Vaata peasisu

Puidutööstus Barruse pilk on suunatud tulevikku

EASi ja KredExi ühendasutus
23. august 2021
3 min

AS Barrus tehases Võru külje all toodetakse aastas 80 000 kuupmeetrit liimpuitkomponente, millest omakorda valmivad ukse-, akna- ja trepitooted ning liistud. Alates 1993. aastast, mil ettevõte loodi, on arendustegevuse fookuses olnud andmed ja nende kasutamine tootmisefektiivsuse tõstmiseks.

Barruse IT-juhi Vaido Otsari sõnul on ettevõte olnud pidevalt uuenduste lainel. „Muutused on meie DNA-s. Ettevõtte areng on nagu trenažööril jalutamine: kohe kui jääd seisma, oled tagasi alguses,“ rääkis Otsar, mis on neid motiveerinud pidevalt uute lahenduste suunas vaatama.

Tellimuste komplekteerimine kui tuleviku ennustamine

Kõige suurem väljakutse, millega puidutööstus silmitsi seisab, on toorme planeerimine. „Kõik saab alguse männipalgi hankimisest ja selle parajaks lõikamisest saeveskis. Edasi tuleb 7-päevane kuivatusprotsess. Alles siis selgub, kui kvaliteetne puit on. See tähendab, et tooret, mille oleme kliendile lubanud toote kujul tarnida paari nädalaga, ei pruugi meil pakkumise tegemise hetkel veel tegelikult platsil ollagi,“ selgitas Vaido Otsar.

Barrus teenindab sadu ehitusettevõtteid, pakkudes neile tuhandeid erinevaid tooteid. Kuna toore on kallis, soovivad kliendid saada pakkumisi millimeetri täpsusega. Tellimuste komplekteerimisel tegeletakse teatavas mõttes tuleviku ennustamisega. Tänu sellele, et ettevõttes on andmeid kogutud pikaajaliselt, on tänapäevase tehnoloogia abil võimalik neist palju kasulikku välja lugeda. Selleks on Barruses kasutusel Microsoft Office 365 kõik komponendid ning lisaks ärianalüüsi lahendus Microsoft Power BI.

Muutuste juhtimine läbi ühiste kokkulepete

Teine suund, millega digitaliseerimise mõttes ettevõttes tegeletakse, on töö- ja tagasisidesüsteemid. „Kuna kasvame igal aastal umbes kümmekond protsenti nii mahu kui ka käibe mõttes, oleme oma suuruse mõttes jõudnud sinna, et sääraseid lahendusi juurutada,“ ütles Vaido Otsar. Nii on 270 töötajaga ettevõte tootmisliinidele sisse seadnud lahendused, mille abil anda reaalajas töökäskusid ning nende täitmist jälgida. „Ehkki konkreetne lahendus pole tööstuses midagi innovaatilist, tekitab see ikkagi teatava töökultuuri muutuse,“ arvas Otsar.

Muutuste ja ootuste juhtimiseks koostatakse ettevõtte juhtkonnaga koostöös mõne aasta plaan, milles lepitakse täpselt kokku, missugustele teemadele ja millise ajal jooksul keskendutakse. Vastavalt strateegiale defineeritakse iga protsessi peakasutaja, kes seisab hea selle eest, et uue lahenduse juurutamine edukalt kulgeks. IT-juhi hinnangul valitseb tänu ühiselt paika pandud kokkulepetele muutustest hoolimata teatav rahu.

Eesmärkide seadmisel püütakse Barruses näha suurt pilti. „Digitaliseerimine on nagu köiel kõndimine. Kui tahad seal kõndida ja ka püsida, ära vaata jalge ette, vaid kaugusesse. Sihte ei tule seada mitte homsesse, vaid nelja-viie aasta peale. Teha seda koos meeskonnaga ja inimeste peale mõeldes,“ selgitas Otsar.

Masinõppe rakendamine tootmises

Tulevikku vaadates töötatakse koostöös Tartu Ülikooli arvutiteaduste instituudiga selle nimel, et tootmispartiide koostamisse masinõpet kaasata. 2020. aastal ellu kutsutud IT-tööstusmagistrantuuris läbivad üliõpilased õppekava umbes 50% ulatuses tootmisettevõttes. Barrus osaleb programmis pilootettevõttena.

„Proovime mõista, kas masina kiirus ja võimekus leida seoseid, mida inimene võib-olla ei märka, on rakendatav erilahenduste tootmises,“ tutvustas Otsar. Tänaseks on valminud andmemudelid, kevadeks loodetakse jõuda selleni, et rääkida juba konkreetsetest tulemusest.

Liitu Tark Tööstus Facebook grupiga

Kõik tööstusettevõtete juhid ning teised digitaliseerimise ja automatiseerimise vastu huvi tundvad inimesed on oodatud liituma Facebook grupiga Tark Tööstus. Tule loe, kuidas teised on alustanud.

Tööstuse digitaliseerimise teadlikkuse tõstmise tegevusi kaasrahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Jaga postitust

Tagasi üles