Vaata peasisu

Suurbritannia turg pakub ettevõtjatele õpetlikke kogemusi

EASi ja KredExi ühendasutus
29. november 2022
5 min

Ühendkuningriigi poliitikat on viimase aasta jooksul iseloomustanud mõningane teatraalsus, eriti arvestades võimumänge peaministritooli ümber. Poliittsirkuse meelelahutusliku väärtuse kõrval teeb aga britte murelikuks samal ajal nende majanduses toimuv, sest paljuräägitud ja kauaoodatud majandussurutis on nüüd kohale jõudnud ning tabab valusalt iga ettevõtjat ja kodanikku.

Inglise keskpanga ülesandeks on reguleerida Briti naela intressimäärasid ning hoida ohjes inflatsiooni. Paraku ei ole väärikas finantsasutus suutnud oma ülesannete kõrgusel püsida ning on saanud kõvasti noomida kahekohalistesse numbritesse ulatuva inflatsiooni pärast. Eesti majandus on olemuselt väga avatud ning maailmaturul toimuvad muutused tabavad meid kiiremini, olgu selleks siis energiahindade kallinemine või tarneahelaprobleemid. Suurbritannias jõuab inflatsiooni piitsalöök elanikeni viivitusega, sest riik on reguleerinud gaasi ja elektrihinna ülempiiri tarbijatele ning kodanike ootus on, et valitsus peab neid aitama igal sammul.

Püüd inflatsiooni ohjeldada ning toetada ettevõtteid ja töötajaid koroonapandeemia ajal on viinud Suurbritannia laenukoormuse kriitilise tasemeni, käesoleval majandusaastal ulatuvad laenuintresside maksed 80 miljardi naelani, moodustades kogu riigi kuludest 5,2% ning SKPst 2,5% – tinglikult lähevad intressimaksed igale majapidamisele aastas maksma 1900 naela. Seetõttu ei ole enam võimalik laenurahaga eelarveauke lappida, sest kogu riigivõlg on juba kasvanud pea 2 triljoni naelani.

Eesti idufirma reformib Inglismaa arhailist metallitööstust

Konkurentsivõime säilitamiseks tuleb brittidel tõsiselt panustada oma tööstussektori moderniseerimisse. Metallitööstuses on tootmisprotsessid üpriski vanamoodsad ning nende digitaliseerimine kulgeb väga vaevaliselt, kuigi sellest on räägitud juba ammu. Inseneriettevõtete turuplatsi arendav Eestist pärit idufirma Fractory on leidnud selles probleemis tänuväärse väljakutse, sest nende digilahendus tootmise allhankimiseks on tavaprotsessidega võrreldes oluliselt efektiivsem. Ettevõtte müügikäive on Suurbritannia turul kasvanud mühinal, ulatudes mullu üle 3 miljoni euro ja jäädes tänavu napilt alla 5 miljoni euro. Lisaks arhailise tööstussektori moderniseerimisele räägib Fractory aktiivselt kaasa ka Manchesteri kui traditsioonilise tööstuspiirkonna kaasajastamisel.

Fractory UK piirkonnajuht Villem Hion möönab, et tööstussektorit kimbutavad kõikjal sarnased probleemid, kuid Suurbritannias on neid avasüli vastu võetud nii tunnustusi jaganud organisatsioonide kui ka väiksemate ja suuremate klientide poolt. „Meie tugevusena hinnataksegi seda, et suudame väärtust luua kõikvõimalike profiilidega ettevõtetele, näiteks leidub meie kliendiportfellis ka selliseid tootmishiiglasi nagu BAE Systems ja Rolls Royce,“ selgitab Hion.

Elamukriis sunnib ehitama

Tööstussektorist veelgi segasemas olukorras on ehitusvaldkond, mis on majandussurutise tingimustes üks sektoreid, mis jätkuvalt kasvab ning kus nõudlust leidub. Paraku mõjutab sektorit suurel määral 2017. aastal juhtunud Grenfelli tornmaja tulekahju, mis lõi kogu ehitusvaldkonna kui pea peale. Uusehitistel kasutatakse ainult A- ja A1-klassifikatsiooni tulekindlusega materjale, kuid mittesüttivate materjalide kasutamine on väga kallis ning piiratud kättesaadavusega.

Eestist pärit Rake AS toodab kivipinnaga ja vahtpolüuretaanist soojustusega viimistlus- ja soojustuspaneele ning on aastaid teinud sihikindlast tööd Suurbritannia turu suunal. Juba olid sõlmitud ka koostöölepped peatöövõtjatega Eestist pärit soojustuspaneelide tarnimiseks, kuid seesama Grenfelli tulekahju lõi sassi kõik kokkulepped. Rake AS juhatuse liikme Andrei Doronini sõnul viidi pooleliolevad projektid küll lõpuni, kuid kogu edasine koostöö pandi pausile. „Meie ettevõttele oli ka Grenfelli õnnetuse lõpparuannet ära ootamatagi selge, et ilma kohaliku ehitusmaterjalidele kehtestatud akrediteeringuta ei õnnestu meil tõenäoliselt oma toodet enam Ühendkuningriigi turul müüa,“ selgitab Doronin.

2018. aastal sõlmis Rake toodete sertifitseerimiseks lepingu ühe tuntuima Suurbritannia sertifitseerimisasutusega BBA (British Board of Agrément). „Kolm ja pool aastat lõputuid telefonikõnesid, zoomivestlusi, teste ja katsetusi ning võitlust bürokraatiaga viisid meid nii kaugele, et saime kinnitatud kõik kuus süsteemikaarti mitte ainult BBAs, vaid ka mõjuka ning sõltumatu National House Building Councili (NHBC) tehnilise heakskiidu,“ meenutab Doronin.

Rõõm läbimurdest osutus üürikeseks, sest reaalsusel olid muud plaanid. Grenfelli tulekahjuga kaasnenud nõiajaht oli muutnud tulekindlate materjalide arutelu tabuteemaks, näiteks Londoni linnapea on ähvardanud keelustada kõikvõimalike nn. põlevate materjalide kasutamise ning lubab ehitada maju ainult kivist, klaasist, terasest ja betoonist.

Rake on osalenud viimasel kahel aastal peamistel ehitusmessidel nii Londonis kui ka Birminghamis, et lõplikult veenduda oma aastatepikkuse sertifitseerimise ja sadu tuhandeid eurosid neelanud kulutuste mõistlikkuses või mõttetuses. Doronin hindab tulemust nullist vaid veidi kõrgemaks. „Kehtivad ehitusmaterjalide nõuded fassaadisüsteemidele kogu Ühendkuningriigis lubavad teatud kõrgusepiiranguga kasutada vastava tuletundlikkusega fassaadikatteid kõikjal Inglismaal, Walesis, Põhja-Iirimaal ning ka Šotimaal, kuid Londonis neid ei julgeta kasutada. Pigem leidub selliseid, kes ka puidust majade ehitamist tahaksid lubada, pigem Kesk-Inglismaal ning Põhja-Iirimaal,“ sedastab Doronin. Rake kogemustele Suurbritannia turul on oma jälje jätnud ka Brexit, kuigi nende mõjudega on ettevõte üsna vähe kokku puutunud. Paberimajandus on küll sellevõrra keerulisemaks muutunud, näiteks kuulutas Suurbritannia valitsus vahetult peale seda, kui BBA oli väljastanud Rakele viimase sertifikaadi, välja nõude, mille kohaselt tuleb kõigile Euroopa Liidust pärinevatele toodetele taotleda UKCE sertifikaati. „Tuleb arvestada, et kellel 1. jaanuaril 2023. aastal seda paberit ei ole, oma kaupa Suurbritannia turule müüa ei saa,“ hoiatab Doronin.

Kui soovite rohkem infot Suurbritannia turu kohta, siis võtke ühendust EASi Suurbritannia esindajaga:

Andreas Heiki Pant
Ekspordinõunik (Suurbritannia)

E-post: [email protected]
Mobiil: +44 207 838 5395
Keeled: inglise keel, eesti keel

Jaga postitust

Tagasi üles