Vaata peasisu

Prantslased otsivad hoonete energiatõhususe saavutamiseks abi uutest tehnoloogiatest

EASi ja KredExi ühendasutus
25. november 2021
3 min

Prantsusmaa jaoks on kujunemas oluliseks prioriteediks hoonete energiatõhususe parandamine, milleks on riikliku taasteplaani raames eraldatud 7 miljardit eurot. Ehitiste sedavõrd suures mahus renoveerimine eeldab uute partnerite ja tehnoloogiate kaasamist ning siin avanevad võimalused ka Eesti ettevõtetele.

Foto: Illustratiivne. Allikas: Unsplash

Prantsusmaa valitsus on seadnud eesmärgiks saavutada süsinikuneutraalsus aastaks 2050. Ehitussektor kulutab 45 protsenti kogu riigi energiatarbimisest ning toodab veerandi Prantsusmaa kasvuhoonegaasidest. Seetõttu ongi hoonete energiatõhususe renoveerimisprojekt muutunud keskseks Prantsusmaa rohestrateegias. Kuid eesmärgi saavutamine on seda ambitsioonikam, et arvestuste kohaselt peetakse 4,8 miljonit hoonet endiselt energiakulukateks.

Majanduslikult kasulik, ent väljakutseterohke suurprojekt

Kahtlemata on energiatõhususe parandamiseks elluviidav mahukas renoveerimisprojekt Prantsuse majandusele väga kasulik, potentsiaalse turu suuruseks hinnatakse 30 miljardit eurot ning see peaks eelduste kohaselt looma kuni 55 tuhat uut töökohta ehitussektoris. Perioodil 2018-2023 kasvab see perspektiivikas turg 43 protsenti.

Selle tulemusena on Prantsusmaa valitsus võtnud oma südameasjaks energiatõhususe toetamise ja edendamise. Riikliku kava kohaselt uuendatakse aastani 2030 igal aastal vähemalt 500 tuhande hoone soojustust ning sealt edasi kuni aastani 2050 vähemalt 700 tuhande hoone soojustust igal aastal. Juba on heakskiidu pälvinud üle 4000 avaliku hoone energiatõhususe parandamine, milleks kulub üle 2,7 miljardi euro.

Hoonete energiatõhususe renoveerimisprojekt tekitab ka hulga tõsiseid väljakutseid, millega toimetulekuks peavad ettevõtted kaasama innovatsiooni ja uusi tehnoloogiaid.

Energiakulu jälgimine eeldab uusi tehnoloogilisi lahendusi, mis omakorda kiirendab Prantsuse ehitus- ja kinnisvaraettevõtete digitaliseerimist. Suurfirmad nagu Eiffage või Bouygues on juba arendanud välja oma IoT ehk asjade interneti platvormid, mis aitavad neil paremini hallata energiakuluga seotud parameetreid. Lisaks on Prantsusmaal esile kerkinud mitmeid nutikate hoonete lahendustele keskendunud iduettevõtteid.

Renoveerimisprojektide elluviimiseks peavad ehitajad võitma klientide usalduse. Hiljutine uuring näitas, et 49 protsendile prantslastest tarbijatele on endiselt suurimaks takistuseks renoveerimisprojekti maksumus. Selle lahendamiseks on ehitusfirmad asunud arendama online-vahendusplatvorme, mis parandavad tarbijate ligipääsu vajalikule infole ning suurendavad projektide läbipaistvust.

Hiljuti vastu võetud uued keskkonnanormid sunnivad ehitusfirmasid ka leidma uusi kestlikke ja taaskasutatavaid toormaterjale. Eesti ettevõtetel, kel on palju kogemusi puidu kasutamisel ehitusmaterjalina, avaneb suurepärane võimalus koostööks ja oma ekspertiisi jagamiseks Prantsuse kolleegidega.

Kuidas pääsevad Eesti ettevõtted ligi Prantsusmaa hiigelturule?

Eesti ettevõtetele avaneb tänu eeltoodule mitmeid võimalusi uuenduslike lahenduste tutvustamiseks Prantsusmaa turule. Sotsiaaleluasemete turg ulatub seal 4,6 miljoni hooneni, mistõttu võiks see olla üks potentsiaalne värav tehnoloogiaettevõtetele. Lisaks riigipoolse rahastuse kindlusele räägib sotsiaaleluasemete turu kasuks ka võimalus kasutada seda sektorit uute tehnoloogiliste lahenduste katselavana.

Üheks peamiseks eelduseks Prantsusmaa turule sisenemisel on kohaliku keele valdamine, eriti avalikes projektides osalemise huvi puhul. Kuigi selle nõude täitmine võib osutuda Eesti ettevõtjatele tõsiseks katsumuseks, saab EAS aidata kohaliku partneri leidmisega, näiteks kinnisvaraarendajate või kohalike ehitusfirmade seast.

Kindlasti tasub silm peal hoida 2022. aastal oktoobris Pariisis toimuval ehitusmessil Batimat, sest seal avaneb suurepärane võimalus kohtuda kohalike partneritega ning hinnata turupotentsiaali oma silmaga. Lisaks saavad idufirmad kaasa lüüa Prantsusmaa suurfirmade kiirendites, näiteks Saint-Gobaini poolt ellu kutsutud energiatõhususe kiirendiprogrammis Renov’up. Ning 2022. aasta juunis toimub Prantsusmaal rahvusvaheline puidutööstuse mess Carrefour du Bois, kus Eesti on esindatud ühisstendiga. Kutsume Prantsusmaa turust huvitatud Eesti ettevõtjaid kindlasti sel messil osalema.

Lisainfo saamiseks Prantsusmaa turule sisenemise või võimalike koostööprojektide kohta võta ühendust meie ekspordinõunikuga.

Steve Cesse
Ekspordinõunik Prantsusmaal
E-post: [email protected]

Projekti kaasrahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist.

Jaga postitust

Tagasi üles