Vaata peasisu

Kuidas saab EAS aidata ettevõtjatel kriisiga toime tulla?

EASi ja KredExi ühendasutus
27. aprill 2020
3 min

Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks välja kuulutatud eriolukord paneb proovile paljude ettevõtete ja ka kogu riigi toimimise tervikuna. Täpseim ja ajakohaseim info riigipoolsete toetusmeetmete kohta on alati leitav EASi erilehel.

Kriisiolukorras on oluliselt suurenenud nõudlus isikukaitse- ja desinfitseerimisvahendite osas. EAS on MKMi palvel kaardistanud Eesti tootjaid, kellel on täna juba olemasolev suutlikkus või potentsiaalne võime toota vajalikke abivahendeid. Vastav info on koos tootevaliku ja tootjate kontaktidega koondatud EASi kodulehele (aadressil https://www.eas.ee/isikukaitsevahendid/). Hetkel on nimekirjas üle 60 tubli ettevõtte, kuid kindlasti ei ole praegune loetelu ammendav, seega võiksid teisedki isikukaitsevahendeid tootvad ettevõtted endast märku anda lehel asuva registreerumisvormi kaudu.

Kõiki pooleliolevate toetusprojektidega seotud ettevõtteid julgustab EAS ühendust võtma oma kliendihalduriga, et üheskoos leida lahendus kulude abikõlblikkuse ning projekti tähtaegade ja eesmärkide osas. Samuti tasub kontakti hoida ka EASi ekspordinõunikega, sest just nemad saavad aidata väärtusliku infoga olemasolevate partnerite või uute ärivõimaluste leidmise kohta. Näiteks ekspordipartneri otsingu teenus on nüüdsest 50 protsenti väiksema omaosalusega, samuti on oluliselt soodsamad ka teised ettevõtete arendamiseks mõeldud EASi teenused.

Lisaks on lähiajal muutumas ettevõtetele suunatud tootearenduse toetus, mille abil soovime julgustada ettevõtjaid investeerima rohkem arendustegevusse, mille tulemusena arendada välja uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused, et kasvatada kriisi ajal ettevõtte konkurentsivõimet. Toetuse suurus ettevõtja kohta on 20 000-500 000 eurot.

Kuigi paljud messid üle kogu maailma on tühistatud, võib aasta teises pooles siiski oodata mitmete ekspordi edendamiseks mõeldud ürituste toimumist. Sel aastal saavad ettevõtted osaleda ühisstendiga ärimessidel ilma omaosalustasuta. Muutuva messikalendri kohta leiab täpseimat teavet messide veebilt. Seni näost-näkku toimunud populaarsed koolitused on kolinud internetti ning toimuvad veebiseminari formaadis, seega tasub silma peal hoida ka koolituste kalendril.

Kiiresti muutuva informatsiooni ajastul on oluline kursis olla sihtturgudel toimuvaga, selleks on EAS koondanud ülevaated kõigi olulisemate eksporditurgude kohta eraldi lehele. Eesti ettevõtjate hea maine erinevatel eksporditurgudel loob soodsa pinnase uuteks ärivõimalusteks. Erilist edu tõotavad tuua lahendused, mis aitavad ka teistel riikidel uue normaalsusega paremini kohaneda. Kindlasti tasub ekspordi osas silmad lahti hoida IT-, meditsiini- ja keskkonnatehnoloogiaga tegelevatel ettevõtetel. Näiteks Norras võib oodata senisest suuremat tormijooksu ettevõtete digitaliseerimist toetavatele rakendustele, samas kui Jaapanis tuntakse suurt huvi nutika linna lahenduste vastu. Kui Eestil õnnestub kriisist väljuda esimeste seas, võib Eestist saada võtmetegija ka tarneahelate järjepidevuse kindlustamisel.

Tanel Rebane
ettevõtluse keskuse direktor

Jaga postitust

Tagasi üles