Vaata peasisu

Taani plaanib kaitse-eelarvet kolmekordistada ning see pakub uusi võimalusi Eesti ettevõtetele

EASi ja KredExi ühendasutus
26. juuni 2023
2 min

Taani plaanib 10 aasta jooksul investeerida kaitse- ja julgeolekusse ca 143 miljardit Taani krooni (19,2 miljardit eurot). Valitsuse eesmärk on, et Taani täidaks hiljemalt 2030. aastaks NATO eesmärgi kulutada 2% SKTst kaitsele ja julgeolekule.

Taani valitsus on teinud ettepaneku koostada 10-aastane raamlepe, kus esialgu sõlmitakse poliitiline kokkulepe kaitse ja julgeoleku üldises strateegias ning finantsraamistikus. Täpsemad ja konkreetsemad sammud on kirjas alalepingutes alates 2023. aasta sügisest. 143 miljardist Taani kroonist peab ligikaudu 105 miljardit minema uutele kaitse- ja julgeolekupoliitika prioriteetidele.

Varustusse, personali ja taristusse plaanitakse esialgu investeerida aastas 6,9 miljardit krooni (926 miljonit eurot), aastaks 2033 peaks need jõudma 19,2 miljardi kroonini (2,57 miljardi euroni).

DALO Industry Days

Seoses investeeringutega tekib turul võimalusi ka Eesti kaitsetööstuse ettevõtetele. Kutsume kaitsetehnoloogia ja küberjulgeoleku valdkonna ettevõtteid koos Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liiduga osalema messil DALO Industry Days (DALO on Taani kaitseministeeriumi ostu- ja logistikaorganisatsioon). Tegemist on suurima kaitsetööstuse messiga Taanis, kus osaleb 400 Taani ja välismaise kaitsetööstuse eksponenti ning üle 4000 külalise.

Registreerimine: DALO Industry Days – EASi ja KredExi ühendasutus

Taani delegatsioon käis Eestis küberturvalisuse õppereisil

21.–23. maini külastas Tallinna Taani delegatsioon, mis koosnes poliitikutest, ametnikest ja kübervaldkonna ettevõtete esindajatest. Käidi e-Estonia esitluskeskuses, kus tutvuti e-riigi lahendustega, samuti NATO Kooperatiivse Küberkaitse Kompetentsikeskuses ja sihtasutuses CR14. Taanlased olid muu hulgas üllatunud, et viimastel valimistel koguti 51% häältest Eestis digitaalselt. Taanis toimuvad valimised endiselt ainult füüsilise hääletuse teel. Ka avaldas neile muljet meie digiriik, e-residentsus ning pädevus ja valmisolek küberjulgeoleku valdkonnas. Hiljem andsid nad veel tagasisidet, et eriti jäid neile visiidist meelde võtmesõnadena tihe koostöö era- ja avaliku sektori vahel ja läbipaistev lähenemine digiriigi aspektides (nt küberrünnakutest informeeritakse ja räägitakse Eestis proaktiivselt).

Taani majandusest lühidalt

Taani SKP kasvas esimeses kvartalis 0,2% (eelmise aasta neljandas kvartalis 0,5%). Kasvu tõukejõuks on areng ekspordis ja eratarbimises. Seetõttu trotsib Taani majandus kõrget inflatsiooni ja sealse ekspordituru nõrga kasvu tõttu tekkivat majanduslikku vastutuult. Teisest küljest on ehituses oma proovikivid, sest eluasemeinvesteeringud on märgatavalt vähenenud.

Lisainfot saab Taani ekspordinõuniku käest, kes aitab ka sektorit analüüsida, turuvõimalusi ning kontakte leida.

Kristi Kivi Frimpong
ekspordinõunik (Taani)

+45 2711 5007
[email protected]
Keeled: eesti keel, inglise keel, taani keel

Jaga postitust

Tagasi üles