Neli Eesti ettevõtlusklastrit said rahvusvaheliselt tunnustatud hõbe- ja kuldmärgistega
EASi ja KredExi ühendasutuse toel läbisid neli Eesti ettevõtlusklastrit põhjaliku hindamise. Esmakordselt teenisid rahvusvahelise kuldmärgise Eesti IKT klaster ja Connected Health tervisetehnoloogiate klaster ning hõbemärgised said kaitsetööstuse klaster Defence Estonia ja Digitaalehituse klaster.
Värskelt kuldmärgisega hinnatud Eesti IKT klastri juht Doris Põld tõi välja, et klastri jaoks on selline tunnustus vajalik. „Kuldmärgis näitab, et ITL on 12 aastaga välja arendanud koostöövõrgustiku, millega oleme maailma parimate klastrite seas. Seeläbi oleme paremini nähtavad ning meil on suurem võimalus rahvusvahelistes ühisprojektides kaasa lüüa. Ka meie liikmed hindavad kvaliteedimärgist kõrgelt ja saavad kinnituse, et klastriorganisatsioon on hästi juhitud ning võimekas täitma liikmete poolt seatud ootusi,“ sõnas Põld.
Hõbe- ja kuldmärgise hindamine näitab suurepärast taset.
Arenduskoostöö ekspert Relika Alliksaar Williams
Hõbe- ja kuldmärgiste hindamiste läbiviimine oli loogiline jätk varasemale pronksimärgiste hindamistele, mille läbisid kõik EASi klastrite toetamise programmis osalevad ettevõtlusklastrid. „Kui pronksmärgis näitab, et rahvusvahelisel tasemel on tegemist toimiva ettevõtlusklastriga, siis hõbe- ja kuldmärgise hindamine näitab juba suurepärast taset, mis võimaldab klastril rahvusvahelisel areenil silma paista,” selgitas EASi ja KredExi ühendasutuse arenduskoostöö ekspert Relika Alliksaar Williams.
Tema sõnul panustavad klastrid läbi koostöö soodustamise nii Eesti ettevõtete ekspordi- kui ka innovatsioonivõimekuse kasvu. Hindamine annab meile kinnituse, et võrgustikud on väga hästi juhitud, rahvusvaheliselt konkurentsivõimelised ja toetavad seeläbi eriti hästi klastrite liikmeteks olevaid ettevõtteid.
Rahvusvaheliselt tunnustatud kvaliteedimärgiste hindamisi viib läbi Saksamaal resideeruv klastrite hindamisele orienteeruv organisatsioon ESCA, mis on tänaseks väljastanud pronksi-, hõbeda- ja kullataseme märgiseid üle 200le klastrile üle maailma.
Hindamisel said osaleda klastrite toetusmeetmes toetatud ettevõtlusklastrid. EASi klastrite toetamise meetme raames on alates 2008. aastast toetatud 35 klastriprojekti – sealhulgas on mitmetel klastritel olnud mitu projekti. Eesmärk on toetada ettevõtete rahvusvahelise konkurentsivõime kasvu klastris tehtavate ühiste turundus- ja arendustegevustega nutika spetsialiseerumise kasvualades.
Klaster on ettevõtjate, haridus- ja teadusasutuste ning teiste partnerite vaheline kooslus, mille liikmetel on sarnased majandushuvid ning nad soovivad ühiselt arendada pikaajalist, strateegilist koostööd rahvusvahelise konkurentsivõime tõstmiseks. Ühiselt ja koordineeritult tegutsedes on võimalus oma toodete, teenuste ja tehnoloogiatega konkureerida ka niisugustel turgudel, mille jaoks ettevõte üksi oleks liiga väike.
Meede on rahastatud Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi vahenditest.