Vaata peasisu

Singapur ootab nutikaid tehnoloogiaettevõtteid

EASi ja KredExi ühendasutus
12. jaanuar 2022
3 min

Alanud aasta tõotab Singapuri jaoks kujuneda üleminekuperioodiks, mil riigi majandus jätkab stabiilset taastumist ning Singapur taasühineb muu maailmaga.

Peale ülemöödunud aasta majanduslangust kasvas Singapuri majandus mullu 7,2 protsenti ning seda kõigi majandussektorite lõikes. Saareriigi valitsuse esmaseks ülesandeks on lisaks koroonapandeemia tagajärgedega tegelemisele luua uut kasvu, uusi töökohti ning täiendavat jõukust pandeemiajärgses majanduselus.

Tehnoloogiasektori jaoks oli 2021. aasta nii rikastav kui ka paljunõudev. Pandeemia poolt esile kutsutud nihe digitaalsete teenuste poole kasvatas jõudsalt selliseid sektoreid nagu tarkvara teenusena (SaaS), e-kaubandus, küberturvalisus, pilvelahendused ning andmeanalüütika.

Edu pant on pühendumine teadus- ja arendustegevusele

Hüppeliselt on kasvanud IT- ja tarkvaralahenduste ostumaht, mis on viimasel kahel aastal turgutanud eelkõige videokonverentskõnede arendajate kukruid, aga teinud meele rõõmsaks ka üldiste tehnoloogiauuenduste ja muude äri talituspidevust tagavate lahenduste tootjatel ning arendajatel. Kagu-Aasia kiireid kasvuvõimalusi on juba märganud Eesti IT turu- ja hankelahendust arendav ettevõte Markit, asutades eelmise aasta lõpus tütarettevõtte Singapuris, et efektiivsemalt ja kvaliteetsemalt edendada oma äri ning luua uusi suhteid kohapeal.

Singapuri edulugu innovatsiooni edendamisel on sündinud paljuski tänu tõsisele pühendumisele teadus- ja arendustegevusele, mida veab valitsuse tugi ja koostöö erasektoriga. Lähiaastatel investeeritakse Singapuri teadusuuringute, innovatsiooni ja ettevõtluse programmi RIE 2020 raames 14 miljardit USA dollarit teadus- ja arendustegevuse võimekuse kasvatamisesse ning ettevõtluse ja ettevõtete innovatsiooni hoogustamiseks.

Peamiselt suunatakse investeeringud majanduse jaoks strateegilise tähtsusega sektoritesse, millest loodetakse lähitulevikus kiireimat kasvu – kõrgtehnoloogilisse tootmisesse, tervise- ja biomeditsiini valdkonda, linnakeskkonnalahendustesse, digimajandusse ja kestlikkust toetavatesse teenustesse. Singapur on ka väga jõuliselt toetamas oma finantstehnoloogia sektori arengut, andes turuosalistele ja arendajatele mänguruumi uute ärimudelite katsetamiseks leebemalt reguleeritud keskkonnas.

Digipööret takistab spetsialistide puudus – võimalus eestlastele

Käesoleval aastal pöördub ettevõtete fookus klientidele, et uute äritööriistade nagu vestlusrobotid ja nutikad CRM-lahendused abil kiiremini lahendada klientide muresid ja täita nende soove. Täna on pilvetehnoloogiate integreerimine ettevõtte ärisüsteemidesse lihtsam kui kunagi varem. Uute tehnoloogiate ja tehisintellekti rakendamine inimeste asendamiseks lihtsamatel töödel aitab suurendada efektiivsust ning parandada teenuse kvaliteeti.

Koroonapandeemiast kaugemale vaadates näevad ettevõtted vajadust hübriidtöö võimalusi paremini toetava infrastruktuuri järele, samas on pikemaajalised digitaliseerimist puudutavad algatused nihkunud prioriteetide edetabelis kõrgemale. Pandeemia ajal plahvatuslikult kasvanud digitaalse sisu tarbimine ning e-kaubanduse laialdasem levik jätkavad kahtlemata oma peadpööritavat kasvu ka pandeemiajärgsel ajastul.

Digipöördeks valmistudes integreerivad ettevõtted üha enam oma äriprotsessidesse- ja taristusse pilvetehnoloogiat, tehisintellekti ja masinõpet. Järgmine innovatsioonilaine koondubki nende tehnoloogiate ümber. Paraku seisab pea iga majandusharu Aasias suurima väljakutsena silmitsi talentide meelitamise ning sobivate partnerite leidmisega, mistõttu võib ka Eesti ettevõtetele avaneda Singapuri kaudu ligipääsuvärav teistesse Kagu-Aasia piirkonna riikidesse.

Kristel Alver Kristel Alver
Ekspordinõunik Singapuris
E-post: [email protected]

Jaga postitust

Tagasi üles