Vaata peasisu

Laura Sildmäe: “Välistalendipoliitika foorumilt suundusin koju teadmisega, et tipptalentide ligitõmbamise pärast muretsemine ei ole enam väikese entusiastide grupi huvi”

Marianne Ubaleht
30. november 2023
3 min
Laura Sildmäe

Tänavune Work in Estonia korraldatud Eesti välistalendipoliitika foorum oli tõeliselt huvitav ning tore oli näha, kui palju on erinevaid huvigruppe, kes seda teemat oluliseks peavad ja mõjutada soovivad. Alates tervishoiust kuni energeetikani on vajadus talentide järele peaaegu kõikjal!

On ammu teada, et Eesti on tipptalentide pärast üle maailma rinda pistmas kõikide teiste riikidega ning selleks, et meie ettevõtted kasvaksid ja looksid maailma parimaid lahendusi, vajavad nad selleks õigeid inimesi.

Kuigi mitmed organisatsioonid, inimesed ja ettevõtted (sealhulgas ka meie MoveMyTalentiga), on juba pikka aega töötanud erinevate lahenduste ja teenuste kallal, et tööandjatel oleks lihtsam parimaid inimesi siia tuua ning talentidel Eestis sujuvalt ümber asuda ja kohaneda, siis riigi püsimiseks selles talendirallis peab meil olema ühine visioon ja strateegia.

Nagu Work in Estonia juht Leonardo Ortega oma kõnes ütles, ei piisa üksnes probleemide märkamisest ja neile juhuslike eraldiseisvate lahenduste loomisest – vaja on laiemat lähenemist ja laiemat vaadet. Ning kuna tööjõu- ja välistalendipoliitika küsimus kätkeb endas nii mitmeid tahke, on vaja, et seda ühist laiemat plaani ja vaadet luues panustaksid ühiselt teemaga kokku puutuvad osapooled: erinevad ministeeriumid ja riigiasutused, tööandjad, teadlased, teenusepakkujad, teadlased jne.

Mind inspireeris väga Sandra Särav Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumist, kellel on kirg ja selgelt nähtav tahe välistalendipoliitikaga tegeleda ning konkreetselt välja kommunikeeritud eesmärk seista selle eest, et leiaksime lahendused Eesti majanduse kasvamiseks. Ettevõtted kindlasti vajavad sellist energiat ja soovi olukorda parendada. Ent loomulikult peab olema tasakaal tööandjate vajaduste ning rände ohutuse ja turvalisuse aspektide vahel. Aga nagu märkis Raivo Küüt Siseministeeriumist – miski pole võimatu ja poliitikamuudatusteks peab lihtsalt olema selge ja üheselt tajutav sisend. Eesti on juba näidanud, et suudame luua innovaatilised, kuid turvalisi ja põhjaliku taustakontrolliga immigratsiooni- ja identiteedilahendused – startup viisadest e-residentsuseni. Kuigi meil on mitmed asjad juba päris hästi tehtud, on oluline hoida pidevalt silmad lahti uute lahenduste ja parenduste osas (miks mitte võtta eeskuju näiteks immigratsiooni menetlemisaegade lühendamise pilootprojektist nagu Oslost jagatud pilootprojektis). Ja kindlasti on foorumil osalenutel, nii esinejatel kui ka publiku hulgas, mitmeid häid ideid, millega nüüd edasi töötada.

Seega suundusin foorumilt koju motivatsioonitunde ja teadmisega, et tipptalentide ligitõmbamise pärast muretsemine ei ole enam väikese entusiastide grupi huvi, vaid oleme valmis seda ühiskonnana ja riigina laiemalt vaatama. Soovin Work in Estoniale jõudu selle diskussiooni edasi kandmiseks ja loodan, et peagi jõuame kõigi osapooltega ka konkreetsema strateegia väljatöötamiseni.

Laura Sildmäe
MoveMyTalent Relocation Services kaasasutaja ja tegevjuht

Jaga postitust

Tagasi üles