Raido Lember: mida näitab majanduse kraadiklaas?
Eesti on olnud edukas välisinvesteeringute sihtkoht oma avatud majanduse ja läbipaistva ettevõtluskeskkonnaga.
Oleme suutnud aastakümnete jooksul oma majandusse põimida mitmeid maailmatasemel ettevõtteid, mis on oma tootmisüksuste, arenduskeskuste ja teiste organisatsioonidega toonud meie riiki uusi tehnoloogiaid, töövõtteid, kasvatanud tööturul uusi teadmisi ning pakkunud palju viljakat koostööd ja partnerlust kohalike ettevõtjate ning teadusasutustega.
Siiski tuleb oma riiki võimalikule välisinvestorile müüa ning Eestis tegeleb sellega teiste seas EASi välisinvesteeringute keskus, kes võistleb oma töös tuhandete teiste välisinvesteeringutega tegelevate organisatsioonidega.
Kümned töökohad, miljonid eurod
2019. aasta eesmärkidest, milleks on 1000 uut töökohta ning 200 miljonit eurot otseinvesteeringuid, oleme esimese poolaasta jooksul saanud tulemuseks 726 töökohta ning 168 miljoni euro mahus otseinvesteeringuid. Tänavu oleme näiteks andnud oma panuse Võrumaal toimetava tööstusettevõtte Rauameister AS lainemisse 30 töökoha võrra ning Põlvamaal tegutseva Šveitsi farmaatsiaettevõtte Acino senise tootmisüksuse kõrvale loodavasse tugiteenuste keskusesse oleme aidanud luua 20 kõrgepalgalist töökohta.
Suurt heameelt on toonud mitme suure piirkondliku tööandja laienemised. Näiteks uste ja akende tootja Jeld-Wen laienemine Rakveres mitmekümne töökoha võrra või Keilas asuva tuletõkkeuste tootmisega tegeleva Saajos Grupi uue tehase rajamise tulemusena loodavad ligi sada töökohta. Näeme üha rohkem võimalusi just piirkondliku ettevõtluse arendamisel ning püüame ka omalt poolt kaasa aidata selliste sotsiaalsete väljakutsete lahendamisse, nagu näiteks Ida-Virumaa põlevkivitööstuse koondamislained.
Näiteks möödunud aasta lõpus saime suure töövõidu veefiltrite tootja Westaqua laienemisotsuse näol, mille kahe uue tehase ehituse tulemusena luuakse ligi 250 uut püsivat töökohta. Alles mõned nädalad tagasi avaldas meie klient, Narva üks suurimaid tööandjaid Fortaco Grupp, et nad kavatsevad investeerida veel 10 miljonit eurot ja luua vähemalt 50 täiendavat töökohta. Need, kokku rohkem kui 300 uut töökohta, on märkimisväärne osa põlevkivitööstusest vabanevate töötajate võimalikest asendustöökohtadest.
Kasvatame konkurentsivõimet
Selline edu ei pruugi kesta igavesti. Välisinvestor on ettevõtluskeskkonna kitsaskohtade varajane indikaator ning seetõttu annavad nad riigis olevatest äriajamise probleemidest ka meile varakult märku. Olgu selleks siis rohelise energia puudus, võrgutasude kallidus või kvalifitseeritud tööjõu saadavus – välisinvestoril puuduvad juured ning ta liigub vajadusel kiiresti erinevate riikide vahel. Kapital ei tunne riigipiire ning liigub kiiremini kui tööjõud.
Seetõttu oleme välisinvesteeringute keskuses võtnud eesmärgiks ka Eesti ärikeskkonna arendamises tugevalt kaasa rääkida. Eesti konkurentsivõime kasvatamine ettevõtluskeskkonna efektiivistamise, takistuste elimineerimise, tariifide langetamise või ehituslubade kiirendamisega on vaid mõningad näited, kuidas on võimalik ettevõtluskeskkonda parandada.
Sellised positiivsed muudatused laieneksid automaatselt kõigile Eestis asuvatele ettevõtetele ja Eesti majanduse konkurentsivõime tervikuna kasvaks.
Väliskapitali kasutegur
Oleme võtnud ülesandeks keskenduda just nendele välisinvesteeringutele, mis toovad Eestisse uusi tehnoloogiaid, teadmisi, juhtimispraktikaid ning tarka kapitali, mis omakorda aitab vastavaid sektoreid arendada ja neis asuvaid väärtusahelaid uuele tasemele viia.
Ajapikku juurdub väliskapitali toodud uus teadmine ja oskus meie tööjõu hulgas ning kandub üle ka kohalikule ettevõtjale, kes selles sektoris kohaliku kapitaliga uusi ärisid saab luua.
Välisinvesteeringud on globaalselt langustrendis ning majandused hakkavad vaikselt kokku tõmbama.
Seetõttu vajame üha rohkem koostööd avaliku ja erasektori vahel, et üheskoos suurendada oma konkurentsvõimet ärikeskkonnana, hariduse ning teaduse rakendatavuses ettevõtluses, uute ekspordivõimaluste ühiselt arendamisel ja paljus muus. Koos jõuame rohkem ja kaugemale.