Vaata peasisu

Kvaliteetne investorteenindus aitab välisinvestoreid Eestis hoida

Martin Altraja
10. juuni 2022
3 min

Välisinvestor on ettevõtluskeskkonna kitsaskohtade varajane indikaator ning nad annavad riigis olevatest äriajamise probleemidest ka varakult märku, millele reageerimata jättes võib välisinvestor oma äri mujale viia. Seetõttu on oluline pärast välisinvesteeringu maandamist pakkuda välisinvestorile kvaliteetset investorteenindust. 

Eesti erinevates regioonides töötavad investorkonsultandid, kes aitavad luua koostöökontakte kohalike ettevõtjate, kohalike omavalitsuste ja välismaiste ettevõtjate vahel. Konsultandid koostavad huvilistele võimalikult täpselt sihitud väärtuspakkumisi, et tuua välisinvesteeringuid regioonidesse ning tegelevad hiljem investorteenindusega.

Investorteenindus on tihe suhte hoidmine investoritega, et garanteerida, et neil oleks Eestis hea olla. „Meil peab olema teadmine nende olukorrast, et pakkuda informatsiooni erinevate riigi pakutavate toetuste kohta ning toetada neid taotlusprotsessis. Aitame leida sobivaid koostööpartnerid, aitame neil leida laienemiseks vajalikku pinda ning vajadusel aitame ka tööjõu värbamisega,“ ütles EASi välisinvesteeringute keskuse Harju- ja Raplamaa investorkonsultant Anneli Hansen.  

Välisinvestoritel on suur potentsiaal edendada elu väljaspool tõmbekeskuseid. Näiteks Kehra suuremad tööandjad on mõlemad väliskapitalil ettevõtted: Kehra paberivabrik ehk AS Horizon ning metallitooteid valmistav Multimek Baltic OÜ. „Anija valla ja Kehra linna jaoks on Multimek üks suuremaid ja olulisemaid tööandjaid. Oleme ettevõtetega pidevas infovahetuses ja proovime igati kaasa aidata nende tegemistele. Seda nii covidi-, sõjapõgenike kriisi kui ka igapäevase dokumentatsiooni kiire menetlemise valguses,“ ütles Anija vallavanem Riivo Noor

„Oleme EASiga suhelnud alates Multimek Balticu loomisest. Alguses saime palju väärtuslikku teavet ja tuge, mida vajasime Eestis ettevõtlusega alustades,“ kommenteeris Multimeki juht Matti Hokkanen investorteeninduse võlusid. „Meil on strateegia Eesti üksuse järgmiste aastate kasvuks. Meie eesmärk on investeerida automatiseerimisse ja robootikasse, palgata juurde töötajaid ja võimalusel ehitada uusi ruume,“ ütles Hokkanen. Multimek annab Kehras tööd 145 inimesele.

Eile Eestis tegutsemise 10. aasta juubelit tähistanud Multimek otsib võimalusi laieneda ning töötada välja omatooteid. „Kuigi omatoodete suunas arenemine on väga tähtis, siis tugevad allhankijad on majanduse seisukohast samavõrd tähtsad, eriti regionaalses vaates töökohtade loomisel,“ ütles Anneli Hansen. 

Väliskapitalil olevad ettevõtted on väga märkimisväärne osa Eesti majandusest ning olulisteks tööandjateks just väljaspool suuremaid tõmbekeskuseid. Eesti majanduses tervikuna andsid välisomandis olevad ettevõtted Statistikaameti andmetel 20 ja enama töötajaga ettevõtete seas 2018. aastal 41 protsenti käibest, 37 protsenti tööhõivest ja 55 protsenti ekspordist.

Jaga postitust

Tagasi üles