Vaata peasisu

Seeneproteiinid, nanomaterjalid ja biostimulaatorid: Eesti ettevõtted arendavad maailmatasemel tehnoloogiaid

EASi ja KredExi ühendasutus
7. juuni 2023
3 min

EASi ja KredExi ühendasutuse rakendusuuringute programmi (RUP) neljandas voorus said uudsete tehnoloogiate arendamiseks toetust 14 ettevõtet kogumahus 15 miljonit eurot. Arendusprojektide hulgast leiab lahendusi nii meditsiinis, droonide arenduses, agronoomia digitaliseerimises, tulevikutoidus, väetiste tootmises kui ka uut tüüpi elektrolüüserite ehitamises.

Majandus- ja IT-minister Tiit Riisalo sõnul tuleb lähiaastatel nii riigil kui ettevõtetel uue kasvu leidmiseks oluliselt innovatsiooni panustada. „Innovatsiooni toetamine on oluline, et ühelt poolt oleks tagatud ettevõtete investeerimiskindlus ning teiselt poolt kõrgema lisandväärtuse loomine ja Eesti ekspordi kasv. Pakume ettevõtjatele tuge arenduse nö surmaoru läbimisel, kus riskid on kõige suuremad, et Eestist pärit kõrge lisandväärtusega tooted ja tehnoloogiad pääseksid maailmaturule ja oleksid seal edukad,“ märkis Riisalo ja avaldas heameelt, et tee RUPi on leidnud ka süvatehnoloogia iduettevõtted.

„Rakendusuuringu puhul räägime me uute tehnoloogiate väljatöötamisest. Nimelt enne uudse tehnoloogia kasutusele võtmist tuleb seda kõigepealt väiksemas mahus testida,“ selgitas EASi ja KredExi ühendasutuse juhatuse liige Sigrid Harjo.

Harjo sõnul on ettevõtjate huvi RUPi vastu jätkuvalt kõrge ning väiksemate projektide kiiremaks ning paindlikumaks toetamiseks on eraldi jooksev voor. „Vahet ei ole, mis faasis ettevõte oma arendusplaanidega on, igal juhul tasub meiega ühendust võtta. Meil on eksperdid nõustamas nii projektiplaani koostamisel, arenduspartnerite leidmisel kui ka intellektuaalomandi kaitsmisel ja samuti suuname õige toetuse või teenuse juurde,“ kinnitas Harjo.

„Meil on 14 uut ja unikaalset arendusprojekti – näiteks eAgronom arendab satelliitidel põhinevat automatiseeritud platvormi süsinikukrediidi mõõtmiseks, BioCC arendab muldade mikrobioomi parandamiseks mikroobseid biostimulaatoreid, UP-Catalyst teeb CO2-st süsiniknanomaterjale,“ loetles EASi rakendusuuringute programmi juht Madis Raukas.

Tema sõnul on Eestis väga võimekaid ettevõtteid erinevatest tehnoloogiavaldkondadest. „IT ja andmetöötluse valdkondade taotlusi oli ka seekord mõnevõrra rohkem, kuid IT-lahendused teenindavad mitmeid sektoreid. Samuti on olulised valdkonnad biotehnoloogia sh. toit ja meditsiin ning energeetika ja ressursside väärindamine,“ rääkis Raukas Eesti teadmusmahuka ettevõtluse trendidest.

Maksimaalne toetussumma ühele projektile on kaks miljonit eurot ning kokku esitati 41 projekti. Igat taotlust hindas 2-4 eksperti, sh. tehnoloogia ja majandusekspert – kokku oli kaasatud 67 eriala eksperti.

Sellel aastal on veel tulemas Ida-Viru ettevõtjatele rakendusuuringute programmi erivoor, mida finantseeritakse Õiglase Ülemineku Fondist ja RUPi järgmine tavavoor septembris. Nõustamine ja väikeprojektide taotlusvoor on avatud kogu aeg.

Ühtlasi allkirjastas majandus- ja IT-minister eelmisel nädalal RUPi toetamise käskkirja, mille alusel on EASi ja KredExi ühendasutusel võimalik jätkata ettevõtjate nõustamist projektide ettevalmistamisel ja elluviimisel. Lisaks viib ühendasutus käskkirja alusel läbi rakendusuuringute alast monitooringut, kujundab RUPi vastavalt ettevõtjate vajadustele, kaasab programmi elluviimiseks vajalikke eksperte ning arendab olemasolevate ekspertide pädevust. Programmi elluviimist rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu kuni 2029. aastani.

Kõikide projektide lühikirjeldustega saab tutvuda siin

Täiendav info rakendusuuringute programmi kohta: Rakendusuuringute programm – EASi ja KredExi ühendasutus

Jaga postitust

Tagasi üles