Vaata peasisu

Ruth Oltjer: ainult enda tehnoloogiaga võid jõuda maailma tippu

EASi ja KredExi ühendasutus
7. aprill 2021
3 min

Rääkisime esimese 2% klubi liikme Chemi-Pharmi juhi ja omaniku Ruth Oltjeriga, miks on oluline panustada arendustegevusse.

Ruth Oltjer Chemi-Pharmi asutaja Ruth Oltjer tööandjate aastakonverentsil “Tuulelohe lend 2021: kes on VÕITJAD muutuvas maailmas”. Autor: Egert Kamenik

Miks ettevõtjal on vaja tegeleda arendustööga?

Ettevõtjana tasub sul tegutseda ju ainult siis, kui suudad midagi konkurentidest paremini teha. Ideaalis peaks su toode olema maailma parim. Aga kellelt veel nõu ja abi saada, kui mitte selle ala teadlastelt? Alati võid ju osta valmis tehnoloogia sisse, ja sellest võibki alustada, aga tegelikult ostad sa ju eilset päeva, sest tehnoloogiad arenevad pöörase kiiruga edasi! Kui aga töötad ettevõtjana koos teadlastega ise tehnoloogia välja, võid jõuda tõesti maailmas tippude sekka. Vaadake või läbi aegade Eesti parimaid eksportijaid – näeme selget trendi, et nende ettevõtete osatähtsus, mille äri põhineb teadlaste ja inseneride mõttetööl, kasvab iga päevaga.

Mis on olnud Chemi-Pharmile kõige keerulisem arendustöö juures?

Kontakti leidmine on muidugi algul raske. Aga siin on üks soovitus – räägi inimestega! Kui 1997. aastal tootmist alustasime, otsisime välja lihtsalt selle ala parimad asjatundjad ja kutsusime nad appi.

Mõnikord aitab ka juhus, aga sa pead selleks valmis olema. Ühe väga väärtusliku kontakti teadlastega sain kord Singapuris einestades. Sattusin jaapanlastega kõrvuti istuma ning rääkisime alustuseks maast ja ilmast, nagu ikka. Ühel hetkel selgus, et tegemist on just selliste teadlastega, keda vajasime uut tüüpi kosmeetika väljatöötamiseks. Kontakt arenes edasi ning mind kutsuti nädalaks praktiseerima nende laborisse Jaapanis. Töötasime välja kreemid, kus komponendid ei toimi mitte n-ö korraga vaid aeglaselt pika aja jooksul. Tänu sellele avaldab kreem nahale toimet kogu ööpäeva jooksul.

Arendustöö tõhusust tõstab muidugi ettevõtte oma arendusmeeskond, seepärast oleme ettevõtte palgal olevate teadlaste arvu järjest kasvatanud ning oma labori sisseseadet täiendanud. Uus labor, mida praegu kavandame, vastab juba täielikult kõige rangematele ravimistööstuse nõuetele.

Millised on teie nõuanded mahukama arendustööga alustajatele?

Mõelge, mis on teie ettevõttes kõige pakilisem konkreetne probleem, mis arengut takistab. On see siis mingil põhjusel ajale jalgu jäänud toode või tõrked tootmisprotsessis ja logistikas. Siit kohe järgmine etapp ongi otsida probleemile lahendust koos selle ala teadlastega. Kindlasti tasub pöörduda ka meie ülikoolide poole, kus on loodud vastavad osakonnad just sellise koostöö edendamiseks.

Teiseks tasub kindlasti EASi toel läbi viia digiaudit, mis annab väga hea ülevaate, kui kaugele olete oma ettevõttes digitaliseerimise ja tootmise automatiseerimisega jõudnud. Teie ettevõttel võib täna minna veel petlikult hästi, aga see valdkond areneb maailmas nii kiirelt, et kes täna ei pinguta, on viie aasta pärast rongist maas.

Loe lähemalt 2% klubist ->

Jaga postitust

Tagasi üles