Vaata peasisu

Lihtne tööriist konkurentide järel luuramiseks ehk patendiotsingu ABC

EASi ja KredExi ühendasutus
28. aprill 2023
4 min

Iga ettevõtluse juures on kasulik teada, kes on sinu konkurendid ja millega nad täpselt tegelevad. Kui googeldamise teel tulevad välja peamiselt uudised ja info juba turul olevatest toodetest, siis sama oluline on teada, mis on teistel veel arenduses. Kuidas on võimalik sellist infot leida, kirjutab EASi ja KredExi ühendasutuse tehnoloogialuuraja Helena Nulk-Leemets.

Uue toote, teenuse või tehnoloogia arendamisel on tavapärane praktika vaadata, mis on maailmas juba tehtud. Igasugune arendus kipub olema kiirem ja odavam, kui mõned osad saab teistelt üle võtta. Vahel saab kogu arenduse vahele jätta, kui aegunud või kohe aeguv patent leida ning selle järgi oma toodet kujundada.

Näiteks 3D printerid muutusid laialt levinuks peale seda, kui nende aluspatent aegus ning turule tulid kiiresti mitmed uued tootjad. Kuidas aga leida infot konkurentide kasutatavate tehnoloogiate kohta?

Lisaks konkurentide veebilehtedele ja uudisteportaalidele, kus väga värsket infot tegelikult ei avaldata, on veel teadusartiklid, raamatud, patendid, börsiteated… Just nendest võib leida kriitilise tähtsusega tehnilist infot, mis konkurentidel arenduses on.

Häda on aga selles, et näiteks patendid või teadusartiklid ei ole Google otsingus enamasti just esimestel lehtedel. Tuleb asuda teisi otsingumootoreid kasutama, õnneks on neid mitmeid.

Täna keskendume patentide otsingule, millega on võimalik:

  • hinnata oma leiutisele/arendusele patendi saamise tõenäosust,
  • saada ülevaade olemasolevast tehnoloogia tasemest,
  • saada infot enda arendustegevuse jaoks ning seeläbi arenduskuludelt kokku hoida,
  • leida konkurente ning jälgida nende tegevusi.

Eraldi otsingumootorid patentide leidmiseks

Patendid on vabalt kättesaadavad kõigile, kes neid otsivad. Eraldi otsingmootorid patentide leidmiseks on näiteks Google Patents, espacenet, lens.org jne. Esimesena kasutamiseks on kõige lihtsam kindlasti Google Patents, mis töötab hästi ka lihtsa märksõnaotsinguna.

Kui minna Google Patents lehele, on lehe keskel näha tuttavat Google otsingut, kuhu võib kirjutada oma otsitava kohta otse märksõnu. Otsing töötab sarnaselt tavapärasele otsingule ning Google soovitab lisaks otsestele vastetele kohe ka sarnaste sõnade ja tähendusega patente.

Kuna märksõnaotsingule võib vasteid tulla palju, on mõistlik lisada oma otsingule täpsustusi ja piiranguid, mida saab teha pildil märgitud kahest kohast. Küljepealsest valikust märksõnu lisades moodustub otsing nii, et kõik eraldi real olevad märksõnad on ka patendis kajastatud, avanevas tööriistamullis saab aga valida, kus patendi osas peab märksõna olema või kas tegemist on täpse vaste, ligikaudse kasutuse või märksõnaga, mida üldse ei peaks kasutatud olema. Sisestatud märksõnade pealt moodustub automaatselt otsing ning enter klahvi vajutamise peale tulemusi uuendatakse.

Seest õõnes silindrilise kujuga taime kasvusubstraadi alus

Oma otsingutes tasub märksõnadega ka loomingulisi lahendusi katsetada. Oma seniste otsingute käigus olen korduvalt kohanud, et patentide kirjeldamisel välditakse selgete sõnade ja kirjelduste kasutamist. Näiteks olen näinud, kuidas lihtsa lillepoti kohta oli kirjas seest õõnes silindrilise kujuga taime kasvusubstraadi alus.

Otsingusse saab panna ka kindlaid ettevõtteid lahtrisse Assignee või leiutajate nimesid lahtrisse Inventor. Ka ajaliselt saab patente piirata, kuid nii võib mõni oluline patent leidmata jääda.

Patent koosneb kokkuvõttest, kirjeldusest, nõudluspunktidest ja joonistest. Kõige olulisem osa on nõudluspunktid ehk see, mis on patendiga päriselt kaitstud.

Kirjelduse osa patendist annab taustaülevaate, seosed teiste patentide ja uuringutega ning vahel, kui kirjutaja on väga hoogu läinud, siis võib sealt leida ka infot edasiste arenduste, mõtete ja plaanide kohta. Joonised on patendis lisamaterjaline kirjelduste näitlikustamiseks ja seletuste lihtsustamiseks.

Google Patents näitab värvilisel taustal ka märksõnu, mille järgi see konkreetne patent just otsingutulemuseks jäi. Kui paistab, et esialgne tulemus on väga mööda, tasub need üle vaadata ja otsingut vastavalt kohandada.

Lehekülje lõpus on toodud viitamised ning sarnased patendid, mis on hea koht edasi uurimiseks.

Kui jääd hätta või tahad põhjalikuma uuringu ette võtta

Kui otsingu käigus tundub, et küsimusi tekib rohkem, kui vastuseid, tule aga meie juurde nõustamisele. Täpsemat infot intellektuaalomandi nõustamise ja tehnoloogiate otsingu kohta leiad meie kodulehelt.

Et intellektuaalomandi kohta üldiselt rohkem infot saada, oleme oma tehnoloogiasiirde meeskonnaga loonud tasuta vaatamiseks sarja videoloenguid.

Jaga postitust

Tagasi üles