Vaata peasisu

Poola majandusime pakub Eesti ettevõtjatele uusi ärivõimalusi

EASi ja KredExi ühendasutus
11. august 2021
4 min

2020. aastal oli Poola majanduslangus üks väiksemaid Euroopa Liidu riikide seas, seevastu tööstuse tootmismahud ja ekspordinäitajad jätkasid kasvamist ka kriisi kõrghetkel.

Trend on Poola jaoks positiivne – tootmistegevus kasvas Poolas mullu 10 protsenti. Eurostati andmetel ületas 2021. aasta märtsi seisuga Poola tootmismahtude kasv Euroopa Liidu keskmist 6 protsenti, samas kui varasematel aastatel ulatus see näitaja 4 protsendini.

Milles seisneb Poola majandusime?


Tootmine Poolas vs Euroopas, allikas: OECD

Esimene põhjus on rahvusvaheliste suurettevõtete soov kulusid vähendada – kriisi ajal suurenes surve leida odavamaid tarnijaid ning see kasvatas Poola tehastele esitatud tellimuste mahtu.

Käesoleva aasta jooksul on arvestatav osa tootmisest liikunud Lääne-Euroopast Kesk-Euroopasse, peamiselt just Poola.

Teine oluline faktor tellimuste suurenemise taga on Poola tootjate suutlikkus tagada tootmisvõime ka pandeemia ajal, sest üheski tootmisettevõttes ei peatatud koroonaviiruse tõttu tööd ka kriisi kõige tumedamatel hetkedel. Esimene laine jättis Poola suuresti puutumata, kuid rängemalt tabanud teise ja kolmanda laine ajaks olid tootmisettevõtted jõudnud juba rakendada karmimaid hügieeni- ja sanitaarnõudeid. Nii jäi tootmissektor sulgemistest puutumata ning Poola tarneahelad toimisid tõrgeteta.

Mahtude kasvu veavad viis võtmesektorit

Võrreldes Euroopa Liidu mahtudega on Poola töötlevas tööstuses viimase 15 kuu jooksul kõige kiiremini kasvanud viis sektorit – rõiva- ja tekstiilitööstus, pakendisektor, kodumasinate tootmine, autotööstus ja mööblitootmine.

Rõiva- ja tekstiilitööstus

2019. aastal ulatus rõiva- ja jalatsitootjate müügitulu Poolas 15 miljardi euroni, sellest 11 miljardit said enda nimele kirjutada kohalikud ettevõtted. Poola moetööstuse ulatust illustreerib fakt, et statistiliselt kulutavad poolakad riietele ja jalanõudele 7 protsenti oma sissetulekutest – s.t. rohkem kui tervishoiule.

Poola rõiva ja-tekstiilitööstus, allikas: GUS

Käesoleva aasta eduloo aluseks on 12 miljardi eurose mahuni kasvanud e-kaubandus, ehk müügifookuse nihkumine jaemüügilt e-poodidesse. Koroonaviirus on kiirendanud juba varem alguse saanud riietumisnormide lõdvenemist ning piduliku riietuse definitsiooni muutumist. Pandeemiajärgse ajastu ostja soetab küll vähem kaupu, kuid pöörab rohkem tähelepanu toote kvaliteedile. Ostjatest koguni 44 protsenti pöörab tähelepanu rõivamaterjalile ning üle poole vastanutest nõuab tootjatelt pakutavate tekstiilide kohta ökomärgiseid.

Pakendisektor

Poola pakendikoda hindab Poola pakendituru mahuks 9,7 miljardit eurot. Kriisi ajal aitas sektori stabiilsust ja toimimist säilitada tugev side toidu- ja farmaatsiatööstustega ning e-kaubanduse eduga kaasnenud suurem nõudlus pakendite osas.


Poola pakendisektor, allikas: GUS

Kodumasinate tootmine

Kodumasinate tootmisele keskendunud Poola ettevõtted olid esimeste pandeemiast taastujate seas. Nõudlust on vedanud ka tarbijate eelistuste muutumine, mille kohaselt tarbiti pandeemia ajal vähem teenuseid ning investeeriti rohkem koduse keskkonna parendamisesse. Seega võib elektroonika ja kodumasinate tootjaid lugeda pandeemiast enim võitnuteks, sest mullu kasvas kodumasinate rahaline müügimaht kerkis üle 16 protsendi 2 miljardi euroni.


Poola kodumasinate tootmine, allikas: GUS

Autotööstus

2021. aasta esimeses kvartalis kasvas Poola sõidukiosade eksport aastaga 13,5 protsenti 8,5 miljardi euroni. Seejuures pälvisid ekspordikategooriate jaotuses mahu poolest teise koha elektriautode jaoks toodetavad liitiumioonakud, mille maht aastaga kahekordistus.

Mööblitööstus

Tänavu kerkib Poola mööblisektori müügimaht üle 10 miljardi euro, millest kolmandik eksporditakse Saksamaale, suurematest sihtturgudest järgnevad Tšehhi ja Suurbritannia. Alates 2019. aastast on Poola Hiina järel maailma teine mööblieksportija.


Poola mööblitööstus, allikas GUS

Poolal on ees suured väljakutsed tööstuse digitaliseerimisel

Kas tellimuste ümbersuundumine Poola on kestev nähtus? Tuginedes eelmise suurema kriisi õppetundidele aastast 2008, siis pigem jah. Juba toona näitasid rahvusvahelised suurkorporatsioonid üles huvi eelistada Kesk-Euroopa tootjaid ning viimane kriis on seda veelgi kiirendanud.

Milliseid võimalusi pakub Poola töötlev tööstus Eesti ettevõtjatele? Hiljutise digitaalse ettevõtluse indeksi (Digital Enterprise Index) kohaselt pälvis Poola töötlev tööstus nelja palli skaalal hindeks vaid 1,9 punkti. Indeksi abil hinnatakse ettevõtete digitaliseerumise taset ning nende avatust innovatiivsetele lahendustele. Kõige kõrgema hinde sai tööstuse digitaliseerimise arvestuses Poola masinatööstus, mille laeks jäi 2,2 punkti.

Uuenduslike lahenduste rakendamine osana Poola töötleva tööstuse digipöördest on otseselt seotud sealsete ettevõtete ärivajadustega. Peamised faktorid selleks on protsesside optimeerimine (36 protsenti), tootmiskulude vähendamine (35 protsenti) ja toodete kiirem turule toomine (20 protsenti).

Eesti ettevõtete uuendusmeelne kultuur, kõrgtehnoloogia, andmeteadus ning tootmise juhtimise lahendused loovad soodsa pinnase edu saavutamiseks Poola tööstussektoris.

Daniel Pawel Bajer
Ekspordinõunik Poolas
E-post: [email protected]
Mobiil: +48 665 808 408

Artikli avaldamist rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERFi) vahenditest.

Jaga postitust

Tagasi üles