Vaata peasisu

Puitmajade sektor Poolas

EASi ja KredExi ühendasutus
16. august 2023
3 min

Poola puitmajade sektor järgib kiiresti Euroopa trende ning üha enam otsivad nende kliendid jätkusuutlikke, mugavaid ja taskukohaseid elamispindu. Eesti puitmajade tootjatel on seega Poolas palju võimalusi.

Eesti puitmajade peamistel eksporditurgudel Soomel ja Rootsil on energiakriisi ja elukalliduse kiire tõusu tõttu oodata majanduslangust, mistõttu mõnedki siinsed ettevõtted näevad juba praegu tellimuste vähenemist. Kas nüüd on õige aeg võtta sihikule uus perspektiivne turg ning kas Poolat tasub põhjalikumalt uurida? Poola on rikkaliku metsaressursiga ja pika puidutöötlemise traditsiooniga riik. Puitmajade valdkond on nende ehitussektori üks dünaamilisemaid ja innovaatilisemaid osi.

Konkurentsianalüüs

Poola Puidutööstuse Kaubanduskoja (IGD) andmetel suurenes 2021. aastal riigis puitmajade tootmine 12%, ulatudes 12 000 ühikuni, ning seal toodetud puitmaju müüdi kokku 150 miljoni euro eest. Sama aasta ekspordiandmed näitavad, et Poolast eksporditi puitmaju 115 miljoni euro väärtuses – see on 117,1% rohkem kui aasta varem. Kõige suuremad Poola puitmajade importijad on Saksamaa, Ühendkuningriik ja Norra, moodustades kaks kolmandikku ekspordi rahalisest mahust. Lisaks on olulised importijad Holland (13% Poola puitmajade ekspordist) ja Prantsusmaa (5%).

Uued kokkupandavad puitmajad moodustavad Poolas vaid 1% uutest hoonetest. Prognoosi kohaselt peaks turg kasvama 50% aastas ning jõudma järgmistel aastatel 1% pealt 20%-ni. Eramute tellimisel võib puitmajade osakaal lähiaastatel suureneda 3–5%. Enamik kohalikke turuosalisi on kas ekspordile keskendunud suured rahvusvahelised tootjad, näiteks UniHouse ja Danwood (kumbki müüb 2000 moodulit aastas), või väikesed ettevõtted, kus keskmiselt töötab kuni üheksa inimest.

Valitsuse uus elamumajanduse programm

Viie nädala jooksul pärast valitsuse toetusprogrammi algust said pangad 24 000 laenutaotlust. 80% neist puudutas kortereid ja 20% maju (4800 taotlust). Antud laenude koguväärtus on ligikaudu 100 miljonit eurot. Praegu osaleb programmis üheksa panka ja lähitulevikus liitub veel viis. Valitsus ootab, et 2023. aasta lõpuks esitatakse 51 000 laenutaotlust. Enamik taotlejaid on 26–35aastased inimesed, kes otsivad kvaliteeti ja innovatsiooni ning kellele läheb korda keskkonnamõju. UCE Researchi ja Studio4Space’i uuringu kohaselt on iga kolmas poolakas valmis maksma ökoloogilise maja või korteri eest rohkem (enamasti 5–10%).

Kokkuvõte

Poola puitmajade sektor kasvab ja on paljutõotav, pakkudes tänapäeva klientide ja ühiskonna vajadustele vastavaid kvaliteetseid tooteid. Sektoris peitub palju võimalusi ka Eesti tootjatele, sest kohalikud ettevõtted ei jõua turunõudmistega ühes rütmis käia.

Kui näete oma ettevõtte turuna Poolat, siis pöörduge julgelt meie poole, et saada personaalset juhendamist ja tuge. Aitame Eesti ettevõtteid igal sammul.

Daniel Pawel Bajer

ekspordinõunik (Poola)

+48 665 808 408
[email protected]

Keeled: inglise keel

Jaga postitust

Tagasi üles