Vaata peasisu

Taani majandus aastal 2023

EASi ja KredExi ühendasutus
28. veebruar 2023
4 min

Taani majandus hakkab pärast mitut rekordaastat jahtuma, aga eesmärk on endiselt olla kestliku arengu eesotsas, fookuses roheüleminek ja digiteerimine kui majanduskasvu vahendid. Mõnedki sealsed ettevõtted tunnevad huvi Eesti vastu ja otsivad koostöövõimalusi. Taani on Eesti kümnes impordimaa.

Taani majandusel läks 2022. aastal väga hästi, tööhõive oli rekordiliselt kõrge. Nüüd aga on jõutud loomulikku jahtumisetappi. Oodata on tarbimise langust ja ettevõtete investeerimisaktiivsuse aeglustumist. Kui lisada veel väiksem välisnõudlus, tähendab see 2023. aastal Taani SKT üldist langust ligikaudu 0,5% võrra.

Impordi-ekspordi saldo on olnud Taanis alates 1980. aastatest positiivne. Sotsiaalne kindlustatus on endiselt suur, toeks kõrge maksustatus, mis moodustab poole palgast. Ettevõtluspoliitika lähtub Euroopa Liidu poliitikast.

Juba selle aasta lõpuks on siiski taas oodata sealse majandusaktiivsuse taastumist, mis sillutab teed edusammudele 2024. aastal (SKT eeldatav tõus 1%).

Trendid:

  • 2022. aasta kolmanda kvartali SKT kasv oli 0,3%.
  • 2023. aasta inflatsioon on keskmiselt 5%.
  • Ettevõtete kindlustunne langeb (suurenenud kulud, vähenenud investeeringud).

Taani kestliku arengu eesotsas

Vaatamata majanduslikele väljakutsetele on Taani eesmärk jääda globaalses plaanis roheliseks teerajajaks. Kestlikkuse teema hõlmab kõiki valdkondi nii avalikus kui ka erasektoris, kus kaardistatakse järgmisi samme.

Fookuses on digiteerimine kui majanduskasvu vahend, roheüleminek ja hästi toimiva avaliku sektori tagamine. Veelgi enam pööratakse tähelepanu kõigele sellele, mida tehnoloogia ja digiteerimine Taani ettevõtetele tähendab.

Paljud sealsed ettevõtted toovad aina enam tootmist lähemale (nearshoring), et vähendada kulusid ja tõsta efektiivsust. Laiem siht on vähendada kliimajalajälge, mis on nüüdseks juba loomulik osa iga ettevõtte strateegiast. Järjest tihedamini on näha huvi Eesti vastu, eriti just Taani mööbli- ja disainiettevõtete seas. Taanil on disainivallas uhked traditsioonid ja ajalugu, nii et hea kontakti ja tulemuse mõttes on väga oluline mõista nende ootusi-nõudmisi. Taanlased eelistavad Skandinaavia disainile iseloomulikku lihtsust, looduslikkust ja funktsionaalsust ning nende põhirõhk on väga kõrgel kvaliteedil.

Ka Taani tööstussektoris on tootmise lähemale toomine ja digiteerimine päevakorras. Novembris 2023 toimub Herningi linnas kõrgtehnoloogia- ja tööstusmess, mille fookuses on automatiseerimine, robootika, masinad, keevitus- ja tootmisseadmed, alltarne, siselogistika, toidutehnoloogia.

Ehitusvaldkonnas on Eesti keskkonnasäästlike lahendustega edukalt silma paistnud. Näiteks korraldasime koostöös Eesti Saatkonnaga Kopenhaagenis ja Eesti Puitmajade Liiduga 2022. aasta novembris Eesti ühisstendi messil Building Green Kopenhaagenis. Messil oli väljas üheksa Eesti ettevõtet, kelle tooted kuuluvad kestliku ehituse valdkonda.

Foto: Erakogu

Eesti ettevõtted kohtusid Taani ehitussektori ettevõtetega nii messil kui ka sealses Eesti saatkonnas. Eestlased tutvustasid taanlastele lähemalt meie innovaatilisi ja kestlikke lahendusi ja muidugi vahetati kontakte.

Hea teada:

  • Taanlased on tuntud heade läbirääkijatena Euroopas, nii et oluline on igaks kohtumiseks korralikult ette valmistuda.
  • Taanlastele ei meeldi vastasseisud, kuid nad hindavad otsekohest suhtlusviisi, siirust ja ausust.
  • Aega planeeritakse väga pikalt ette (pool aastat, aga vahel pikemaltki).
  • Taanlased on kuulsad töö- ja eraelu tasakaalu hindajana – tööl ja pereelul tehakse ranget vahet. Seetõttu ei ole hea mõte planeerida kohtumisi reede pärastlõunal, riigipühadel ja puhkuse ajal (juuli keskpaigast augusti keskpaigani).
  • Ärisuhted põhinevad vastastikusel usaldusel, mõlemale poolele kasulikul tulemusel, positiivsel suhtlusel ja pikaajalisel partnerlusel. Suhete loomine ja potentsiaalsete partneritega suhtlemine on üks turule sisenemise võtmetegureid.
  • Eesti ettevõtja vaatenurgast võib Taani töökultuur tunduda väga aeglane, mis puudutab otsuste tegemist ja tehingute sõlmimist. Järjekindluse kõrval on seega vaja kannatlikkust.
  • Kui Eesti ettevõte osutab Taanis ajutiselt teenuseid, peab ta end registreerima RUT-s (välisteenuse pakkujate register) ning teavitama igast lahkuvast tööyajast  ja igast pakutavast teenusest või tootest. Infot saab edastada digitaalselt aadressil www.rut.dk. Välisfirmad peavad end registreerima alates esimesest päevast, mil nad Taanis tegevust alustavad

Konverentsid ja messid Taanis 2023

Kui teil on huvi Taani turu vastu, siis võtke ühendust ekspordinõunikuga Taanis, kes pakub tasuta eelnõustamist.

Kristi Kivi Frimpong
Ekspordinõunik (Taani)

E-post: [email protected]
Tel: +45 2711 5007
Keeled: inglise keel, taani keel

Jaga postitust

Tagasi üles