Vaata peasisu

Taani on jätkuvalt äritegevuseks lahti

EASi ja KredExi ühendasutus
9. aprill 2020
3 min

EASi Taani ekspordinõunik Lucie Fallesen kirjutab, et viirusepuhang on Taanit võrreldes mõne teise riigiga vähem mõjutanud ning äritegevus jätkub.

Taani valitsuse sõnum kõigile rahvusvahelistele ettevõtetele on, et kuigi Taani astub vajalikke samme Covid-19 leviku piiramiseks ja turism on ajutiselt peatatud, siis on Taani ettevõtlusele ja kaubandusele siiski avatud.

Koronaviiruse leviku ohjeldamiseks on taastatud piirikontroll, kuid äri ja töö tegemiseks lubatakse põhjendatud juhtudel riiki siseneda. Näiteks võivad riiki siseneda Taanis elavad või töötavad isikud, sealhulgas Taanis töid teostavad FIE-d ning samuti need, kes on seotud kaupade tarnimise või teenuste osutamisega Taanis või Taanist välja. Kaupade vaba liikumine on säilinud, et mitte häirida vajalikke tarneahelaid, sealhulgas toiduainete tarnimist.

Koroonaviiruse puhang ja selle leviku tõkestamiseks rakendatud meetmed on põhjustanud majandustegevuse järsu languse. Taanlased on ka oma käitumist muutnud, vähendades sotsiaalseid kontakte ja kulutades üldiselt vähem, mis mõjutab majandust negatiivselt. Eriti rängalt on kannatada saanud hotellid, restoranid ja jaemüük. Riigipank hindab, et kogu 2020. aasta kasv on negatiivne vahemikus miinus 3–10 protsenti.

Taani ametivõimude lähenemisviis viiruse leviku piiramisel on olnud võrreldes Itaalia ja Prantsusmaaga leebem, kuid tunduvalt karmim kui naaberriigi Rootsi oma. Avalikud kogunemised on piiratud kümne inimesega. Suletud on koolid, ülikoolid, restoranid, kohvikud, raamatukogud, spordisaalid ja juuksurisalongid. Avaliku sektori töötajad saadeti kodukontorisse ja erasektori tööandjaid kutsuti üles võimalusel lasta töötajatel kodust tööd teha.

Taani ettevõtetele on suunatud mitu abipaketti. Skeemid hõlmavad palgakompensatsiooni, uute laenude garantiisid, käibemaksu maksetähtaegade ajutist edasilükkamist, tühistatud sündmuste hüvitamist, saamata jäänud tulude hüvitamist ja püsikulude hüvitamist.

Esmaspäeva õhtul toimunud pressikonverentsil teatas peaminister Mette Frederiksen, et Taani koroonaviiruse kriisi stabiliseerumise tõttu hakatakse ühiskonda järk-järgult avama. Esimene “ettevaatlik” avaetapp algab 15. aprillist ja hõlmab enim lasteasutusse naasvaid lasteaedade ja kuni viienda klassi lapsi.

Kõiki muid piiranguid, sealhulgas suletud piiride ja 10-liikmelise kogunemise piiranguid, pikendati veel neli nädalat kuni 10. maini ja suured kogunemised on keelatud kuni augusti lõpuni. Kooskõlas sellega lubas valitsus ka abipakette vajadusel ajakohastada ja laiendada.

Taanis on majanduse taaskäivitamise lähtepunkt siiski väga tugev. Enne koroonaviiruse puhangut oli Taani majandus jõuline, enamus Taani leibkondi ja ettevõtteid on suhteliselt hästi kindlustatud ning abipaketid aitavad ärgitada ettevõtteid ja töötajaid. Õnneks ei ole viirus Taanit võrreldes mõne teise riigiga nii tugevalt tabanud ning järelikult on nõudluse taastumine tõenäoliselt kiirem kui mõnes teises riigis. Seega tasub ka Eesti eksportööridel Taani turul silm peal hoida.


Lucie Fallesen ([email protected])

Jaga postitust

Tagasi üles