Vaata peasisu

Norra valitsus investeerib jõuliselt ehitustegevusse

EASi ja KredExi ühendasutus
28. oktoober 2021
4 min

Sarnaselt teiste Põhjamaadega on ka Norra jõudsalt koroonapandeemiast kosumas. Taastunud on füüsilised kokkusaamised ettevõtjate vahel, korraldatakse messe, näituseid, konverentse ja palju muid üritusi.

Oktoobri kolmandal nädalal toimus Norras üks suurimaid ehitusmesse Skandinaavias – Bygg Reis Deg 21, millest võttis osa kümme Eesti ettevõtet. Kuigi koroonaviirus on Põhjamaades taandunud, ulatuvad selle majanduslikud mõjud veel kaugele, seda ka ehitussektoris. Küsimused nagu ligipääs tööjõule ning muutused tarnijate põllul tekitasid selle messi vastu elavat huvi kõikjalt üle maailma.

Foto: Eesti ettevõtted ehitusmessil Bygg Reis Deg 21

Rõõmustav oli Eesti ettevõtete huvi proaktiivsete tegevuste vastu juba enne messi, vähemalt pooled osalejatest võtsid EASi esindajaga ühendust, et küsida nõu, kontakte või muidu häid soovitusi. Messid tulevad ja lähevad, kuid plaanid ja strateegiad tuleb luua pikemat perspektiivi silmas pidades. Seega tasub nii hetkeolukorda kui tulevikku silmas pidades hoida pilk peal Norra valitsuse poolt tehtavatel otsustel, sest need mõjutavad infrastruktuuriga seotud ehitusobjekte veel pikema aja vältel.

Norra majandus on tõusuteel

Norra majandusel läheb üldjoontes hästi, sest valitsuse otsusega on koroonapiirangud tühistatud ning usutavasti on kriis selleks korraks seljatatud. Norra majanduskasvuks oodatakse tänavu 3,9 protsenti ning järgmiseks aastaks 3,8 protsenti. Samuti peaks järgmiseks aastaks vähenema tööpuudus keskmiselt 2,4 protsendini, ehk poole võrra väiksemaks, kui koroonapandeemia tippajal aastal 2020.

Valitsuse pressiteate kohaselt on majanduskriis tänaseks lõppenud ning suur osa ettevõtlussektorist ootab kiiret edasist kasvu, kuigi mitmes valdkonnas võib esile kerkida tööjõupuudusest tingitud pudelikaelu. Kuigi koroonapiirangud on tühistatud, avaldab pandeemia jätkuvalt mõju riigieelarvele, milles on ette nähtud 3,8 miljardit Norra krooni vaktsiinide ja nakkustõrjevarustuse soetamiseks. Sellest veelgi olulisem pikas plaanis on valitsuse otsus investeerida 7,26 miljardit krooni meditsiiniettevõtetesse, näiteks Telemarki haigla rajamiseks, Haugesundi haigla teise etapi väljaehitamiseks ning uue vaimse tervise keskuse kompleksi loomiseks Akershusi ülikooli haiglas.

Riigi kinnisvara haldava asutuse Statsbyggi jaoks on 2022 aasta eelarves ette nähtud rekordilised 9,18 miljardit krooni, mis investeeritakse valitsusasutuste hoonetesse. Ülesanne ei saa olema kergete killast, sest riigiasutusel tuleb kohalike ja välismaiste pakkujate toel lahendada ees seisvad väljakutsed, mis on peamiselt seotud tööjõuprobleemiga.

Raudtee-ehitusse suunatakse järgmisel aastal 31,8 miljardit Norra krooni ning tee-ehitusse veelgi enam, 40 miljardit krooni. Viimasest pool kulub riigimaanteede korrastamisele. Eraldi soovitakse suuremates linnades investeerida kuus miljardit krooni rohelistesse linnaprojektidesse, mis parandavad tingimusi ühistranspordi, jalakäijate ning jalgratturite jaoks. Nagu näha, investeerib Norra arvestatavaid summasid uutesse teedesse ja avalikesse hoonetesse kõikjal üle riigi.

Investeeringud soosivad rohepööret

Kõiki neid projekte iseloomustab rohepöörde fookus. Eestil on siinkohal palju pakkuda keskkonnasõbralike materjalide, energiasäästlike lahenduste ning “rohelise” IT vallas. Üha enam Eesti ettevõtteid julgeb minna otse ja oma nime all osalema avalikel hangetel Norras, kuigi paljude jaoks on eelistatum vorm allhanke tegemine Norra partneritele. Mõlemad lahendused on õiged ja head, peamine on vormi sobivus ettevõtte ambitsioonidega ning et tarned toimiksid tõrgeteta, projektid kulgeksid edukalt ja majanduslikult kasulikult kõigi osapoolte jaoks.

Projekti õnnestumise eelduseks on pidev suhtlus projektijuhtidega, koostööpartnerite ja teiste ettevõtetega. Kuigi vahel võib välisprojektis või -hankes osalemine tunduda ressursi raiskamisena, võib sellest protsessist palju õppida ja võita. Nii tekib selgem pilt asjade toimimisest, regulatsioonidest ning igapäevastest muutustest. Parim müügisoovitus tuleb alati olemasolevalt kliendilt ning isiklik side loob aluse usaldusväärseks koostööks. Kuigi need võivad tunduda igapäevaste tarkuseteradena, kipuvad need vahel meelest minema.

Kui teil on suurem huvi Norra ehitusturu või üldise ettevõtluskeskkonna vastu, siis võtke ühendust EASi välisesindajaga Norras.

Ryte Venckuviene
Ekspordinõunik Norras
E-post: [email protected]

 

Jaga postitust

Tagasi üles