Vaata peasisu

Riik suunab rakendusuuringuteks taas 15 miljonit eurot

EASi ja KredExi ühendasutus
27. juuni 2024
2 min

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) rakendusuuringute programmi (RUP) seitsmes taotlusvoor eelarvega 15 miljonit eurot avaneb 18. juulil.

„Järjekorras juba seitsmes taotlusvoor näitab, et Eesti riik hindab erasektori arendustööd kõrgelt ning on valmis aitama arendusega seonduvaid riske maandada. Tehnoloogiliselt edukate arenduste majanduslik edu sõltub olulisel määral sellest, kas loodud intellektuaalomandit rahvusvahelistel turgudel kaitstakse. Täna on seda pigem vähe tehtud, mistõttu pöörame uues voorus sellele senisest enam tähelepanu,“ sõnas EASi ja KredExi ühendasutuse rakendusuuringute osakonna arendusjuht Mart Toots.

RUP toetab nüüdsest intellektuaalomandi esmakaitset kuni 80% ulatuses. Selle alla kuuluvad lisaks esmakaitsetaotlusele nii tegutsemisvabaduse (freedom to operate) uuring kui ka tipptasemel tehnilise ja õigusliku konsultatsiooni teenused. Projektiplaanis on tarvilik kirjeldada taotleja intellektuaalomandi strateegiat ning plaane, kuidas projekti raames arendatavaid tehnoloogiad kaitstakse.

Taotlusprotsessis osalemise eelduseks on eelnõustamise läbimine ja projektile positiivse eelhinnangu saamine. Eelhinnangu saamiseks tuleb projektiplaan koos vajalike lisadega esitada hiljemalt 13. septembril. Positiivse eelhinnangu saanud projektid tuleb e-toetuste keskkonda esitada hiljemalt 27. septembril kl 16.00. „Sageli jäävad head projektid rahastuseta, sest äri- või arendusplaan on üldisel tasemel. Meie poole tasub pöörduda juba arenduse planeerimise faasis, sest me aitame ideid valideerida ning konkurentsivõimelise taotluse kokku panna,“ soovitas RUPi IKT ja Digilahenduste TA-ekspert Ave Reimann.

„Põhjaliku eelnõustamise ning meie ekspertide abiga koostatud taotlused on üldjuhul edukad, sest oskame välja tuua peamised väljakutsed, ebaselgused ning kitsaskohad“, lisas Reimann. 

Arendustöö on üha keerukam ning hõlmab sageli erinevate valdkondade ekspertiisi, mida ettevõttel endal ei pruugi olla. Ettevõtjal on RUPi raames võimalik kaasata projekti koostööpartnereid nii Eestist kui ka mujalt. Vajadusel pakub EIS tuge sobivate partnerite leidmisel.

Taaskord on maksimaalne toetuse maht 2 miljoniteurot projekti kohta, mis aitab Eesti ettevõtetel olulisel määral kiirendada oma arendustööd ning luua kõrge lisandväärtusega rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisi tooteid ja teenuseid.

RUP on nelja tegevusaasta jooksul nõustanud enam kui 800 erinevas faasis arendusideed, millest eduka projektini on jõudnud enam kui 160.  

Eelnõustamise broneerimiseks palume võtta ühendust mart.toots@​eas.​ee

Kogu vajaminev info on leitav siit: Rakendusuuringute programm – EASi ja KredExi ühendasutus

Jaga postitust

Tagasi üles