Vaata peasisu

Teadlaste ja ettevõtjate koostööpäev sillutab teed uutele lahendustele

EASi ja KredExi ühendasutus
23. veebruar 2023
4 min

Selle hooaja viimane teadlaste ja ettevõtjate koostööpäev tõi kokku metalli ja masinaehituse valdkonna tegijad. EASi ja KredExi ühendasutuse ning Eesti Teadusagentuuri üritustesari on läbi kuue kohtumise inspireerinud uusi lahendusi looma nii kogenud kui ka esmakordselt teadlastega ühiseid lahendusi arutanud ettevõtjaid. 

„Vestlused teadlastega olid väga positiivsed, nad olid väga abivalmid koostööd tegema ja kaasa mõtlema,“ sõnab veoautode tõstemehhanismide müügi ning raamautodele täislahendusi pakkuva ettevõtte Pro Lift tegevjuht Raido Välk.

Lisaks sellele, et koostööpäev pakkus esimest korda võimalust teadlastega koostöövõimalusi arutada, oli ka sellise formaadiga sündmusel osalemine ettevõtja jaoks esmakordne. „Üritus üllatas mind täielikult. Kuna ootusi ei olnud, võib öelda, et jäin väga rahule,“ ütleb Välk. Ta lisab, et ehkki alguses läks pisut aega, et koostööpäevade formaati mõista, siis päeva edenedes läks kõik aina sujuvamaks.

Nimelt toimuvad koostööpäevad kindla formaadi järgi: kõigepealt avaettekanne ning seejärel kaks vestluste vooru. Esimeses vestluste voorus saavad nii ettevõtjad kui ka teadlased omavahel tuttavaks ning tutvustavad lühidalt oma ettevõtmisi, väljakutseid ja võimalusi; teises voorus keskendutakse pikemate ja sisukamate vestluste käigus võimaluste ning lahenduste kokkuviimisele.

„Kohtumiste formaat on inspireeritud kiirkohtingutest: viie minuti jooksul saab selgeks, kas vestluspartneriga on ühiseid kokkupuutepunkte või mitte. Samuti on kiirtutvustuse käigus võimalik saada kõigil osalejatel ülevaade üritusel viibijatest ja nende kompetentsidest,“ selgitab EASi ja KredExi ühendasutuse arenduskoostöö ekspert Relika Alliksaar Williams. Kohtumiste formaat on tuntud ka mitmetes teistes Euroopa riikides ning annab nii teadlastele kui ka ettevõtetele võimaluse harjutada enda tegemiste kiiret tutvustamist.

Inspiratsioon uuteks tegemisteks 

„Ootasin kohtumist põnevusega, et suhelda Eesti teadlastest praktikutega, tutvuda nende saavutustega ning hinnata Eesti inseneriteaduste potentsiaali. Põhimõtteliselt õnnestus suhelda kõigi sel päeval osalenud teadlastega,“ meenutab metalli ja masinatööstuse valdkonna koostööpäeva BLRT Gruppi esindanud juhatuse nõunik Roman Vinartšuk.

BLRT Grupil on pikaajaline koostöö erinevate Eesti õppeasutustega, lisaks on korraldatud mitmeid sisekoolitusi koostöös näiteks Eesti Inseneripedagoogika Keskusega. Igal aastal võtab kontsern praktikale erinevate erialade tudengeid TalTechist ja mujalt. „Pakume Eesti ning laiemalt Baltikumi tehnikakõrgharidusele arengutuge. Andekate noorte toetamiseks asutas kontsern SA Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde BLRT Fondi, mille kaudu jagame igal aastal stipendiume masinaehituse, laevaremondi, laevaehituse, valutööstuse, keevituse, avameretööstuse, majanduse ja IT erialadel õppivatele tudengitele,“ sõnab Vinartšuk.

Samuti teeb kontsern koostööd teadlastega. „Näiteks TalTechist tellitakse kvaliteedikontrolli toorainele ehk metallidele, mida kasutame laevaehituses, samuti avamere metallkonstruktsioonide ning allveesüsteemide valmistamiseks. Tean, et Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudi inimesed on teinud mitmele ettevõttele erinevate metallide korrosiooni põhjuste analüüse, samuti andnud soovitusi probleemide lahendamiseks või edaspidiseks vältimiseks – ka siin näen võimalikku koostööd BLRT kontserni kuuluvate ettevõtetega. TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi teadlastega oleme arutanud erinevaid projekte robotlaeva testimiseks BLRT Kopli akvatooriumis,“ kirjeldab Vinartšuk.

Vinartšukki inspireeris teadlaste ja ettevõtjate kohtumine koostööpäeva formaati laiendama ning ta pakkus välja, et teadlased võiksid läbi ettevõtete külastuse näha töötleva tööstuse vajadusi ja leida valdkondi praktiliseks koostööks. Pro Lifti esindaja Raido Välk sai enda sõnul palju innustavaid mõtteid, mis loovad võimaluse sillutada teed loodetavasti edukale koostööle. „Ja nüüd on vaja neid realiseerida vaikselt,“ sõnab Välk, ja lisab, et jätkab vestlusi ning kokkusaamisi koostööpäeval kohatud teadlastega. „Ehk tuleb siit midagi positiivset välja,“ sõnab ta kokkuvõtteks.   

Kokku kuus koostööpäeva

Teadlaste ja ettevõtjate koostööpäevad ehk sektoritevahelise mobiilsuse (SekMo) meetme ürituste sari sai alguse 2022. aasta märtsis. Kuuel koostööpäeval on kokku saanud energeetika ja keemia, loomemajanduse, tehisintellekti, robootika ja IKT, puidu, meditsiini ja tervise ning metalli ja masinatööstuse valdkonna teadlased ja ettevõtjad.

Koostööpäeva korraldajad on Eesti Teadusagentuur, EAS ja Startup Estonia. Ürituste sarja käigus sai kokku ligi 300 teadlast ja ettevõtjat. Samuti on mitmed ettevõtjad välja toonud, et oma probleemide nägemine uue nurga alt annab võimaluse uuteks kontaktideks ja väljavaateid lahendustele, mille peale ise varem ehk ei mõelnudki.

Koostööpäeva suurem eesmärk on tuua ettevõtjad ja teadlased kokku enne, kui suurem probleem käes. „Vestlused sellest, kuhupoole tööstus või lahendused liiguvad; kus on midagi uut ja kihvti tulemas, mida teadlased saaksid ettevõtjatele välja pakkuda ning ettevõtted saavad omakorda testida neid ideid. On oluline, et teadlaste ja ettevõtjate vahel tekiks harjumus rääkida ja arutleda. Ei pea olema nii, et ettevõtjad ja teadlased saavad alles siis kokku, kui tekib probleem,“ lisab Alliksaar Williams.  

Jaga postitust

Tagasi üles