Vaata peasisu

Tavexi juht: Poola turul tagab edu õige hinna ja kvaliteedi suhe

Sander Nõmmik
31. märts 2022
4 min
Aleksander Pawlak

Poolas tegutseb mitmeid Eesti ettevõtteid, kuid tõenäoliselt võib edukaimaks neist pidada Tavidi Poola tütarettevõtet Tavex, mille juht Aleksander Pawlak selgitab lähemalt Poola turu eripärasid ning tegureid, mis on toonud seal Tavexile edu.

Tavex tegeleb valuutavahetuse ja väärismetallide ostu-müügiga, möödunud aastal müüdi kogu grupi vahendusel peaaegu 10 tonni kulda. Kolme viimase aasta jooksul on Tavex avanud Poolas neli piirkondlikku kontorit Varssavis, Wroclawis, Katowices ja Gdanskis, suurendanud töötajaskonda üle viie korra ning miljardi zlotini ulatuva käibe toel saanud Varssavi filharmooniaorkestri strateegiliseks sponsoriks.

Uuendusmeelne lähenemine konservatiivsele hiigelturule

Poola turul alustas Tavex tegevust juba 2015. aastal, kui ettevõte juba tegutses Balti riikides, Skandinaavias ja Bulgaarias. Tänaseks ulatub ettevõtte haare 12 turule ning palgal on üle 300 inimese, neist 50 Poolas. “Poola oli meie jaoks loomulik sihtturg laienemiseks, sest sealne potentsiaal on meie mõistes meeletu – Poolas elab üle 38 miljoni inimese, kelle ostujõud on pidevalt kasvamas ning kelle lähenemine isiklikele finantsasjadele on suisa saksalikult konservatiivne,“ selgitab Pawlak, kes liitus ettevõttega kohe alguses Varssavi kontori kassiirina ning edutati 2019. aastal Poola haru juhiks.

Pawlak meenutab, et algusaastatel oli Tavexi lähenemine Poolas pigem ettevaatlik, jälgides tähelepanelikult iga zloti kulutamist. „Ehitasime üles ettevõtte struktuuri ja palkasime meeskonna, pidades silmas edasise kasvu tulevikupotentsiaali – selle strateegia mõju tunnetame veel tänagi. 2019. aasta oli meie läbimurdeaasta, mil otsustasime avada Varssavis teise harukontori. Oluline on aru saada, et Poola turul on samuti oma spetsiifika, mille mõistmiseks tuleb seda turgu põhjalikult tundma õppida.“ Ühe näitena toob Pawlak, et Poola turul tuleb arvestada madalamate marginaalide ning suuremate mahtudega. „See ei tähenda tingimata iga hinna eest hinnaliidriks olemist, sest Poolas leidub alati keegi, kes pakub teenust või toodet odavamalt. Peamine on tagada parim hinna ja kvaliteedi suhe, mis kõnetab poolakaid väga tugevalt.“

Tavexi edu põhjusteks Poola turul peab Pawlak tegevuste järjepidevust ning teenuste kvaliteeti, samuti ka väga uuendusmeelset lähenemist üpriski konservatiivses ärivaldkonnas. Tõusvas joones liikunud majanduse kohale on Ukraina sõda toonud murepilved, mis nõudsid ka Tavexilt sarnaselt teiste Poolas tegutsevate ettevõtetega olukorrale vastutustundlikult reageerimist. „Meie panus on see, et me jätkuvalt vahetame Ukraina grivnat. Probleem on palju laiem, kui pealtnäha tundub – sõjapõgenikel on piiratud ligipääs pangandussüsteemile, nende kaardid keelduvad alatasa töötamast. Ainus raha nende käsutuses on kodust kaasa võetud sularaha grivnades ning sõja esimese kahe nädala vältel olime me põhimõtteliselt ainus teenuseosutaja, kes jätkas grivnades arveldamist. Õnneks on olukord tänaseks veidi stabiliseerunud,“ märgib Pawlak. Tulevikuplaanide osas on Tavex siiski optimistlik, plaanides harukontorite avamist järgmisteski linnades, sest Poola turg on jätkuvalt paljulubavate väljavaadetega – riik on viimased kolmkümmend aastat olnud majandusarengu poolest üks kiiremaid maailmas.

Edu võti on kohalike olude tundmine

Kuidas saada Poola turul edukaks? Kindlasti on selleks vaja kohalikku juhti. „Ma ei oska hinnata, kui oluline on see tegur edu saavutamiseks teistel rahvusvahelistel turgudel, kuid meie ajalugu ja turudünaamikat vaadates on selge, et Poola-suguses riigis ei saa eesmärke seada ega ettevõtet juhtida distantsilt. Samas on eestlastel Poolas väga hea maine, kadestame teie e-suhtlust avaliku sektoriga ning seadusandluse kvaliteeti. Siinsete reformide puhul on tulnud jutuks, et eesmärk on välja tulla vähemalt sama heade lahendustega kui Eestil juba on.“

Pawlak märgib ka, et eestlastel on koduturu väiksuse tõttu kombeks kohe algusest peale vaadata globaalse turu suunas, samas on Poolas koduturg kõige tähtsam, kuigi ka see lähenemine on muutumas. „Poolakatel on eestlastelt õppida koostööd avalike sektori ja erasektori vahel ning eestlastel tasuks poolakatelt šnitti võtta toote või teenuse hinna ja kvaliteedi suhte määramisel ning õppida mõistma selle kriitilist tähtsust,“ resümeerib Tavexi Poola tütarettevõtte juht Aleksander Pawlak.

Huvi korral Poola turu vastu võta ühendust:

Daniel Pawel Bajer
Ekspordinõunik (Poola)

E-post: daniel.​bajer@​eas.​ee
Mobiil: +48 665 808 408
Keeled: inglise keel

Jaga postitust

Tagasi üles