Vaata peasisu

Tark linn ehk Smart City – võimalused Eesti ettevõtjatele

EASi ja KredExi ühendasutus
11. september 2017
2 min

Minu viimane kokkupuude targa linnaga oli Viimsis ühel teel, kus pimedas autoga sõites süttis tänavavalgustus lamp lambi haaval põlema just siis, kui olin autoga postile piisavalt lähedale  jõudnud. Pärast muidugi kustus lamp ära ka. Mulle tundus see targa ja ka kokkuhoidliku lahendusena. Kui igal pool maailmas oleks nii? Kuidas Eesti ettevõtted sellest teenida saaksid?

Hiljuti töötas meie juures EASis Indiast pärit praktikant, kes võttis USA ülikoolist suveks vabaks, et pühenduda targa linna võimaluste uurimisele Eestis. Lisaks tööle nautis ta ka muid Eestis olevaid võimalusi ning andis meile n-ö „välist“ vaadet asjade kohta, mis meie endi jaoks tunduvad nii tavalised. Pikemat lugu tema tähelepanekutest (inglise keeles) saab lugeda siit.

Ta kaardistas ära Eesti ettevõtete n-ö pakkumised targa linna maastikul, seda küll eelkõige India suunal, kuid samad võimalused on tegelikult ka paljudes teistes riikides. India on otsustanud finantseerida 100 linna targa linna üles ehitamisel 22,6 miljardi euroga. Kui kasvõi väike osa sellest jõuaks Eesti ettevõteteni, oleks ju suurepärane.

Mida me mõtleme, kui räägime targast linnast? Targa linna võib suures plaanis jaotada viieks valdkonnaks:

  1. Küberturvalisus
  2. E-valitsemine
  3. Asjade internet
  4. Liikumine ja logistika
  5. Energia

Seejuures on igas valdkonnas Eesti ettevõtteid, kes aktiivselt tegutsevad ja oma asja ajavad. India linnades pööratakse suurt tähelepanu just nendele teemadele:

Eestis on vähemalt paarkümmend ettevõtet, kes võiksid aktiivselt selliste võimaluste kasutamise nimel pingutada. Meie töötame edasi, et riigi ja linnade tasandil ettevõtjaid toetada ning neile uksi avada. Mõned näited kaardistatud ettevõtetest (juhuslikult valitud):

Järgmise sammuna on plaanis India linnadega kontakte luua ning ettevõtted ja huvitatud osalised kokku viia. EAS hoiab siin juhtohjasid.

Kõik huvilised, andke endast märku!

 

Tanel Rebane

EASi ettevõtluse keskuse direktor

 

PS! Huvilistel soovitan samal teemal lugeda üht Wall Streer Journali lugu.

Jaga postitust

Tagasi üles