Vaata peasisu

Taani puitmajaturgu ootab ees jõuline kasvuperiood

EASi ja KredExi ühendasutus
21. juuni 2021
3 min

 

Taani pöörab üha enam tähelepanu puitmaterjali kasutamisele ehituses, sest selles nähakse lahendust jätkusuutliku tuleviku tagamiseks. Nii kerkivad kõikjal üle riigi uued puitehitised, mille tellijateks on nii avalikud organisatsioonid kui ka erakliendid, pöörates sellega viimasel kümnendil ehitussektoris tooni andnud puidu kasutamise langustrendi tugevale tõusule. Kogu puitmajaehituse sektor on seega jõulise kasvuperioodi lävel.

Kinnitust buumile viitavale hoogsusele ei ole keeruline leida – hiljuti tellis Taani riik kuuekorruselise puitmaja ehituse Taani kolmandaks suurimas linnas Odenses, rajatava hoone kogumahuks kujuneb 32 tuhat ruutmeetrit. Kopenhaageni külje all asuval Amageri saarel on juba alanud tööd Euroopa suurimal puitehitiste objektil, kuhu rajatakse elu- ja ärihooned ning ka avalikuks kasutamiseks mõeldud rajatisi, näiteks koolimaja. Lisaks on paljudel omavalitsustel kavas ehitada uued lasteasutuste hooned just puidust ning seda looduslikku materjali eelistab majaehitusel ka üha enam majaühistuid.

Puiduehituse uued regulatsioonid

Taanis tärganud puidulembuse taga on paljuski ka märtsis sõlmitud poliitiline kokkulepe kestliku ehituse hoogustamiseks.

Juba 2023. aastast kehtestatakse suurematele Taani uusehitistele CO2 nõuded ning alates 2025. aastast peavad kõik uued rajatised vastama järjest karmistuvatele standarditele. Lisanduv vabatahtlik kasvuhoonegaaside vähendamise klass võimaldab eesrindlikumatel arendajatel vähendada emissioone veel täiendavalt 70 protsendi võrra aastaks 2030. See oluline poliitiline otsus on samm õiges suunas ning tõukab turgu veelgi uuenduslikumate lahenduste otsimise poole.

Avanevad võimalused Eesti ettevõtjatele

Üha laialdasemalt levib Taanis ka puitraamil moodulmajade ehitamine, mida varem seostati odavate ja ajutiste lahendustega, kuid nüüd nähakse püsivates moodulrajatistes ehituse tulevikku. Nii peitub just selles segmendis suurepärane ekspordivõimalus Eesti puitmajatootjatele, ühena esimestest on jala Taanis ukse vahele saanud Harmet.

Käesoleva aasta kevadel lõpetas Harmet esimese suurprojekti ehituse, mille raames rajati Taanis seitse kortermaja kogupinnaga 2300 ruutmeetrit. Juba on lisandunud kaks uut tellimust ning läbirääkimised jätkuvad veel mitme potentsiaalse kliendiga. Harmeti kinnitusel on suurimaks väljakutseks Taani turul kohalikud ehitusnõuded, mis võivad olulisel määral erineda teistes Skandinaavia riikides kehtivatest tingimustest. Keerukust lisab ka asjaolu, et Taani tellijad ja arendajad ei ole veel harjunud puidust moodulmajade tellimisega.

Kuidas jõuda Taani turule?

Build in Wood on iga-aastane kontaktüritus, kus sektori esindajad arutavad puitmajade ehitusega seotud küsimusi ning otsivad võimalusi puidu kasutamise edendamiseks. Neli aastat tagasi alguse saanud konverents tõmbab ligi arhitekte, insenere, peatöövõtjaid, ettevõtjaid ja paljusid teisi huvilisi, kelle hulk on aasta-aastalt kasvanud. See on sobivaim üritus partnerite leidmiseks Taani puitmajasektoris, seepärast on EASil koos Eesti Puitmajaliiduga kavas järgmise aasta maikuus toimuval sündmusel kohal olla riikliku stendiga.

Juuni alguses korraldas EASi esindus Taanis ka veebiseminari, kus arutati puidu kasutamise üle Taanis, otsiti jätkusuutlikke lahendusi ning analüüsiti puitmajade trende. Seminari, kus anti ka ülevaade Taani puitmajaturu suurimate tegijate ja algatuste osas, saab järelvaadata siin.

Lähikuudeks on planeeritud veel tegevusi ja üritusi, et hoogustada Eesti puitmajatootjate eksporti Taani suunal. Lisainfot planeeritavate tegevuste ning laiemalt Taani turule sisenemise kohta saab EASi Taani esindajalt.

Lucie Fallesen
EASi ekspordinõunik Taanis
[email protected]
+45 60643304

Projekti kaasrahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Jaga postitust

Tagasi üles