Vaata peasisu

Taani ettevõtja: Eestis on kasutamata tööstussümbioosi potentsiaal

EASi ja KredExi ühendasutus
31. august 2023
3 min

EASi ja KredExi ühendasutuse korraldatud seminaril tutvustas Taani ringmajandusettevõte GreenLab oma edulugu roheenergia ja tööstussümbioosi tekitamisel nende energia- ja kohalike ressursside väärindamise tööstusalal. 

„Otsime maailmast pidevalt edukaid ettevõtteid ja projekte, mida oleks võimalik Eestis sarnaselt rakendada, et Eesti majandust tugevdada. GreenLab on Taanis juba tõestanud, kuidas roheenergiale ja tööstussümbioosile on võimalik üles ehitada tööstusparki, kus igas tootmisetapis tekkivatest jäätmetest järgmises etapis midagi väärtuslikku luuakse,“ kommenteeris EASi ja KredExi ühendasutuse välisinvesteeringute osakonna juht Joonas Vänto

GreenLabi tegevjuht Christopher Sorenseni sõnul on Eestis potentsiaal suur ja tema hinnangul mõtlevad eestlased õiges suunas. „Eestit vaadates näen suurt potentsiaali GreenLabi laadseks eduks, sarnaselt sellega, mida oleme saavutanud Taanis. Eestlaste edumeelne mõtteviis koos rohkete taastuvate ressursside ja tehnoloogiapõhise kogukonnaga loob selleks tugeva aluse. Koostöö ja rahastamise väljakutsed on võtmetähtsusega, kuid Eesti pühendumine innovatsioonile võib sillutada teed õitsvale jätkusuutlikule algatusele, nagu oleme tunnistajaks GreenLabi puhul,” kommenteeris Sorensen.

GreenLab toimib PPP (public-private partnership) ehk avaliku ja erasektori koostööprojekti põhimõttel. Kui varem inimesed lahkusid Skive omavalitsusest siis tänu GreenLabi koostööprojektile on omavalitsuse elanike arv hakanud kasvama ning ringmajanduslikud projektid tõmbavad endaga kaasa järjest uusi investeeringuid. „GreenLab tõestas, kuidas Skive regioonis, kust elanikud töökohtade puuduse tõttu lahkusid, on suudetud tänu loodud initsiatiivile ja innovatiivsele tööstusalale luua 200 uut töökohta ning investeerida tööstusprojektidesse üle 300 miljoni euro ja seda ainult 4 aastaga,“ sõnas Joonas Vänto ja lisas: „Eestis tegutseb täna 17 biogaasi tootmisjaama, kuhu ümber saaks sarnaseid tööstussümbioosi projekte arendada. Leides sümbioose tööstusprojektide vahel tööstusaladel ja kasutades roheenergia võimalusi saame Eestis teravdada fookust, milliseid kõrge lisandväärtusega tööstussektoreid arendada“.

Näiteks rajati GreenLabi tööstusparki taastuvenergial töötav tehas, mis valmistab meritähtedest mahesööta. Sellega lahendatakse invasiivsete meritähtede probleemi, mis söövad kohalikke sinimerekarpe ning ohustavad kohalikku merikarbitööstust. Teisalt pakub tehas kohalikele mahepõllumajandusettevõtetele meritähtedest valmistatud kõrgekvaliteetset söödalisandit.

Tööstuspargis tegutsevad ettevõtted on omavahel ühendatud nutika energiatarbimise ja -juhtimise süsteemidega, mis võimaldab ettevõtetel omavahel jagada üle jäävat taastuvenergiat ja jääksoojust. 

Tööstussümbioos on järgmine suurem ettevõtluse väljakutse, mida toetab ka hiljuti valminud riiklik ringbiomajanduse teekaart, mille kohaselt on biomajandus roheülemineku eeldus ja ühtlasi selle tulemus. Biomajandus on taastuva biomassi tootmine ja muutmine peamiselt toiduks, söödaks, biotoodeteks ning bioenergiaks. Biomajandus hõlmab põllumajandust, metsandust, kalandust, vesiviljelust, toidu-, kiu- ja paberitööstust ning osaliselt keemia-, biotehnoloogia- ja energiatööstust.

Jaga postitust