Vaata peasisu

Põhjalik eeltöö aitas Cybernetical Singapuris ja Kagu-Aasias jõuda kohe koostöökokkulepeteni

EASi ja KredExi ühendasutus
20. september 2022
3 min

Maailma majanduse fookus on üha enam pöördumas Aasiale, sest seal on hästi väljakujunenud süsteem rahvusvaheliseks äriks ning suhtumine piiriülesesse äritegevusse vägagi soosiv. Need on põhjused, miks Eesti tarkvaratehnoloogiaettevõte Cybernetica on seadnud sihiks oma tegevusega siinses regioonis kanda kinnitada.

Singapuris ja laiemalt Kagu-Aasia turul näeb Cybernetica võimalusi eeskätt oma digiidentiteedi tehnoloogiate tutvustamisel. Oma 25 tegutsemisaasta jooksul on ettevõte mänginud võtmerolli Eesti e-riigi ökosüsteemi ja selle baaslahenduste loomisel, peamiselt digitaalse identiteedi, turvalise andmevahetuse ja internetihääletuse lahenduste näol. Nende tutvustamiseks osales ettevõtte septembri alguses Singapuris toimunud messil Digital Identity Week Asia 2022, kus olid kohal valdkondlikud eksperdid kõikjalt maailmast.

Oma silm on kuningas

Cybernetica senise kogemuse põhjal on selge, et Aasia on nii ühiskondlikult kui ka ärikultuuri mõttes Euroopast väga erinev, mis võib kohati pakkuda tõsiseid väljakutseid. Singapur on Kagu-Aasia ühe arenenuima riigina parim alguspunkt uute ärisuhete loomiseks, sest seal tegutseb väga suur hulk ettevõtteid ning äritegevus toimub äärmiselt dünaamiliselt, koguni ehk intensiivselt. Erinevate võimaluste rohkusest annab aimu seal toimuvate maailmatasemel näituste ja messide muljetavaldav arv ning seetõttu on oluline kindlasti kohale tulla, et oma silmaga seda kõike kogeda ning kasulikke otsesuhteid luua. 

Äritegevuses edu saavutamiseks tuleb mõista kohalikku kultuuri, kuid omal käel selle osas taustauuringute tegemine võib osutuda arvatust keerulisemaks. Kohalikke tavasid ja sotsiaalseid norme aitab kõige paremini mõista kohalik teejuht, kes oskab esile tuua kindlaid erinevusi Euroopa ja Aasia kultuuriruumides või olulisi etiketireegleid, mida ärikohtumistel tasub kindlasti silmas pidada.

Saatkonna ja EASi abi oli hindamatu

Juba reisi planeerides võttis Cybernetica ühendust Eesti saatkonna ja EASi esindajatega Singapuris, kes aitasid kaardistada kontakte, ette valmistada ja läbi viia kohtumisi potentsiaalsete kohalike partneritega ning pakkusid Eestist tulnud meeskonnale igakülgset abi ja toetust. Saatkonna ja EASi ekspordinõuniku panust on raske alahinnata, sest tänu nende eeltööle olid kõik kohtumised väga sisukad – kõigil osalejatel oli eelnevalt juba kogu informatsioon ettevõtte ja eesmärkide kohta. Enne tuli läbi mõelda vastused pidevalt kerkivatele küsimustele – millised on ettevõtte plaanid regioonis, mida tahetakse saavutada ning kellega soovitakse kohtuda? Julgustavalt mõjus kohalike eestlaste siiras soov ettevõtet aidata ning edule kaasa aidata.

Tänu saatkonnale ja EASile õnnestus Cybernetical kohtuda võtmeisikutega nii avalikust kui erasektorist, kes aitasid Singapuri ja Kagu-Aasia kombestikku ja ärimaailma paremini mõista. Kagu-Aasia regioon on ääretult eripalgeline ning piirkondlike või riiklike eripäradega tuleb arvestada igal sammul – erinevatel riikidel on erinevad nägemused koostööst erasektoriga, Eesti kogemuse tunnetamisest ning valmisolekust rakendada tehnoloogiaid, mis eestlastele näivad loomulikud ja igapäevased. Eestil on Kagu-Aasias hea maine, kuid siiski tuleb Eesti ettevõtjatel säilitada valmisolek õppida ja kohanduda kohalike reeglite ja ökosüsteemiga. Mõnedes valdkondades võivad Kagu-Aasia riigid olla oma tehnoloogiliste uuendustega juba Eestist möödunud, heaks näiteks on siinkohal Singapuri digikukkur SingPass, mille loomisel astutakse Euroopas alles esimesi samme.

Cyberneticale kujunes esimene Kagu-Aasia vallutusretk igati edukaks, eelkõige tänu Eesti saatkonna ja EASi panusele. Põhjalik eeltöö aitas kokku hoida väärtuslikku aega ning sillutas teed konkreetsete koostöökokkulepete sõlmimisele, mis aitavad Eesti edulooks kujunenud digitaalse identiteedi tehnoloogiaid edukalt eksportida ka kaugematele turgudele.

Singapuri või Kagu-Aasia turgu laiemalt puudutavate küsimuste korral võta julgelt ühendust meie Aasia valdkonna esindajaga.

Kristel Alver
Ekspordinõunik (Singapur)

E-post: [email protected]
Mobiil: +65 9296 8022
Keeled: eesti keel, inglise keel

Jaga postitust

Tagasi üles