Vaata peasisu

Ringdisaini meistriklass aitab kulusid kokku hoida ja leida uusi ärivõimalus

EASi ja KredExi ühendasutus
24. aprill 2024
3 min

Käimas on registreerimine Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) ringdisaini meistriklassi uude gruppi, kus ettevõtted saavad põhjaliku koolitusprogrammi ja mentorite abil läbi mõelda, kuidas muuta rohepööre oma ettevõtte konkurentsieeliseks.

Disainijuht ja programmi koolitaja Külliki Kesa sõnul aitab kestlikkuse ja ringmajanduse põhimõtete rakendamine nii ettevõtte tegevuskulusid kokku hoida kui ka uusi ärivõimalusi luua. „Seda esmajärjekorras meie lähipiirkonna eksportturgudel, kus tihti enne hinnapakkumise küsimist tuntakse huvi võimaliku äripartneri kestlikkuse strateegia ja sammude suhtes. Pühendumine keskkonnasäästlikkusele ja sotsiaalsele vastutusele aitab saavutada ka suuremat kliendilojaalsust ja paremat brändi mainet,“ selgitas Kesa, mis kasu toob ettevõttele ringmajanduse rakendamine.  

Meistriklassi koolitaja Jane Oblika sõnul on suurim väljakutse ringsete lahenduste integreerimisel ettevõtte protsessidesse nende mitmekihilisus, mis toob kaasa suure muutuse alates organisatsiooni eesmärkide püstitusest ja seda toetavast organisatsiooni kultuurist, kuni ärimudeli muutmise ja seda toetavate väliste ja siseste protsesside ümberdisainimiseni.  

Pikaaegse kogemusega disainijuht ja Brand Manual agentuuri kaasasutaja Kaarel Mikkini meelest on oluline märksõna teostus ning tasub vältida liiga suure tüki korraga ettevõtmist. „Ma soovitan keskenduda väga praktilistele sammudele,“ ütles Mikkin.  

Ta tõi välja näiteid, mida ettevõtted on oma ärimudelis rakendanud. „Jäätmete sorteerimine, rohelisele energiale üleminek, pakendimaterjalide vähendamine, tarneahela ümber vaatamine ning lühemaks tegemine jne. Eeskujuks ei olegi alati sobivaim see, kes juba kõike teeb, vaid see, kes tegi esimese sammu ja teab, mida teeb järgmiseks,“ rõhutas Mikkin. 
 
Ringdisaini meistriklassi esimeses lennus hinnati osalejate poolt kõrgelt teiste ettevõtetega teemade arutlemist kui tõhusat ideede edasiarendamise võimalust. Lisaks kipub sarnaselt mõtlevate inimeste tugi olema oluline selleks, et hoida motivatsiooni. „Teiste ettevõtete kogemuste kuulamine võib mõjuda lohutava või hoopis julgustavana. Sageli ollakse murega üksinda, kuid reaalsuses maadlevad ka teised sarnaste probleemidega ning koostöös võib jõuda lahendusideedeni,“ selgitas EISi teenusedisainer Triin Jürgens. 

Kõik meistriklassis osalevad ettevõtted saavad endale programmi ajaks personaalse mentori. Jürgensi sõnul on disainijuht või mentor kui personaalne tark mees taskus, kes sinu eest tööd ära ei tee, ent annab head nõu, ekspertteadmisi ning esitab heas mõttes kiuslikke, ent edasiviivaid ning väga vajalikke küsimusi. 
 
Ringdisaini meistriklassi käigus tutvustatakse osalevatele ettevõtetele näiteid ja praktikaid kodumaalt ning kaugemalt. Programmi kaasatud väliskoolitajad räägivad lähemalt Soome näidetest. 
 
Iga ettevõte tuleb seitse kuud kestvasse ringdisaini meistriklassi kindla eesmärgi ja fookusega, kuid kogemused näitavad, et usaldades kogu koolitusprogrammi ja enda disainijuhti, võib algne idee aja jooksul korduvalt totaalselt muutuda. Perspektiivi aitab koolitusprogrammi alguses seada ringdisaini audit. 
 
Mentorite sõnul ettevõtetel on palju küsimusi – kuidas omandada teadmisi, kust alustada ning mida arvesse võtta olukorras, kus me alles loome riigina, riikide liiduna ja tegelikult kogu maailmana uut kestlikku elukeskkonda mõtestame. „Siin tulevad mängu tulevad taaskord disainerid ja mentorid, kelle jaoks on segaduses selguse loomine nende põhitöö ja kes mõistavad ka seda, kuidas luua tooteid ja teenuseid, mis lähevad korda tarbijatele, ent ei koorma liigselt ka keskkonda,“ julgustas kogenud disainer Külliki Kesa kõiki ettevõtteid programmis osalema. 

Uus ringdisaini meistriklassi grupp alustab 29. mail ning kandideerimine on avatud kuni 8. maini. Lisaks toimub juba 30. aprill 60-minutiline tasuta veebiseminar ‘’Tulevikukindel äri ringdisaini toel’’, kuhu on võimalik kõigil huvilistel registreeruda. 

Vaata lähemalt: https://eas.ee/teenused/ringdisaini-meistriklass 

Jaga postitust

Tagasi üles