Plastone: 30-40% tootmisega seotud kitsaskohtadest on võimalik lahendada kiiresti
Plastone valmistab survevalu meetodil kõrgetele tehnilistele nõudmistele vastavaid plasttooteid näiteks meditsiini-, elektri- ja elektroonikatööstusele. Ettevõttes töötab ligi 190 inimest, käive oli 2020. aastal 26 miljonit eurot. Plastonel on Soome ja Eesti tehastes kasutusel üle 60 survevalumasina. Ettevõtte protsessispetsialist Markko Lehtme räägib enda kogemusest tootmisliinide digitaliseerimisel.
Majandustulemuste ja konkurentsivõime kasvatamiseks võeti Plastones ette tootmisprotsesside kaardistamine ja analüüs. Paralleelselt alustati digitaliseerimise protsessi. Lahendustest võeti 2020. aasta suvel kasutusele Monitor ERP tarkvara. Lehtme sõnul on see Plastone töid ja tegemisi kõvasti lihtsustanud.
Tänavu hakati töötama selle nimel, et tootmisseadmeid oleks võimalik ka reaalajas jälgida. „See aitab meil aimu saada kus ja millistel põhjustel me kaotame tootmise mõistes väärtuslikku aega,“ selgitas Lehtme. Esmalt võeti ette üks mitmest koostamisliinist, et mõista millised on positsioonipõhised taktiajad liini erinevatel töökohtadel. Saadud andmed võimaldavad teha strateegilisi otsuseid, näiteks kas robotiseerida mõni positsioon või muuta midagi koostamisprotsessides.
Ettevõttes on juba täna kasutusel palju roboteid, mis toetavad erinevate tööde tegemist. Samas on robotid vaid üks tehe suuremast valemist – tänapäevased tarkvaralahendused koos automaatikaga võimaldavad tootmist efektiivsemaks muuta.
Reaalajas jälgimise süsteemiga on kavas integreerida ka kõik tootmisjuhendid, erinevad raportid ja muud dokumendid, mis hetkel veel paberkujul liiguvad. „Plastone eesmärgiks on aastaks 2023 saavutada täielikult paberivaba tootmine. Juba 2021. aastast oleme süsinikuneutraalne ettevõte kontserni tasandil,“ lisas ettevõtte protsessispetsialist.
Majasisesed oskused aitasid meisterdada rätsepalahenduse
Plastone teekonna omapäraks on majasiseselt valminud andmekorjesüsteemi kasutuselevõtt. Tootmisliini automatiseerimiseks sooviti algselt kasutada Monitor Machine Integration lahendust, kuid õige kiirelt saadi aru, et see tarkvara on ettevõtte jaoks liialt keerukas ning olukorda saab ka lihtsamalt lahendada. Selgus, et Plastone tootmise planeerija Mihkel Siim valdab programmeerimisoskusi. Koostöös arendusjuhi otsustatigi majasisese lahenduse kasuks.
Tootmisliinidele paigaldati RasperryPi moodularvuti, mille külge ühendati tootmisliinilt signaale lugevad andurid. Arvuti saadab andmed veebiserverisse, kus need töödeldakse. Seejärel on kasutajal võimalik näha graafiliselt nii positsioonipõhist keskmist taktiaega kui ka selle muutumist ajas.
Esmalt valmis prototüüp, millega kontrollida süsteemi toimimist ja vajadusel teha koheselt korrektuure. Markko Lehtme loodab, et kõnealune süsteem integreeritakse tootmisliinile juba õige pea. Samal ajal jätkub koodikirjutamine ja arendustegevus.
Digitaliseerimisel selguvad protsesside kitsaskohad
Tänu protsesside kaardistamisele ja digitaliseerimisega algust tegemisele jõudis Plastone huvitavate avastusteni – eneselegi märkamatult toimus tootmisel palju dubleerimist, ebavajalikke ja väärtust mitteloovaid tegevusi. Lehtme sõnul aitas digitaliseerimise ette võtmine ettevõttel mõista, kus valitsevad kitsaskohad ning mida saab teistmoodi või paremini teha.
„Ma julgeks öelda, et 30-40% avastatud probleemidest on tegelikult võimalik lahendada üsna lühikese aja vältel,“ arvas Lehtme. Lisaks soovitab ta enda kogemuse põhjal mitte eeldada, kuidas mingeid tegevusi läbi viiakse „Kui hakkate olukorda kaardistama, tutvuge reaalselt mil moel protsessid töötavad – uskuge, te üllatute, kui palju tühja tööd tehakse.“
Ettevõte jätkab kasvuteel
Koroonakriisi alguses 2020. aastal kasvasid Plastone tellimused järsult. Sellele järgnes teatav langus. Käesoleva aasta algusest alates on aga tootmistellimuste maht uuesti kasvutrendi pööranud. Tänaseks on tootmine käima pandud täiel võimsusel. Plastonel on lausa plaanis oma plastkomponentide tehases käivitada ööpäevaringne tootmine.
„Ettevõttel läheb hästi ning ees on ootamas kindlasti palju uusi ja huvitavaid väljakutsed. Tööde mahud ning lisanduvad uued projektid annavad meile kindlustunde 2025. aastani planeeritud kasvustrateegia elluviimisel,“ selgitas Plastone protsessispetsialist.
EAS on Plastonet toetanud digiauditi läbiviimisel, osaliselt ka uue majandustarkvara hankimisel ning selle juurutamisel. Samuti on Plastone saanud toetust seadmete reaalajas jälgimise süsteemi Machine Integration lahenduse kasutusele võtmisel. „Hindame väga seda, et EAS toel käivitati digitaliseerimise meistriklassi formaat. Loodame, et EAS jätkab ka tulevikus Eesti tööstusettevõtete digipöörde toetamist.“
Liitu Tark Tööstus Facebook grupiga
Kõik tööstusettevõtete juhid ning teised digitaliseerimise ja automatiseerimise vastu huvi tundvad inimesed on oodatud liituma vastloodud Facebook grupiga Tark Tööstus. Mine loe, kuidas teised on alustanud.
Tööstuse digitaliseerimise teadlikkuse tõstmise tegevusi kaasrahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi vahenditest.