visuaalse keele põhimõtted on leitavad siit.
Toetust saanud ettevõtja peab avalikkust teavitama toetuse päritolust alates toetuse saamisest, viidates kõnes või tekstis, et projekti on rahastatud Euroopa Liidu vahenditest. Selleks tuleb objektide ja avalikkusele suunatud esemete ja dokumentide märgistamisel kasutada Euroopa Liidu embleemi märkega „Kaasrahastanud Euroopa Liit” ja Euroopa Küberkompetentsikeskuse embleemi tekstiga “Projekti toetab Euroopa Küberkompetentsikeskus oma liikmetega”. Kui objekti eripärast tulenevalt või avalikkusele suunatud tekstides ei ole logo kasutamine võimalik, tuleb nimetada fond, millest projekti rahastatakse.
Seega tuleb kõigis projektiga seotud teavitustegevustes ning toetusega rahastatud materjalides viidata Euroopa Liidu toetusele ning kasutada selleks kaksiklogo ja tunnuslauset. See hõlmab teavitust ettevõtja kodulehel, seminariettekandeid ja teabematerjalide, näiteks brošüürid, infolehed, esitlused jne, mida esitatakse elektrooniliselt, paberkandjal või sotsiaalmeedia vahendusel.
NB! Tunnuslause: Projekti toetab Euroopa Küberkompetentsikeskus oma liikmetega