Vaata peasisu

Reaalajamajanduse ja digitaliseerimise meistriklassi võitjad on selgunud! 

EASi ja KredExi ühendasutus
20. detsember 2023
3 min

Oktoobris alustanud loomeettevõtetele suunatud pilootprogramm Reaalajamajanduse ja Digitaliseerimise meistriklass on jõudnud eduka lõpuni, tuues kaasa mitmeid uuenduslikke ideid ja tugevaid tulemusi. 

Esmalt võib tunduda, et reaalajamajandus, digitaliseerimine ja loomeettevõtlus on nagu sokid ja sandaalid, mis eriti kokku ei sobi. Kuid eile, 19. detsembril toimunud meistriklassi finaalüritus tõestas vastupidist. Päev oli täis põnevust ja inspiratsiooni ning ettevõtted kaitsesid kogu auditooriumi ja zürii ees enda plaane, kuidas nad tänu meistriklassile on astunud samme digitaalse tuleviku ja kvaliteetsete andmete suunas ning milliste tegevustega nad jätkavad. 

Meistriklass sai lõppakordi võitjate valimisega, strateegia ja äriplaanidele vaatasid peale ning hindasid nii žürii kui ka publik. Publik valis oma lemmikuks Õhuloss OÜ. Nende mentor Jana Liiksaar tunnustas oma mentiisid, öeldes: “Tegemist oli väga tubli töögrupiga, kus tekkis hea energia ja sünergia. Kahe kuu jooksul jõuti väga palju, sealhulgas kaardistati kitsaskohad, millele üritati leida lahendusi digitaliseerimise abil tarkvarade kasutuselevõtuga.” 

Zürii hindas põhjalikult nii valminud tegevuskavasid kui ka võimekust neid ellu viia. Tihedas rebimises pälvis zürii poolse I koha PIN Arhitektid OÜ, kelle tagasiside meistriklassi kohta oli positiivne. PIN Arhitektid OÜ esindaja Jaan Port kirjeldas meistriklassis osalemist järgmiselt: “Meistriklassi kogemus oli meile nagu uue spordialaga alustamine – pikk unistus ja tungiv soov areneda. Nüüd digitaliseerimise algusjärgus olles, oleme teadlikud oma tegevustest ja muudatuste vajadusest. Meil on selge plaan ja ambitsioon müügiprotsessi digitaliseerimiseks ning jätkame projekteerimisprotsessi tõhustamist.” Teisele kohale platseerus juba eelnevalt publiku lemmikuks valitud Õhuloss OÜ ning kolmanda koha võitis Eventech OÜ. Viimane tõestas suurepäraselt, kuidas sündmuste korraldamine ja tehnoloogia on ideaalne paar, eriti kui neid täiendab andmete strateegiline kasutamine. 

Žürii liikme ja EASi ja KredExi ühendasutuse innovatsiooni osakonna juhi Inge Laasi sõnul võib loomeettevõtteid võrrelda teadlastega: “Ettevõtlus on justkui mängumaa, milles ei olda harjutud toimetama, ent just sellised programmid on need, mis aitavad oma valdkonna eksperte laiema pildiga. Žürii tõdes rõõmuga, et just fookus reaalajamajandusele aitas antud sektoril kaardistada protsesse, kus andmete kättesaadavus ja reaalajas nähtavus on ülioluline – vähendades käsitööd ja hoides aega kokku. Meil on superägedad loomeettevõtted, juhtide pühendumus ning julgus katsetada oli põimunud ja torkas esile!” 

Kokkuvõttes, reaalajamajanduse ja digitaliseerimise meistriklass ei olnud lihtsalt koolitusprogramm. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi digimajanduse osakonna juhataja ning žürii liige Sirli Heinsoo arvates oli tegemist teekonnaga, kus iga osaleja avastas uusi võimalusi oma ettevõtte arendamiseks. “Eriti oluline on mõista andmete kvaliteedi tähtsust digitaliseerimise protsessi algfaasis” sõnas Heinsoo. “See ei ole lihtsalt andmete jada ja numbrid, vaid loovuse ja tehnoloogia sümbioos, mis loob midagi uut ja põnevat ning annab eelise konkurentsis.” 

Meistriklassis osalesid Eventech OÜ, Roman Tavast OÜ, Projekt Kuubis OÜ, PIN Arhitektid OÜ, Õhuloss OÜ, Orangetime Event OÜ, Tallinna Kontserdimaja AS, Palazzo Interiors OÜ, Kuma AS, Eesti Teaduste Akadeemia Kirjastus, Makespace OÜ, AdGorilla OÜ ja Landverk OÜ. Iga osaleja panus oli hindamatu, tuues esile uusi perspektiive ja väärtuslikke kogemusi. 

Programmi viisid ellu BDA Consulting, Flowit Estonia, Lean Digital ja Digiwise.  

Reaalajamajandus on digitaalne ökosüsteem, kus andmed erinevate lahenduste vahel liiguvad reaalajas või peaaegu reaalajas struktureeritud masinloetavas ja standardses vormingus võimalikult automaatselt nii ettevõttesiseselt, ettevõtetevaheliselt kui ka suhtluses riigiga. 

Meistriklassi rahastati teadusele ja innovatsioonile ettenähtud riigieelarvelistest vahenditest. 

Jaga postitust

Tagasi üles