Vaata peasisu

Proekspert tuvastab kosmosetehnoloogia abil spordiväljakute kattematerjali ja selle seisundit

EASi ja KredExi ühendasutus
2. veebruar 2021
3 min

Eesti IT ettevõte Proekspert sõlmis hiljuti lepingu Euroopa Kosmoseagentuuriga (ESA), et tuvastada satelliidipiltide abil jalgpalliväljakuid ja nende kattematerjali. Tegemist on läbi aegade esimese Eesti ettevõtte lepinguga ESA turulähedaste kosmosetehnoloogiatoodete ja teenuste arendamist toetavas ärirakenduste (ESA Business Applications) programmis.

Projekti käigus loob Proekspert masinõppe meetoditega äritarkvara, mis kasutab Euroopa Kosmoseagentuuri satelliitidelt pärinevat pildimaterjali, et tuvastada jalgpalliväljakuid ja nende kattematerjali. Spordiväljakute kattematerjal ja selle seisund pakub eelkõige huvi rahvusvahelistele väljakute kattematerjali tootjatele, et senisest tulemuslikumalt siseneda uutele turgudele.

Proeksperdi lahendus teeb pildianalüüsi masinõppealgoritmide ja mudeli abil. Tulemuseks on objektide – antud juhul jalgpalliväljakud – tuvastamine. „Sama tehnoloogiat saab rakendada ka muude objektide tuvastamiseks ja kombineerida teiste tehnoloogiatega. Lahendust pisut muutes võib rakendada näiteks põllumajanduses, loodushoius, regionaalsete sotsiaalsete ja spordiobjektide planeerimisel,“ sõnas Proeksperdi äriarendaja Henry Aljand.

Lisaks on Proeksperdil käsil mitmeid ESA projekte, mille fookuses on tehisintellekti kasutamine kosmoseaparatuuri kvaliteedi ja tootmisefektiivsuse tõstmiseks. “Kaasaja kosmosemissioonid muutuvad üha pikemaks, mistõttu on väga oluline, et aparatuuri efektiivne eluiga kosmoses pikeneks, kuna nende hooldamine ja parandamine on ülimalt kulukas, sageli võimatu,“ lisas Aljand.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kosmosevaldkonna juhi Paul Liiase sõnul on Proeksperdi leping suurepärane näide kosmosevaldkonna tehnoloogiate rakendamisest tavapärases ärikeskkonnas – lausa spordiga seotult infrastruktuuri jälgimiseks. “Antud projekt toetab Eesti üht fookusvaldkonda, tehisintellekti-põhiste rakenduste arendamist ja kompetentsi ehitamist Eestis,“ märkis Liias.

Proeksperdi projekti toetanud ESA ärirakenduste programm võimaldab ettevõtetel saada kaasrahastust innovaatiliste äriideede teostamiseks. “Euroopa Kosmoseagentuur on viimasel ajal algatanud mitmeid uusi programme, mille eesmärk on suunata kosmosetehnoloogia lahendused maapealsesse ettevõtlusse,” sõnas EASi Eesti Kosmosebüroo juht Madis Võõras.

Kõik ettevõtted on oodatud 4. veebruaril toimuvale veebiseminarile, kus ESA tutvustab Eesti ettevõtetele nii ESA ärirakenduste programmi kui ka teisi võimalusi kosmosetehnoloogiatel põhinevate turulähedaste rakenduste arendamiseks. Rohkem infot: https://www.eas.ee/events/esa-bass-incubed-2021/?lang=en

EASi Eesti kosmosebüroo on Eesti kosmosevaldkonna ettevõtluse arendaja ning rahvusvahelise koostöö edendaja, tagades meie ettevõtetele uusi ärivõimalusi kõrgtehnoloogiat loovatel turgudel.

Peamiselt digitaalsete toodete ja teenuste arendamisega tegelev Proekspert (www.proekspert.com) on 1993. aastal asutatud Eesti kapitalil põhinev ja rahvusvahelisel turul tegutsev ettevõte, kus töötab üle 170 inimese. Proeksperdi 2020. aasta käive oli ligikaudu 14 miljonit eurot, millest 70% moodustas eksport. Suure osa eksporditurgudest moodustasid Soome, Taani ja Rootsi. Läbi aastate on tehtud töid ka Tšehhi, Šveitsi, Aafrikasse, Indiasse, Hiinasse ja Lääne-Euroopasse.

Jaga postitust

Tagasi üles