Naked Islandi uued kursused aitavad pikendada asjade ja inimeste elukaart
Sel sügisel on Tallinnas Paljassaare poolsaarel asuvas töökojamajas Naked Island hoo sisse saanud uus, vastutustundlikule elulaadile keskenduv kursuste sari „Pikema elu esmaspäev“. Lisaks jätkuvad huvilistele ka varasemast tuttavad erinevad kursused ja praktilisi oskusi andvad õpitoad.
Naked Island on kõigile tegutsejatele avatud töökojamaja, mis pakub kaasaegset ja mugavat töö- ja loomekeskkonda inimesele, kel on vaja keevitada, hööveldada, saagida, puurida, valada, kruvida, sepistada, aga miks mitte ka disainida, modelleerida, leiutada, kududa või restaureerida. „Pakume palju praktilist ning meie eesmärk ongi olla abiks ja aidata asju ära teha,“ sõnab loomekeskuse eestvedaja Rael Artel.
Sügisel hooga käima läinud „Pikema elu esmaspäevad“ keskenduvad inimeste tarbimisharjumustele: kuidas ressursse tõhusalt kasutada ning kuidas pikendada esemete ja inimeste elukaart. Koostegemise ja -õppimise õhtutel jagatakse huvilistele ka praktilisi oskusi, kuidas hooldada ja parandada asju nii, et need kestaksid kauem.
Tänaseks on toimunud kaks „Pikema elu esmaspäeva“ õpituba: kintsugi-tehnikas nõude parandamise ning hapendamise kursus. Mõlemas õpitoas osales ka Naked Islandi eestvedaja Rael Artel, kelle sõnul kasvas uus programmide sari välja ideest tunda rõõmu ise oma kätega asjade tegemisest.
„Atmosfäär oli mõlemas õpitoas lihtsalt fantastiline. Tore on koos mõelda ja rääkida asjadest inimestega, keda on kokku toonud kirg vana portselani vastu või soov hakata kodus ise endale kimchit valmistama,“ sõnab Artel.
Uue võimaluse andmine
Kintsugi on iidne Jaapani parandustehnika, mille käigus saab purunenud portselan uue võimaluse. „Kaunist ja kallist asja ei pea tingimata ära viskama, seda saab parandada ja ka parandamine on looming,“ selgitab Artel. Et huvi parandamise vastu on suur, korraldab Naked Island sel sügishooajal lisaks veel ühe kintsugi õpitoa.
Hapendamise koolitus sobis sügisesse köögiviljade rohkusesse nagu valatult. „Hapendamine on üks vanimaid toidu säilitamise viise, mis lisaks toidu säilivusaja pikendamisele tõstab ka selle toiteväärtust ning muudab maitselt meeldivamaks. Miks mitte õppida seda, kuidas oma kodumaiseid aiasaadusi pikema perioodi vältel säilitada ja toiduks tarvitada?“ sõnab Artel.
Sel sügisel üllatab Naked Island huvilisi ka põnevate ja praktiliste kunstiteose hooldamise koolitustega, mida viivad läbi oma ala tunnustatud konservaatorid. Koolituste käigus saab õppida hindama oma maali seisundit, tuvastama selle eripärasid, märkama koduseid säilitamistingimusi ja võimalikke ohte, mis võivad kunstiteose seisundit rikkuda. Samuti pakutakse häid teadmisi ka skulptuuride hoidmiseks, hooldamiseks ja transpordiks.
„Kunstiteos võib olla väga väärtuslik ning kui sellega oskamatult ringi käia võib see vaikselt hävineda. Need koolitused on just mõeldud inimestele, kellel on kodus või kontoris mõned kunstiteosed ning kes on huvitatud, et nende valduses olevad kunstiväärtused säiliksid ning selle kaudu säiliks ka nende turuväärtus,“ selgitab Rael Artel.
„Pikema elu esmaspäeva“ järgmised koolitused:
– 31. oktoober
Kudumite ja riiete parandamine
Skulptuuri hooldamine ja puhastamine
– 21. november
Uus kintsugi. Kildude ja kulla võlu
Maalikuntsiteose hooldamine ja puhastamine
– 28. november
Roheliste jõulukingituste esmaspäev
Lisaks erinevatele töökodadele ja õpitubadele pakub Naked Island võimalust terve laupäeva ja pühapäeva meistri juhendamisel tegutseda ning loomulikult midagi ka valmis teha. Ettevõtted saavad Naked Islandi ruumides korraldada meeskonnapäevi või firmapidusid, lisaks saab traditsioonilist seminari või koolitust elavamaks muuta puidu- või metallikohas, valukohas, klaasistuudios või sepikojas. Kes soovib, saab Naked Islandi töökojamajas korraldada erilist sünnipäeva, tähistada mõnd elusündmust või tähtpäeva tehes midagi sellist, mida pole varem võinud või kogenud.
Lisainfo õpitubade ja Naked Islandi kohta vaata SIIT.
Artiklit on rahastatud Euroopa regionaalarengu Fondi Loomemajandusalase teadlikkuse tõstmise skeemist.