Vaata peasisu

Riik toetab Ida-Virumaa ettevõtete teadmusmahukat tootearendust

EASi ja KredExi ühendasutus
7. detsember 2023
2 min

EASi ja KredExi ühendasutus avab 28.12.2023 taotlusvooru Ida-Viru ettevõtjate ja Ida-Virusse investeerivate ettevõtjate teadmusmahukate tegevuste toetamiseks. Kuni kahe miljoni eurost toetust saab taotleda nii rakendusuuringu kui ka tootearenduse tegevuste elluviimiseks.  

Toetus on osa õiglase ülemineku fondist, mille eesmärk on luua põlevkivitööstusele alternatiivseid, kõrgema lisandväärtusega, töökohti. Toetuse kogumaht on 5,447 miljonit eurot ja toetuse osakaal on sõltuvalt ettevõtte suurusest ja tehnoloogia valmisoleku tasemest 25% kuni 70%. Toetus on mõeldud projektidele, mida viiakse ellu või mille tulemusi rakendatakse Ida-Viru maakonnas.  

EASi ja KredExi ühendasutuse rakendusuuringute programmi juhi Madis Raukase sõnul on toetus osa rakendusuuringute programmist. „Paari aastaga oleme nõustanud üle 600 unikaalse rakendusuuringu projekti ja ettevõtjateni on viinud enam kui 100 miljonit eurot toetuseid. Tänu sellele luuakse Eestis maailma mõttes täiesti unikaalseid tehnoloogiaid,“ sõnas Raukas ning tõi ühe näitena välja Ragn-Sellsi tütarettevõtte, kes just Ida-Virumaal on arendamas tööstuslikku tehnoloogiat, et toota põlevkivituhast puhast kaltsiumkarbonaati. 

Ta rõhutas, et eelnõustamine on äärmiselt oluline osa toetuse taotlemisel. Arendusprojektid on keerulised ning sisuline eelnõustamine tagab, et valmivad projektid on konkurentsivõimelised. „Eelnõustamine on pidevalt avatud, seega soovitan meiega kohe ühendust võtta,“ ütles Raukas. 

 Projektide tulemusena peaks kasvama Ida-Viru maakonna ettevõtjate teadusarendus tegevuse kulutuste osakaal ja teadus- ja arendustegevusega tegelevate ettevõtjate arv. Oodatud on ettevõtjad, kes arendavad Ida-Viru maakonna ettevõtlust ja investeerivad Ida-Viru maakonda rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliste uute või oluliselt muudetud tehnoloogiate, protsesside, toodete või teenuste loomisesse. 

Toetatakse rakendusuuringute ja tootearenduse läbiviimist ning nende tegevustega seotud intellektuaalomandi esmakaitse taotlemist. Projektide tegevus peab olema lõpetatud 2026 aasta lõpuks. Projektide toetus on vahemikus 100 000 – 2 000 000 eurot ning vooru kogumaht 5,447 miljonit eurot. Projekte saab esitada kuni eelarvemahu ammendumiseni. 

Täiendav info: https://eas.ee/toetused/ida-viru-teadmusmahukate-tegevuste-toetus/

Jaga postitust

Tagasi üles