Vaata peasisu

Muljeid Dubai tehnoloogiamessilt: digitaliseerumine liigub täiskiirusel

EASi ja KredExi ühendasutus
29. november 2022
4 min

Oktoobris toimus Dubais maailma suurim tehnoloogiamess, mida külastas tänavu enam kui 138 000 inimest ning kus oli esindatud üle 5000 ettevõtte 90st riigist. Messil eksponeeriti kõike – lendavaid autosid, isesõitvaid taksosid, tipptasemel roboteid, uusimaid arenguid pilvetehnoloogias, küberturvalisuses, andmeanalüütikas ja targa linna valdkonnas. Esimest korda oli messil ühisstendiga esindatud ka 12 ettevõtet Eestist.

Messil osalenud Eesti ettevõtted tegutsevad küll kõik erinevates valdkondades, kuid neid ühendavateks märksõnadeks on innovatsioon ja digilahendused. Oma tooteid ja teenuseid tutvustasid Nortal, B.Est Solutions Estonia, SK ID Solutions, Cybexer Technologies, Bamboo Group, Mindtitan, 1oT, Miltton Events, Rethinkers, Ektaco, Elmo Rent ja Top Connect. EAS toetas messil osalejaid sihitud B2B kohtumiste korraldamise ja ühise meediakommunikatsiooniga. Lisaks esinesid Eesti esindajad ka messi ametlikus programmis, näiteks Anett Numa rääkis küberturvalisusest ning Lauri Haav tutvustas e-residentsuse programmi.  

Kontaktreis ärihuvi realiseerimiseks

Eesti IT-sektori ettevõtjad tunnevad märkimisväärset huvi Laheriikide piirkonna vastu ning selle potentsiaali maksimaalseks kasutamiseks korraldas EAS messiga samal perioodil ka kontaktreisi kaheksale ettevõttele Araabia Ühendemiraatidesse ja Saudi Araabiasse, et saada parem ülevaade sealsetest turgudest ja ärilistest võimalustest.

B.Est Solutions Estonia juhi Jana Krimpe hinnangul on EASi poolt korraldatud visiidid Pärsia lahe riikidesse Eesti ettevõtjatele oluliseks toeks nende turgude avastamisel. “Külastused andsid meile kinnitust, et sealne digiarengu strateegia ja innovatsioonile keskendunud majanduspoliitika pakuvad häid võimalusi Eesti e-lahenduste tutvustamiseks, samuti aitab meid sihtturgudel Eesti maine globaalse liidrina e-valitsemises,” sõnab Krimpe, kes kindlasti soovitab Eesti firmadel kaaluda oma tegevuste sihtimist nendele turgudele. “Need visiidid on aidanud meil jõuda oluliste kohtumisteni Saudi Araabias ja AÜEs nii era- kui ka avaliku sektori esindajatega.”

Ettevõtjad näevad laheriikides perspektiivi

Pärsia lahe piirkonnas edu saavutamine nõuab eelkõige aega ja kannatlikkust õigete partneriteni jõudmisel. Krimpe sõnul on B.Est Solutions juba loonud kohalike firmadega partnerlussuhteid ja osalenud ka esimestel avalikel hangetel. “Potentsiaalse edu korral näeme laheriikides pikaajalist strateegilist koostööd avaliku ja erasektoriga, seetõttu hindame kõrgelt EASi esindajate toetavat rolli uute ärisuhete loomisel ja olemasolevate hoidmisel.”

Samuti kontaktreisil osalenud Entigo äriarenduse juhi Jürgen Käsperi selgituse kohaselt muutis kontaktreis märkimisväärselt nende järgmise aasta laienemisstrateegiat. “Oleme teinud oma otsuse Pärsia lahe piirkonnale panustamise osas, sest perspektiivi pakkuvate kohtumiste toel soovime avada oma ettevõtte filiaali Dubais. Näeme suurt potentsiaali pilvepõhiste tehnoloogiate valdkonnas eelkõige tänu Gitexi raames toimunud kohtumistele äripartneritega.”

Kontaktreisil osalesid Eestist veel Wisercat Software, Levercode, CR14, Nortali ja Cybernetica esindajad.

Tulekul veel mitmeid olulisi üritusi

Samal ajal toimus Dubais ka kolmas AÜE-Eesti koostöökoja kohtumine. Koostöökoda loodi 2022. aasta alguses eesmärgiga edendada ärilisi suhteid kahe riigi ettevõtjate vahel. Järgmise aasta mais on kavas korraldada Eestis suurem investeerimiskonverents, kus Eesti ettevõtetel avaneks võimalus end tutvustada Araabiamaade investoritele.

Järjekorras kolmekümnes nutikate transpordisüsteemide (Intelligent Transport Systems) maailmakongress toimub juba 2024.aastal Dubais. Eesti on otsustanud seal osaleda ühisstendiga, et näidata maailmale, mida uuenduslikku on meil selles valdkonnas pakkuda. Ettevalmistused messiks on juba alanud ning toimunud on ka esimesed kohtumised AÜE maantee- ja transpordiameti juhiga. Madis Sassiad ITS Estoniast selgitab: “Peamiseks kohtumise eesmärgiks oli arutada koostöö võimalusi 2024. aastal Dubais RTA ja ERTICO poolt ühiselt korraldataval ITS Maailmakonverentsi raames. Eesti ettevõtetel on Dubai ITS-i maailmakonverentsil osalemise vastu kindlasti suur huvi ja seetõttu on plaanis seal osaleda ka EAS’i poolt toetatud Eesti ettevõtete stendiga, kus oleks võimalik näidata reaalselt töötavaid lahendusi ja tootenäidiseid“.

Enam kui 30 Eesti ettevõtet Dubaisse meelitanud Gitexi nädala kulminatsiooniks kujunes EASi võrgustumisüritus “Meet Estonia”, kuhu kogunes pea 200 inimest. Kontaktide hoidmise järjepidevus ja füüsiline kohalolek on laheriikide piirkonnas ääretult oluline ning hea oli tõdeda, et Eesti oli kohal ning sedavõrd paljud inimesed leidsid messi tihedast programmist just selle Eestiga seotud ürituse üles. Suurüritusi, kus kindlasti tasub kohal olla, on siinses piirkonnas tulekul veel mitmeid. Uue aasta alguses ootab ees meditsiinimess Arab Health, üks maailma suuremaid toidumesse Gulfood ning kaitsetööstusmess Idex. Eesti on kõigil nendel messidel esindatud ühisstendiga, millel osalemise kohta leiab rohkem infot EASi kodulehelt. Kõigi ülalnimetatud programmide elluviimine on toimunud EASi ja Abu Dhabi Eesti suursaatkonna koostöös.

Kui soovite rohkem infot AÜE turu kohta, siis võtke ühendust EASi AÜE esindajaga:

Ege Devon
Ekspordinõunik (AÜE)

E-post: [email protected]
Mobiil: +9715 0838 1904
Keeled: eesti keel, inglise keel

Jaga postitust

Tagasi üles