Vaata peasisu

Täna avanes Eesti – Norra koostööprogrammi täiendavate tegevuste voor

EASi ja KredExi ühendasutus
12. september 2022
3 min

EASi ja KredExi ühendasutus avas 12. septembril taotluste vastuvõtu Eesti – Norra koostööprogrammi „Green ICT“ täiendavate tegevuste taotlusvooru, mille kogueelarve on 1,8 miljonit eurot. Viimase vooru eesmärk on võimestada eelnevalt programmi raames rahastatud projektide tulemusi tööstuse, infotehnoloogia ja tervisetehnoloogiate valdkondades.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvani sõnul on programmi näol tegu hea näitega Eesti ja Norra vaheliste majandussuhete edendamisest. „Käimasolev toetusprogramm on suurepärane vahend, mille abil saavad Eesti ettevõtted koostöös Norra partneritega töötada välja uuenduslikke lahendusi ja seeläbi kiirelt muutuvas maailmas Eesti ettevõtete konkurentsivõimet suurendada,“ ütles Järvan.

Norra suursaadik Else Berit Eikeland rõhutas roheinnovatsiooni tähtsust tööstussektoris. „Energiatarbimise kokkuhoid on olnud Norra toetuste programmi üheks peamiseks eesmärgiks. See vähendab emissioone, mis kliimamuutuseid tagant tõukavad, kuid nüüd – energiahindade kõrgperioodil – annavad need projektid suure majandusliku eelise ettevõtetele, mis neid uuenduslikke lahendusi rakendavad,“ sõnas suursaadik.

EASi ja KredExi ühendasutuse juhatuse liikme Sigrid Harjo sõnul on programmi abil seni toetust saanud ambitsioonikad tulevikutehnoloogiate arendamisele suunatud projektid. „Energiakriisi taustal on oluline investeerimise, tootearenduse ja säästlikumate lahenduste suunal liikumisega jätkata. Näiteks saavad ettevõtted täiendava toetuse abil jätkata teadus- ja arendustegevusega, tegeleda intellektuaalomandi küsimustega või osta vajalike seadmeid,“ selgitas Harjo.

Energiakulude optimeerimise lahendusi arendav Fusebox OÜ otsib koostöös Norra ettevõtjaga Pixii AS võimalusi suurendada tänase energiasüsteemi tõhusust ja vähendada energiasektori süsinikuheitmeid. Seda tehakse Fusebox’i nutika tarkvara poolt juhitud Pixii energiasalvestitega. Lahendus mitte ainult ei vähenda vajadust fossiilkütusel töötavate gaasielektrijaamade toodangu järele, vaid aitab ka oluliselt vähendada elektrienergia kulu võrreldes „rumalate“ salvestussüsteemidega.

Ettevõtte kaasasutaja Ahto Pärli sõnul on koostöö partneriga ületanud algseid ootusi ja koostööd soovitakse uutele eksportturgudele sisenemiseks laiendada. „Baltikumis hetkel ainulaadsed Pixii akud suudavad tänu Fuseboxi tarkvarale osaleda ka bilansienergiaturgudel, muutes akud oluliseks osaks üldisest regiooni energiajulgeoleku tagamise strateegiast,“ selgitas Pärl ning lisas, et uue vooru abil soovivad nad võrguettevõtete vajadustest lähtuvalt töötada välja uusi lahendusi.

Taotluste vastuvõtt toimub struktuuritoetuse e-keskkonnas ning avatud 12. septembrist kuni 11. novembrini. Toetuse taotlejaks võivad olla Eestis registreeritud äriühingud, kes on toetuse saajaks Norra finantsmehhanismi 2014 – 2021 programmi raames eelnevalt rahastatud projektile, seejuures ei tohi eelnevalt rahastatud projekti tegevused olla taotlusvooru avamise hetkel lõppenud. Projekti partnerina on oodatud Norra ettevõtted ja valdkondlikud võrgustikud (klastrid, ülikoolid, assotsiatsioonid jm). Toetus ühe projekti kohta on 30 000 – 150 000 eurot.

Programmi rahastatakse Norra finantsmehhanismide 2014 – 2021 vahenditest.

Lisainfo programmi kodulehelt www.eas.ee/norratoetus (eesti keeles) ja www.eas.ee/norwaygrants (inglise keeles).

Jaga postitust

Tagasi üles