Mida tähendavad USA vahevalimised Eesti ettevõtetele?
Novembris toimusid Ameerika Ühendriikides vahevalimised, mis pälvisid küll vähem tähelepanu kui ülejärgmise aasta novembris toimuvad presidendivalimised, kuid omasid suurt tähtsust riigi edasise tuleviku suhtes.
Kuigi ootuste kohaselt pidanuks vabariiklased saavutama veenva valimisvõidu, osutus lõpptulemus oluliselt tasakaalustatumaks, nii on USA Kongress jagatud kahe erakonna vahel – esindajatekojas saavutasid ülekaalu vabariiklased, kuid senatis jäi enamus demokraatidele, seda tänu kahele sõltumatule senaatorile, kes reeglina hääletavad demokraatide kasuks.
Poliitiline heitlus võib lõpuks viia olukorrani, kus nii Ameerika tarbijatele kui ka ettevõtetele jääb kätte vähem kapitali. Väheneva rahalise ressursi tingimustes hakkavad paljud tarbijad pöörama tähelepanu kulutuste vähendamisele ning eelistama säästlikumaid võimalusi, millel omakorda on tugev mõju ettevõtetele, keda Eesti ettevõtjad näevad potentsiaalsete partnerite või klientidena.
Eesti partnerite väärtus kasvab, kuid endast tuleb rohkem märku anda
See ei tähenda tingimata kaotatud mängu kallimate teenuste või toodetega Eesti ettevõtetele. Globaalsete tarneahelate probleemid üha võimenduvad, seega on tarneahelate mitmekesistamine parim viis tarneahelariskidest tulenevate viivituste ja kallinemiste vältimiseks ja sõltuvuste vähendamiseks. Käesolev hetk on jätkuvalt parim aeg USA turul konkureerimiseks, eriti veel ettevõttena usaldusväärsest väikeriigist, mis jääb tavaliselt hankijate radarite vaateväljast kaugemale. Eesti ettevõtete poolt pakutav väärtus tarnekindluse ja -kiiruse osas võib olla Ameerika partnerile tänaseks oluliselt suurema kaaluga kui enne 2020. aastat.
Ameeriklased seisavad silmitsi viimase kolme aasta pöördelistest sündmustest tingitud majanduslike probleemide ja poliitilise ebakindlusega. Pole imekspandav, et keskmise Ameerika ettevõtja tähelepanu on seega mõnevõrra katkendlik. USA partneriga kontakti otsides tasub olla senisest veelgi järjepidevam ning Eesti ettevõtjatel tuleb enda olemasolust aktiivsemalt märku anda, kasutades selleks kõiki kanaleid ning võimalusi – olgu see siis e-kiri, LinkedIni sõnum, traditsioonilisem paberkiri või julgemate jaoks kasvõi telefonikõne.
Vältige poliitikast rääkimist
Samuti on oluline vältida kiusatust laskuda oma potentsiaalse Ameerika partneriga poliitilistesse aruteludesse, seda hoolimata pealtnäha positiivsest ja sõbralikust suhtlusest. USA sisepoliitika on hetkel sedavõrd laetud, et mistahes läbimõtlematu kommentaar või nali võib perspektiivika ärivõimaluse sekundiga tühistada. Tavaolukorras võiks poliitikaarutelust kujuneda meeldiv võimalus jää sulatamiseks ja ühise keele leidmiseks, kuid keerukas 2023. aasta ja veelgi olulisemad 2024. aasta presidendivalimised muudavad kogu temaatika tohutuks miiniväljaks.
Ameerika Ühendriikide turule pürgivad Eesti ettevõtjad, ekspordijuhid ja rahvusvahelisele müügile keskendunud spetsialistid peaksid kindlasti pöörduma tõsisema huvi korral EASi poole, eriti loodava Ameerika keskuse valguses. EAS soovib korrata oma Aasia keskuse edulugu Ameerika mandrile pühendunud teabekeskust luues – Ameerika keskusest peaks samuti kujunema ressurssidekogu ja värav Eesti ettevõtetele, kel on soovi siseneda sellele kaugele ja ahvatlevale sihtturule. Ameerika keskuse meeskond toetab Eesti ettevõtjaid USA turule pürgimisel nii nõustamise kui koolituste kaudu.
James S. York
Ekspordinõunik (Ameerika Ühendriigid)
E-post: [email protected]
Mobiil: +1(347) 951 3308
Keeled: inglise keel