Vaata peasisu

Saksa ettevõtted vaatavad kindlustundega uude aastasse

EASi ja KredExi ühendasutus
5. jaanuar 2022
2 min

Kölnis asuva Saksa Majanduse Instituudi konjunktuuriküsitluse kohaselt arvestavad paljud saksa ettevõtted 2022. aastal parema majandusolukorraga..

Foto:Gerd Altmann/pixabay.com

Saksa ettevõtjate meeleolu paraneb: Tuleval aastal ootab peaaegu iga teine ​​saksa ettevõte suuremat toodangut ja paremat äri. Positiivsed väljavaated on märgatavad kõigis sektorites hoolimata nakatumiste arvu suurenemisest, näitab Saksa Majanduse Instituudi (Institut der deutschen Wirtschaft (IW)) viimane konjunktuuriküsitlus.

Häiritud tarneahelad pidurdavad tootmist ja ajavad hinnad kõrgeks. IW pressiteate kohaselt on saksa majanduses ikka veel palju väljakutseid. Kasvavad koroonanakatumiste arvud ja võimalikud 2G eeskirjad (ligipääs ainult vaktsineeritud ja viirusest tervenenud inimestele) muutsid ettevõtjad rahutuks. Sellele vaatamata hindasid saksa ettevõtted oma väljavaateid 2022. aastaks üldiselt positiivseks. Kõikides sektorites märgib suurem osa küsitletutest, et nad ootavad järgmisel aastal paremat majandusolukorda. Ligikaudu pooled ettevõtetest loodavad suuremale äritegevusele kui 2021. aastal – ainult 15 protsenti näeb langust. Konjunktuuriküsitluses osales rohkem kui 2800 ettevõtet.

Kavas on suuremad investeeringud

Optimismi on märgata ettevõtete investeerimisplaanides. Selge enamus küsitletutest märkis, et soovib 2022. aastal investeerida rohkem kui 2021. aastal. Kuhjunud investeerimisvajadust tahavad tasa teha eelkõige tööstus- ja teenindusettevõtted. Tööturul lähevad teenusepakkujate plaanid lahku: Nimelt soovib enamik ettevõtteid töötajaid juurde palgata, kuid samal ajal suureneb nende ettevõtete osakaal, kes soovivad töötajate arvu vähendada – võrreldes suvega viie protsendipunkti võrra.

Lõunas on meeleolu parem kui põhjas

Eriti positiivselt on meelestatud tööstusettevõtted. Nad panustavad taastumisefektidele ja tarneahela probleemide lõppemisele. Sellest tulenevalt on just tööstuspiirkondade tootmisootused üleriigilises võrdluses paremad. Nii on Baden-Württembergi ja Baieri liidumaa ettevõtjate meeleolu valdavalt positiivne (üle 50% küsitletutest), kuigi autotööstus oli neis liidumaades 2021. aastal tootmisprobleemide tõttu erilise surve all. Põhjas hindab pea iga viies ettevõte oma väljavaateid tulevaks aastaks negatiivseks. Kirdes arvestab koguni iga neljas ettevõte toodangu langusega, valdavalt häguste väljavaadete tõttu turismisektoris. Vaatamata hetkel kasvavale nakatumiste arvule on saksa ettevõtete hulgas ülekaalus siiski kindlustunne järgmise aasta suhtes.

Allikas: Refereering artiklist https://www.bme.de/iw-firmen-blicken-zuversichtlich-ins-neue-jahr-4035/

 

Jaga postitust

Tagasi üles