Vaata peasisu

Rootsi akutootja Nilar loob Eestisse kuni 300 uut töökohta

EASi ja KredExi ühendasutus
27. aprill 2021
3 min

Rootsi energiasalvestustehnoloogia ettevõte Nilar International AB rajab Eestisse akutehase, kus saavad tööd kuni kolmsada inimest.

Eesti osutus asukohana valituks tänu geograafilisele ja kultuurilisele lähedusele Rootsiga ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EASi) välisinvesteeringute keskuse kiirele tegutsemisele. „
EASi välisinvesteeringute meeskond tutvustas meile erinevaid võimalikke tehase asukohti üle Eesti. Lõplikku asukohta ei saa me hetkel veel avaldada, aga tõenäoliselt avalikustame selle suvel. Kui tehas hakkab täisvõimsusel tööle, saavad seal tööd 200-300 inimest,“ ütles Nilar International AB nõukogu esimees Michael Obermayer. Planeeritav tehas tuleb Nilari Rootsi tehasest kaks korda suurem.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister 
Andres Suti hinnangul peab Eesti fookus välisinvesteeringute riiki meelitamisel olema tööjõu tootlikkuse ja konkurentsivõime kasvul. „Akutehnoloogiad on üks prioriteet ka Euroopa Liidu väärtusahelas, mille nimel EASi välisinvesteeringute keskus on teinud tänuväärset ja edukat tööd. Kui meie väärtuspakkumised on ihaldusväärsed uue põlvkonna tööstusele, siis me liigume õiges suunas ja sellest võidab lõpuks iga inimene – iga kõrge lisandväärtusega töökoht loob teiste riikide kogemusel kuni neli täiendavat töökohta,“ kommenteeris minister Sutt.

EASi
 välisinvesteeringute keskuse direktor Kaspar Kork kinnitas, et esimene kohtumine Nilari nõukogu esimehega leidis aset eelmisel kevadel ning Eesti väärtuspakkumine võideldi  teiste konkurentide seas kiirelt esirinda. „Tutvustasime kliendile erinevaid võimalikke tehase asukohti ning Eestis tegutsemise eeliseid nagu ühine visioon rohetehnoloogiate kiirest kasutuselevõtust ning Skandinaavialik läbipaistev ja usaldusväärne ärikultuur. See projekt on hea näide sellest, kuidas innovaatilised ja ambitsioonikad teadusmahukad tööstusettevõtted teevad üha kiiremaid otsuseid ja varasemad mitme aasta pikkused investeerimisotsused tehakse nüüd ära juba vähem kui aastaga,“ ütles Kork. „Soovin tänada kõiki EASi välisinvesteeringute keskuse töötajaid, kes projektiga seotud olid, aga eriti soovin esile tuua investorkonsultant Toomas Meltsast, tänu kellele see projekt võimalikuks sai,“ lisas Kork.

Rootsi ettevõte 
Nilar International AB on innovaatiline akude ja salvestustehnoloogia arendaja, kelle fookuses on päikseenergia salvestamine ja energia nõudluse-pakkumise tasakaalustamine inimeste lähedal asuvates majades, kus ohutus on võtmetähtsusega. Nilar arendab nikkel-metallhübriidakusid, mille elektrolüüdiks on leelise asemel vesilahus. See teeb akud ja energiasalvestid keskkonnasõbralikumaks ja ohutumaks, sest süttimine on välistatud. Nilari süsteeme on paigaldatud kontoritesse, avalikesse hoonetesse ja eraresidentsidesse. Lõpptarbijad asuvad valdavalt Põhjamaades ning Saksamaal, Beneluxi riikides, Itaalias ja Suurbritannias. 

Jaga postitust

Tagasi üles