Vaata peasisu

Tänasel kosmonautikapäeval tutvustatakse ambitsioonikaid Balti kosmoseprojekte

EASi ja KredExi ühendasutus
12. aprill 2021
2 min

Täna toimub avalik Balti kosmosetööstuse konverents BeSpace, mis heidab pilgu Eesti, Läti ja Leedu ambitsioonikatele kosmoseprojektidele.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) Eesti Kosmosebüroo juhi Madis Võõrase sõnul tähistatakse konverentsiga rahvusvahelist kosmonautikapäeva ehk just täna möödus täpselt 60 aastat, kui esimeseks kosmoselenduriks sai Juri Gagarin. “BeSpace konverentsi saavad kõik Facebooki vahendusel jälgida ning seal tutvustatakse erinevate Balti ettevõtete plaane lüüa kaasa kosmosemissioonides. Olgu see Kuu orbiidile, Kuule ja isegi asteroididele,“ loetles Võõras ning lisas, et samuti esitletakse põnevaid tudengiprojekte, nende hulgas ka Eesti tudengisatelliitide projektid.

ESTCube’i tudengisatelliidi projektist välja kasvanud ettevõtte Crystalspace asutaja ja tehnoloogiajuht Jaan Viru räägib konverentsil Eestis arendatud kaameratest, mis võetakse kasutusele Kuul NASA Artemis programmi raames. Artemise programmiga viiakse Kuu pinnale esimene naine ning järgmine mees ning uuritakse varasemast põhjalikumalt Kuu pinda. Eesti ettevõtete ja teadlaste koostöös arendatud kaamerad hakkavad jälgima robotkätt, mis võtab Kuult pinnaseproove.

Läti ettevõte EvenTech annab aga Euroopa Kosmoseagentuuri kaudu oma panuse Maa planetaarse kaitsesüsteemi arendamisse. ESA katsetab koostöös NASA-ga asteroidi trajektoori muutmist Hera missioonil ning Lätis arendatava kronoskoobi abil on võimalik mõõta, kas löögi saanud asteroidi teekond muutus.

Pärast pikka ja jäägitut keskendumist järgmise satelliidi arendamisele, astub konverentsil üles ka Eesti Tudengisatelliidi Sihtasutus, kellelt on üle pika aja võimalik kuulda uudiseid ESTCube-2 arengute kohta. Samuti kuuleb konverentsil sellest, kuidas läheb Tallinna Tehnikaülikooli satelliitidel Koit ja Hämarik, kelle seiklusrikas teekond orbiidil jätkub.

Üks konverentsi eesmärkidest on kiirelt areneva kosmosesektori karjäärivõimaluste tutvustamine noortele. Töökohti loovad kasvavad Eesti kosmosevaldkonna ettevõtted, kuid eestlasi ootavad praktikale ja tööle ka Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) ja Euroopa GNSS Agentuur (GSA). Kandideerimisi Euroopa kosmoseorganisatsioonidesse nõustab tasuta EASi Eesti kosmosebüroo koostööpartner Aire Olesk ([email protected]).

Samuti on avatud kandideerimine ESA astronaudiks.

Konverentsi korraldavad: Läti Kosmosetööstuse Liit, Läti Haridus- ja Teadusministeerium, EASi Eesti Kosmosebüroo, Eesti Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Leedu Ettevõtlus- ja Innovatsiooniministeerium ning Leedu Teadus-, Innovatsiooni- ja Tehnoloogiaagentuur MITA.

BeSpace konverentsi kantakse üle avaliku Facebooki otseülekandena kell 12.00-16.00. Ürituse Facebooki leht: https://www.facebook.com/events/507667483957768

Jaga postitust

Tagasi üles