Vaata peasisu

Rootsi ehitus- ja sisustussektor jätkab kasvulainel

EASi ja KredExi ühendasutus
16. veebruar 2022
3 min

Kõigest kuue kuu pärast toimub Rootsis siinse regiooni üks olulisemaid mööbli- ja valgustusmesse Stockholm Furniture and Light fair. Allesjäänud aega tuleks kasutada ettevalmistuste tegemiseks sealsele turule sisenemiseks ja teiste ettevõtjatega koostöö kaardistamiseks, sest juba täna tegutseb Rootsi turul edukalt üle 150 Eesti sisustus- ja mööbliettevõtte.

Koroonapandeemia tõttu veedavad inimesed üha rohkem aega kodudes ning reisimise vähenemise tõttu on märkimisväärselt kasvanud ka kulutused mööblile ja sisustusele. 2020. aastal kasvas kodusisustuse müügimaht Rootsis 4 protsenti 55,4 miljardi kroonini, jätkates prognooside kohaselt kasvamist kuni 60,7 miljardi kroonini aastaks 2025.

Foto: IKEA

Sisustussektoris on Rootsis suurim tegija loomulikult IKEA, kuid ka Mio roll on kasvanud arvestatavaks. Mõlemad lähtuvad oma tegevuses ökoloogilise kestlikkuse ja ringmajanduse  põhimõtetest, mis täna mõjutavad kogu tööstusharu, alates uutest ärimudelitest kuni suurte muutusteni tarneahelates. IKEA ja mitmed teised jaemüüjad on juba toonud turule kasutatud mööbli müügikontseptsiooni, uued tegijad nagu Beleco on lisanud uue ärimudelina ka mööbli rentimise võimaluse.

Kodusisustuse peamiseks müügikanaliks on veel jätkuvalt kauplusemüük, kuigi e-kaubandus on jõudsalt kasvamas. Avalike ruumide sisekujundus sektorina peaks majutustööstuse kosudes samuti kasvule pöörduma, samas on ettevõtete naasmine klassikaliste kontorilahenduste juurde veel küsimärgi all. Pigem nähakse kontoripindu edaspidi loomeruumidena kohtumiste ja koostöö korraldamiseks.

Ehitussektor jätkab rohelisel kasvulainel

Rootsi ehitusfirmade liidu andmetel jätkab Rootsi ehitussektor alanud aastal kasvulainel, investeeringute maht peaks kasvama aastatel 2021-2022 kokku 7 protsenti. Elamuehitus on peamine kasvumootor, kuigi investeeringuid tehakse ka teistesse ehitusvaldkondadesse. Lisaks elamutele kasvas Rootsis ka suvilate ehitamine, sest reisimine on pandeemia tingimustes ju piiratud. See tendents loob väga häid võimalusi Eesti majatootjatele, eriti just puitmajatootjatele. Puitu eelistatakse nii eramajade ehitamisel kui ka korterelamute rajamisel – viimastel andmetel on viiendik korterelamutest Rootsis ehitatud just puitu kasutades ning see trend näitab kasvujoont.


Foto: Renee Altrov

Puit ja puidutooted moodustavad 16,3 protsenti Eesti ekspordist Rootsi suunal. Mõningad edukaimad tegijad on Harmet, Kodumaja, Matek ja Timbeco, kes rajavad üha uusi ridaelamuid, eramuid, ühiselamuid, hotelle ja avalikke hooneid. Heaks näiteks sisustus- ja ehitussektorite omavahelisest läbipõimumisest on Norrköpingis asuv Scandic Hotel Strömmen, kuhu Kodumaja tarnis ehituse jaoks puidust moodulid ning mööblitootja Standard ehitas välja hotellitoad.

Ehitussektoris on kestlik lähenemine ja ringmajandus jätkuvalt tugevateks trendideks, mida toetavad ka seadusandlikud algatused. Alates käesoleva aasta algusest nõutakse uutelt ehitistelt kliimadeklaratsioone, millega annavad ehitajad ülevaate uue rajatise kliimamõjust ning see omakorda mõjutab kogu tarneahelat. Läbipaistvuse suurendamiseks ning suurandmete haldamiseks ja jälgimiseks muutub veelgi olulisemaks sektori digitaliseerimine. Lisaks keskkonnasäästlike ehitusmaterjalide kasutamisele puudutab aasta alguses vastu võetud seadus ka päikeseenergiaga seotud tooteid, sest lubab koduomanikel jagada energiat teineteisega kohalikes võrkudes.

Rootsi suurim ehitusmess Nordbygg toimub tänavu 26.-29. aprillil, seal osaleb üle 20 Eesti ettevõtte. Kui soovite osa saada tasuta eelnõustamisest Rootsi turule sisenemiseks või lisainfot sealsete ärivõimaluste kohta, võtke palun ühendust EASi ekspordinõunikega Rootsis.

Export advisors in Sweden

Anna Öberg
[email protected] 
Export Adviser

Kristi Kivi Frimpong
[email protected]
Export Adviser

 

 

Jaga postitust

Tagasi üles